SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A transz-zsírok fogyasztása meddőséget okozhat

Családinet [cikkei] - 2007-02-19
A gyermekvállalás szempontjából az étrend minőségének kulcsfontosságú szerepe lehet. Az egészséges, vitamindús táplálkozás fenntartása mellett azonban nem árt mellőznünk a transz-zsírokat, fogyasztásukkal ugyanis kétszeresére nő a terméketlenség kockázata.

A transz-zsírok mesterségesen előállított, folyékony olajból készült, szilárd zsírok. Korábbi kutatások bizonyítják a szív egészségét károsító hatásukat, s jelen vizsgálat szerint, a női meddőség kialakulásában is fontos szerepet játszanak.

A Harvard School of Public Health kutatóorvosai 18,500 résztvevővel, 8 éven át zajló vizsgálatuk során úgy találták, hogy az ovulációs problémákkal kapcsolatos meddőség miatt kezelt hölgyek nagyobb mennyiségű transz-zsírt fogyasztottak, mint termékeny társaik.

Azon hölgyek, akik az összes kalóriabevitel csak 2 százalékát is az egészséges, többszörösen telítetlen zsírsavak helyett transz-zsírokból fedezték, máris kétszeresére növelték a meddőség kialakulását. A vizsgálat során 438 részvevőnél jelentkezett probléma.
 
Fontos megjegyeznünk, hogy a terméketlenséget jelen esetben kizárólag a transz-zsír fogyasztásának negatív hatása okozta. Az ovulációval összefüggő terméketlenség nem állt kapcsolatban ezen kívül sem az összesen bevitt zsír, vagy koleszterin mennyiségével sem.

Annak ellenére, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóság  (FDA) immár kötelezően előírja a termékekben található transz-zsírok mennyiségének feltüntetését, ajánlott napi mennyiséget nem állapít meg. Egyelőre senki sem tudja biztosan, mi az a pontos mennyiség, amennyit biztonságosan elfogyaszthatunk. Remélhetőleg a közeljövőben végzett kutatások választ adnak majd erre a kérdésre is.


A transz-zsírok jelenlétére figyelmeztet az adott terméken található "hidrogénezett", vagy "részben hidrogénezett" jelző.

A Harvard School of Public Health kutatócsoportja elsőként vizsgálja az egyes tápanyagok, termékenységet befolyásoló hatását. Korábbi eredményeik szerint a vas készítmények szedése segít az ovulációval kapcsolatban álló meddőségi problémák megelőzésében.

Jelen vizsgálat kizárólag a transz-zsírok hatásának megfigyelésére irányult. A kutatók az elemzés során nem vették figyelembe az olyan, szintén meddőségre hajlamosító tényezőket, mint a hosszas koplalás, vagy jelentős túlsúly.

A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben az InterMed Szülészeti és
Nőgyógyászati Központban.
web: www.szuleszetikozpont.hu
email: intermed@orvosok.com
tel: 06 20 3526298

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja