SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Macskaszezon

Családinet [cikkei] - 2005-09-22
Utcán születik, majd pusztul sok ezer kóbor cica

A városban sétálva a bokor alól cincogó macskahangok szűrődnek ki a forgalmas útkereszteződésnél. Az emberek sietnek, nem is akarnak tudni arról, hogy mi lehet az. Én azért benéztem a bokor alá, majd megdöbbenve tapasztaltam, hogy egy egész kis macskabirodalmat találtam.

 

A későtavaszi, nyárelejei macskaivarzás után 1-2 hónappal ugrásszerűen megnőtt a kóbor macskák száma. A sokszor állatbarátok által jól táplált anyacicák a pincékben, bokrok alján vagy a ház mögött gond nélkül adtak életet utódaiknak. A kismacskák egy része sikeresen megmenekül a vandáloktól, túléli a macskabetegségeket, és beszocializálódik az ivarképes kóbormacska hierarchiába. És a mókuskerék forog tovább…

 

A bokornál vacillálok, hogy vajon mit tehetnék a macskák megmentéséért, amikor hozzám lépett egy öregúr. „Nálunk a faluba a macskakölyköket vödörbe fojtják, de csak a nőstényeket, a kandúrok meg megmaradnak pockozni - egerezni” – informált. Még a mondata végén jár az öregúr, mikor leállt egy középkorú nő is - egy egész kis munkacsapat gyűlik össze, gondoltam biztos lesz megoldás a macskabajra – „amott a ház mögött egy kosárnyi kismacska volt, már jó helyre kerültek, megszervezzük nekik a gazdák keresését” – meséli. Szerintem is a gazdakeresés a kóbor állatok számára a megoldás, így a hölgyre figyelek. „Elejét kellene venni az utcai kóborállat szaporodásnak.” Erre megfelelő lenne az ivartalanítás vagy a gyógyszeres fogamzásgátlás. Nagy nehezen kibányásztuk a cicákat és az anyukát a bokor alól, majd a hölgy egy dobozban „biztos helyre” vitte őket. Hurrá, egy újabb apró csoda a mindennapok útvesztőjében..

 

A legtöbb kóborként születő állatnak nincs ilyen szerencséje, hiszen a számtalan betegség mellett ki vannak téve a gyermekded játéknak induló állatkínzásoknak, a közlekedési eszközöknek, az időjárás viszonytagságainak is. Az ország 3200 településén működő gyepmesteri telepekre (közegészségügyi normatartás végett) évente megközelítőleg százötvenezer állatot fognak be és pusztítanak el. A gyepmesternek a döglött állatok mellett ugyanis kötelessége elvinni a lakosság által bejelentett kóborló állatot is.

 

A gazdátlan kutyák – macskák számát csak a felelős állattartással (ivartalanítással, ember által szabályozott – csak szükséges, direkt - szaporítással) lehet humánusan csökkenteni. Így érdemes mindenkinek a saját háza táján emberséggel kezelni az állatait, beleértve a kóbor állatokat is, ha lehet megakadályozva a túlszaporodásukat.

 

Seres Zoltán

Orpheus Állatvédő Egyesület

 

www.zug.hu – Állatbarát Web Kuckó

www.sinter.hu – Állatvédelmi Adatbank,

Adó 1%: Orpheus Egyesület – 18464654-1-06

 

Kiadványrendelés (matrica, poszter, képeslap): közepes méretű (bélyeges) válaszboríték ellenében az egyesület postacíméről (6701 Szeged, Pf:929.) ingyenesen rendelhető.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja