SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A vadászgörény

Kókai Kata [cikkei] - 2006-05-15
Sok furcsa háziállatot láttunk már, de mind közül legkedvesebb a vadászgörény.

Ami a nevét illeti, akárki is nevezte el, biztosan nem gondolt a későbbi előítéletekre. Bármennyire is rossz névre keresztelték, hátsó gondolataink ellenére egyáltalán nem áraszt kellemetlen szagot, s vadász létére biztosan nem támadja meg egyik macskánkat sem. Kedves kisállat, aki ha jó nevelést kap, minden rágcsálónál több szeretetet és odafigyelést ad gazdájának.

Előnye, hogy alomra is lehet szoktatni, így akár lakásban is tartható. Megfelelő odafigyeléssel kedves, ragaszkodó háziállatok nevelhetünk belőle. Nem jelent nagyobb költséget, mint bármely más háziállat, s gazdája odafigyelését ezerszeresen meghálálja. Más kisállatokkal szemben elég borsos áron forgalmazzák, ha nem tenyésztőtől, hanem hobbi állattartótól vásároljuk, olcsóbban is hozzájuthatunk.

Táplálkozás

A vadászgörények, bármennyire is rágcsáló kinézetűek, inkább fehérjét és zsírt igényelnek, mint zöldséget vagy gyümölcsöt, ezért utóbbiakkal nem is érdemes próbálkozni. Persze háziasításukat követően alapvetően megváltozott táplálkozásuk, ezért inkább egyénfüggő, hogy melyik kisállat mit fogyaszt szívesen. Egyes példányok zöldségpártiak, míg mások a májkrémnél nem adják alább.

Azt hihetnénk különleges gondoskodást igényel, pedig elég egyszer megtalálni a megfelelő táplálékot, és a későbbiekben ugyanazt vásárolni. Általában a kismacskák számára gyártott tápok is megfelelnek, de még jobbak a kifejezetten vadászgörények számára gyártott jó minőségű tápok. Fontos, hogy ne csak száraz tápon éljen, mindig keverjünk hozzá egy kevés konzervet is.

A húsokat is kedvelik, így jutalomként főtt- vagy párolt húst is adhatunk nekik. Fehérjeigényük miatt legjobbak a fehér húsok. Fontos, hogy az állatnak mindig legyen friss vize.

Tartás

A görények számára mindenféle környezet megfelelő, a legjobb persze a tágas tér faágakkal, odúval. Más háziállatokkal szemben a vadászgörényt nem célszerű és nem is ajánlott egy évben 2-3 alkalomnál többször megfürdetni. Lakásban is tartható, de mint minden állat, ő is rendelkezik egy jellegzetes szaggal. Mint a legtöbb kisállat, ő is sétáltatható pórázon, anélkül azonban nem célszerű szabadba vinni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja