SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogápolás várandósság alatt

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-07
A gyakorlott anyukák már tudják, mennyire megviseli a várandósság a szervezetet- főként a fogakat. Ezért igyekezni már várandósság előtt ügyelni a fogak épségére.

A fejlődő magzatnak rengeteg vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy minden apró szerve normálisan fejlődjön. Ide tartozik a csontozat is, mely rengeteg kalciumot igényel. A szükséges tápanyagok az édesanya szervezetéből kerülnek elvonásra, s ez nem megfelelő vitamin ellátottság esetén a fogak rovására mehet.

A fogak ellenőrzése

A megváltozott hormonrendszer miatt előfordulhatnak ínyproblémák, nem megfelelő vitamin ellátottság esetén pedig fogszuvasodás. Nem csak a kellemetlenségek megelőzése miatt, de a baba egészségéért is fontos ügyelni a fogak épségére. Ha tehetjük, érdemes már a várandósság előtt ellátogatni a fogorvoshoz, és elvégeztetni a szükséges beavatkozásokat, hiszen a babavárás időszakában számtalan gyógyszer nem alkalmazható.

Fogászati kezelések a várandósság idején

Amennyiben egy nő gyermeket vár, azt mindenképpen közölni kell a fogorvossal. Ha a terhesség még nem biztos, akkor is jobb az elővigyázatosság. Egy gyógyszerek és kezelések melyeket a fogászaton alkalmazhatnak, nem hatnak kedvezően a magzatra, így ennek megfelelően más módszert kell alkalmazni. Éppen emiatt, ha tervezett terhességről van szó, már a gyermekvállalás előtt érdemes teljes vizsgálatot kérni.



Az első és második trimeszterben mindenképpen igyekezni kell a gyógyszeres kezeléseket elkerülni, hiszen ebben az időszakban fejlődnek ki a magzat legfontosabb szervei. Ha lehetséges, akkor legjobb a szülést követő időszakra időzíteni az édesanya kezelését.

Mindenképpen meg kell említeni más gyógyszerek szedését, illetve a kezelőorvos előírásait, így a fogorvos ennek megfelelően alakíthatja ki a kezelés módját. Annak ellenére, hogy a várandósság idején fokozottabban kell ügyelni a kezelésekre, mindenképpen be kell iktatni a fogászati ellenőrzést, hiszen egy komolyabb fogprobléma nem csak a kismamának, de a magzatnak is árthat.

Fogápolás

A várandósság kilenc hónapja során jobban kell ügyelni a fogak ápolására. Mivel a fejlődő magzat számtalan vitamint von el az édesanya szervezetéből, előfordulhatnak fog- és ínyproblémák. Célszerű minden étkezés után fogat mosni, vagy ha erre nincs lehetőség (pl. vendégségben, étteremben), akkor legalább egy gyors szájvizes öblögetést végezni. Használjunk megfelelő, puha fogkefét, és lehetőleg olyan fogkrémet, mely nem csak a fogakat tisztítja, de az ínyt is megóvja (pl. gyógynövényes fogkrém).

A várandósság első időszakában előfordulhat egyes ízek, illatok miatt émelygés. Ha nem bírjuk az eddig használt fogkrémet, váltsunk más ízesítésre. A fogszuvasodás elkerülésének érdekében érdemes elkerülni a cukros ételeket, italokat. Főként a süteményeket, csokoládékat mellőzzük, helyette fogyassunk gyümölcsöt. Ezzel nem csak a fogakat óvhatjuk meg, de több vitamint is biztosíthatunk a fejlődő magzatnak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja