SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állatok a gyógyításban

Családinet [cikkei] - 2004-07-20
Közismert a házi állatok (kutyák, cicák, teknősök, madarak, hörcsögök...) jótékony hatása az ember közérzetére, a gyerek felelősségtudatára. De most már azt is tudjuk, hogy Blöki gyógyítani is képes. Persze nem kézrátétellel...

Állatok a gyógyításban

Az állatok gyógyító erejének elsősorban a pszichológiában veszik hasznát. Leggyakrabban gyermekek kezelése, fizikai rehabilitáció, és beszéd terápia alkalmával használják a kisállatokat, vagy csak úgy, házilag. Ki tudna ellenállni egy okos, meleg barna szempárnak, nagy adag szőrnek és ragaszkodásnak?

Az állatok jótékony hatását a gyógyulásra előszőr a Washiongtoni Szt. Erzsébet Kórház fedezte fel 1919-ben. A házi kedvencek bevonása azóta a gyógyulásb egyre népszerűbb eljárás.

Az állatokat alapvetően két fajta terápiába vonják be a pszichológusok. Az egyik az AAT (Animal Assisted Therapy), az úgy nevezett "állati részvétellel támogatott terápia". A terápia lényege, hogy pozitív ember-állat interakciókat hoz létre. A másik módszer az AAA (Animal Assisted Activities), ami kevésbé célorientált, terapeuta függő: inkább az állatra van bízva a dolog. AAA- gyakorlatilag rendszeres látogatást jelent egy "terapeuta állattól.".



AAT esetén az együtt eltöltött időnek, tevékenységnek célja, oka van. Pl. "egy molesztált gyermeknek megmutatja a megfelelő, kedves és gyöngéd érintés értékét, mibenvoltát. A hiperaktív, figyelemzavartól szenvedő gyermekeknek megmutatja a szociálisan elfogadott viselkedési normákat, megtanítja fegyelmezni magát."- mesélte el Dr Currin, aki Fahély nevű spánieljével javítja a terápiára szorulók közérzetét, és rója rendszeresen az árvaházakba, valamint öregek otthonába vezető utakat. "Igaz, hogy az AAT elsősorban a gyermekeknél segít, de nem kizárólagosan. Kitünű megoldást jelenthet egy házi kedvenc ha valakinek több mozgásra van szüksége. Az idős emberek is szívesen leviszik sétálnia kutyust." A házi állatok a depresszóban szenvedőkön is segíteni tudnak. Az állatok ezen jótékony hatását úgy fedezték fel, hogy a kutyák vezette vakok depressziója is eltünt a kutya megjelenésével, nem csak a helyhezkötöttségük.

Dr. Currin szerint azonban mégis a legnagyobb előnye kisállatokkal megtámogatni a hagyományos pszichológiai üléseket az az, hogy a közvetlen kapcsolat így hamarabb létrejön a terapeuta és a kliens között. "Ezáltal az egész folyemet felgyorsul. Könnyebben megnyílnak."

A házi állatokat használó terapeuták nemcsak a módszerből kapnak képzést, hanem az állattal is megtanítják őket bánni.

forrás: www.harmonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja