SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családtervezés Billings-módszerrel

Családinet [cikkei] - 2004-04-23
A természetes családtervezés, akár a nem kívánt terhesség elkerüléséről, akár a legtermékenyebb napok meghatározásáról van szó, akkor a legbiztonságosabb és a leghatékonyabb, ha az úgynevezett Billings-módszert, az ébredési hőmérséklet mérését és a méh-nyakcsatorna (cervix) nyákjának megfigyelését együtt alkalmazzuk.
Családtervezés Billings-módszerrel

Pontos magyarázat

A petefészekben több százezer a különböző fejlődési fokon lévő tüszők száma: ezek közül minden hónapban egy érik és reped meg. A tüszőrepedés után az érett petesejt a petevezetékbe kerül. A megtermékenyítés rendszerint a petevezeték legtágabb részében történik. A két havivérzés első napjai között a 28 napos ciklusú nőben a 14. nap körül reped meg a tüsző és kerül ki belőle a megtermékenyítésre váró petesejt. A megtermékenyítés akkor következhet be, ha a közösülés a tüszőrepedés előtti 72, illetve az utána következő 24 órában történik. Ennek az az oka, hogy bár a spermiumok élettartama kb. 72 óra, de a pete csak kb. 24 órán át alkalmas a megtermékenyítésre.

Itt van némi vita a szakemberek között: hagyományosan 72-100 órán át tartották életképesnek a petesejtet, ezen alapul az az elmélet, hogy az ébredési hőmérséklet emelkedése után még 2-3 napig létrejöhet a fogamzás. Újabban egyre több szakember vallja, hogy a petesejt csak kb. 1 napig megtermékenyíthető, utána elöregszik és nem jöhet létre fogamzás.

A ciklus a havivérzés első napján kezdődik, és a következő vérzés előtti napon fejeződik be. Átlagosan 28 nap, de vannak nők, akiknek hosszabb és olyanok is, akiknek rövidebb vagy akár teljesen rendszertelen a ciklusuk. A menstruációs ciklus hossza ugyanannál a nőnél is változhat. Bár azt is hihetnénk, hogy a ciklus hosszúságának ismeretében könnyen kiszámolható, hogy mikor következik be a tüszőrepedés - ezen alapul a klasszikus naptár-módszer -, ez sajnos nem így van. Ráadásul idegi vagy hormonális hatásra esetleg különleges nemi izgalom miatt "extra" tüsző is megrepedhet.

A tüszőrepedés előtti napokban a cervixnyák (hüvelyváladék) mennyisége megnő és a konzisztenciája megváltozik. A legtermékenyebb időszakban a nyák átlátszó, csúszós és nyúlós lesz - leginkább a nyers tojásfehérjéhez hasonlít. A legtermékenyebb napnak az az utolsó nap számít, amikor a váladék még ilyennek észlelhető. Ha a fogamzásra alkalmas napok elmúltak, a nyák mennyisége kevesebb (vagy nincs), az állaga ragacsos lesz, színe pedig fehéres-zavarosra változik.
A tüszőrepedést követően a test hőmérséklete 2,5-7,5 tized fokkal megemelkedik, és általában ezen a szinten marad a következő ciklus kezdetéig. A legtermékenyebb napok a hőmérséklet-emelkedés előtti 2-3 nap, de egyes szakértők szerint a hőmérséklet-emelkedés után 12-24 óráig még bekövetkezhet a fogamzás. Számos más szakember azonban úgy gondolja, hogy mire a hőmérséklet-emelkedést észlelni lehet, a petesejt már nem alkalmas a megtermékenyítésre. A tüsző megrepedésekor minden ötödik nő kisebb-nagyobb alhasi fájdalmat is érez.

Kinek ajánlott?
Azok közül, akik el akarják kerülni a teherbe esést:
- Aki valamilyen okból nem szedhet fogamzásgátlót vagy nehezen bírkózik meg a mellékhatásaival, és a méhen belüli eszközöket, illetve az óvszert kényelmetlennek találja.
- Aki elég fegyelmezett ahhoz, hogy a napi hőmérséklet-mérést, illetve a váladék figyelését minden nap megcsinálja.
- Akinek többé-kevésbé rendszeres a ciklusa.
Azok közül, akik kisbabát szeretnének, mindenkinek ajánlott

forrás: www.harmonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja