SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sportolás kutyánkkal balesetmentesen

Családinet [cikkei] - 2010-05-12
Gyakran látni gazdikat, akik négylábú kedvencük kíséretében futnak, bicikliznek. Természetesen a kutyád kíséretében sokkal jobban esik a testmozgás. Ne feledkezz meg azonban egy fontos tényről: négylábú barátod nem tudja neked azt mondani: pihenjünk egy kicsit gazdám, mert kifulladtam!

Kedvencedet nem feltétlenül kell kizárólag az utcán sétáltatnod.   A legtöbb kutyát lehet gyorsabb tempóra is bírni. A testmozgásra, fittségre mindkettőtöknek szüksége van. Vannak azonban olyan állatok is, akik látszólag sohasem fáradnak el, de a látszat csal.

A futás, biciklizés kapcsán különféle változatos utakat választhattok, így nem válik unalmassá a sportolás. Alapjában véve minden kutya képes rá, hogy együtt szaladjon velünk.  

Fontos szempont, hogy a kutya már felnőtt korú legyen. Kisebb termetű egyedeknél egy, nagyobbaknál kétéves kor körül viheted magaddal őket. Ha ezt korábban teszed, később ízületi problémák jelentkezhetnek náluk.

Az idős kutyáknál is vigyázni kell, mert nekik már itt-ott fájnak a csontjaik, vérkeringési zavarokban, magas vérnyomásban is szenvedhetnek. Egy edzettebb eb akár 10 kilométeren keresztül gond nélkül képes együttfutni gazdájával. Mivel ő „négy láb meghajtású”, simán túltesz rajtunk, kétlábúakon. Egy normális edzéstempóban futó gazdi mellett a kutyának van ideje azt csinálni, amit szeretne. Igen kellemes számára, amikor előreszalad, megáll, bevár téged, szimatol, majd kissé lemarad, hogy farkcsóválva rohanhasson utánad. Ha a négylábúakat megkérdeznénk, mit választanának, a futóedzés, vagy a biciklizés kísérését, az előbbi mellett döntenének, mert a tempósan tekerő gazdi mellett nem marad elég idejük a szaglászásra azaz „újságolvasásra.” Emellett a hosszabb távolság és nagyobb sebesség rendesen túlterhelheti az állatot.

A legtöbb kutyus alkalmazkodik tulajdonosa tempójához és addig fut vele, míg össze nem esik. Amikor elhatározod, hogy magaddal viszed kedvencedet a biciklizéshez, akkor fokozatosan szoktasd hozzá ehhez a mozgásformához. Először csak toljad a kerékpárt és a kutyus trappoljon melletted. Ezután mindig egyre nagyobb távolságot tegyetek meg együtt, te két keréken, ő négy lábon. A szoktatáshoz erdei vagy mezei terep a legideálisabb. Biztonsági okokból ne tekerd a pórázt se a csuklódra, sem a kormányra. Csak fegyelmezett kutyával indulj el, hogy senkit ne veszélyeztessen séta közben. Fontos, hogy ne lehessen könnyen elvonni a figyelmét. Azt nem szabad hagyni, hogy egy lánykutya vagy egy nyúl miatt faképnél hagyjon téged. Lényeges, hogy a „jobbra”, „balra” „hozzám” „tovább” parancsszavakra szükség esetén ki tudjon térni. Ezt már az utcai sétáltatáskor is meg lehet neki tanítani, amikor sok a járókelő. Kerékpározáskor a kutya kíséretében válassz lassabb tempót, mint egyébként. Hosszabb túrán érdemes egy tartókosarat szerelni a biciklire, amiben az állat kipihenheti magát.

Néha változtasd az utazási sebességedet is. Az ügetés a legmegfelelőbb tempó az állatnak. Aszfalton ugyan kényelmesebb biciklizni, hosszabb távon azonban nagyon igénybe veszi a kutya talpát. Ne felejts el vizet vinni magaddal az állat számára, ha hosszabb túrára indulsz. Két órával az indulás előtt vagy ennél korábban bőségesen etesd meg a kutyust.

Biztonságos megoldás az is, ha futáskor az övedre erősítesz egy szabályozható hosszúságú, ún. (flexi) pórázt. Így mindkét kezed szabadon marad, és jobban tudsz a futásra koncentrálni. gy végezd a rendszeres testedzésedet, hogy az neked is, kedvencednek is örömet okozzon!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja