SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Élősködő nélküli háziállatokat!

Singola Edit [cikkei] - 2008-09-02
Kisállatainkban a leginkább elterjedt, mindenhol problémát okozó élősködők: a bolhák.
A bolhásság nemcsak kedvencünknek kellemetlen, hanem a gazdának is. A bolhák veszélyt jelentenek az emberre is, különösképpen a gyerekekre.
A bolhacsípés viszketést okoz, ami bőrkiütéshez és bőrgyulladáshoz vezethet. Ezért fontos, hogy többet tudjunk a kellemetlen élősködőkről, hogy megelőzhessük a megtelepedésüket.  Rendkívül apró méretük miatt ugyanis nehéz észrevenni őket, de még nehezebb kiírtani.

A bolhák körülbelül egy hónapig élnek, de nagyon gyorsan szaporodnak. Naponta akár 50 petét is lerak a nőstény, tehát ha utánaszámolunk, akkor rájöhetünk, hogy 10 nőstény akár 15 000 petét is rakhat! Óriási szám.

Hogyan is jutnak a bolhák az állatokba?

A kifejlett bolhák egyszerűen ráugranak az áldozatra: kutyára, macskára, emberre. Nem telik el pár perc, és máris szívják a vért. 48 órán belül lerakják az első petéket, amelyek leesnek a gazdaállatról, és a környezetbe kerülnek. A peték néhány nap alatt kikelnek, lárvákká alakulnak. Mivel nem szeretik a fényt, sötét helyekre menekülnek: szőnyegbe, kárpitba, padlórésekbe. Emiatt nehezen vesszük észre őket. A lárvák gubót szőnek, majd ebből kibújnak a kifejlett bolhák. Semmi más dolguk nincs, mint várni az áldozatot, és ráugrani. A bolha képes akár 30 cm-t is ugrani.

Miként szaporodnak el a lakásban?

A házi kedvenc szőréről szétszórja, amerre csak jár a lakásban: kanapé, szőnyeg, ágy. Hozzá kell tenni a szaporaság miatt, hogy ha állatunkban 5 bolha van, akkor az azt jelenti, hogy a lakásban 95!

Hogyan szabaduljunk meg tőlük?

Ha csak az állatról távolítjuk el az élősködőket, azzal még nem oldottuk meg a problémát, ugyanis a környezetben ott maradnak a peték, tehát rövidesen állatunk is visszafertőződik.

A lakásból porszívózás útján a lárváknak csak az 50%-át tudjuk elpusztítani. Mindenképp kell alkalmaznunk valamilyen bolhaellenes szert.  

Legfontosabb a megelőzés!

Figyeljünk állatunkra! A bolhásság legelső jele a vakarózás. Az állat harapdálja, nyalogatja magát, ha bolhás. A testén fekete apró pöttyöket észlelhetünk, ami nem más, mint a bolha ürüléke.  

Fontos, hogy kezelésbe vegyük kisállatunkat. Olyan bolhaellenes készítményt alkalmazzunk, ami gyorsan elpusztítja az élősködőket. Otthonunk tisztítására pedig olyan szert, amely a petéket is kiírtja. Ha túl vagyunk a nehezén, akkor fordítsunk nagy gondot a fertőzés megakadályozására. Kezeljük kedvencünket rendszeresen, egész évben. Kérjünk tanácsot szakembertől. Sokféle készítmény kapható, de tudni kell, hogy nem mindegyik hatásos.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja