SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Petesejttermelő őssejteket találtak

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-03-20
A Harvard kutatói szerint a nők petefészkében olyan őssejtek vannak, amelyek képesek spontán új petesejteket termelni. Az egerekkel végzett kísérletek alapján az ilyen petesejtek sikeresen megtermékenyíthetőek - közli a Nature Medicine orvostudományi szakfolyóiratban megjelent, a felfedezést részletező tanulmány.

Régi feltételezés, hogy a nőknek annyi petesejtjük van, amennyivel születnek. Ebből a „készletből” a nők minden peteérési ciklusban veszítenek, majd változó korba lépnek, és többé nem lesznek termékenyek. A mostani kutatás, amely egy 2004-es állatokkal végzett kutatás folytatása, cáfolja ezt a nézetet.

A tanulmány vezető szerzője, dr. Jonathan Tilly, a Massachusetts General Hospital orvosa csapatával reproduktív korban levő nők petefészkeiben fedezte fel azokat az őssejteket, amelyek képesek új petesejtek termelésére. Ehhez egy DDX4 nevű fehérjét kellett keresniük, amely csak az erre alkalmas őssejtekben található meg. Az elkülönített őssejtek oocitákat, vagyis megtermékenyítetlen petesejteket generáltak, melyek később sikeresen beágyazódtak, amikor egerekbe ültetett emberi petefészekszövettel vették körbe őket. A korábbi egerekkel végzett kísérleteknél az állatok őssejtjeiből képzett petesejteket sikeresen megtermékenyítették hímivarsejtekkel, a sejtekből pedig életképes embriók fejlődtek ki.

„A mostani kutatás fő célja az volt, hogy igazolja a petesejttermelő őssejtek létezését a reproduktív korú nők petefészkeiben. A felfedezés páratlan lehetőséget jelenthet azoknak a nőknek, akik meddőséggel néztek szembe, valamint késleltetheti a változó kor bekövetkezését. A jövőben eljuthatunk egy olyan pontig, amikor végtelen számú emberi petesejt áll majd rendelkezésre” - mondta Tilly a BBC-nek.


Allan Pacey, a Sheffieldi Egyetem termékenység-szakértője szerint a kutatás meggyőző bizonyítékkal szolgált arra, hogy a nők petefészkében lévő őssejtek életképes, osztódni tudó petesejteket termelnek. Bár egyelőre nagyon szigorú jogi és etikai szabályok vonatkoznak az emberi petesejttel és szaporodással foglalkozó kutatásokra, a felfedezés nem csupán a termékenységi problémákkal küzdő vagy későn gyereket vállaló nők számára jelenthet reményt, hanem azoknak is, akik például a kemoterápia miatt válnak meddővé.

A hírrel kapcsolatban kikértük Dr. Vereczkey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi és endoszkópos specialistájának véleményét is.

„Ez a kutatás számtalan gyermekre vágyó nő számára fontos lehetőséget és új reményt jelenthet a jövőben, ha valóban sikerül egy biztonsággal alkalmazható terápiás megoldást kialakítani.  Az első csoportba azok tartoznak, akik valamilyen oknál fogva későn döntöttek úgy, hogy gyermeket szeretnének vállalni, és a petefészkük a természetes folyamatok hatására már kimerülőben van. Amennyiben lehetőség adódna arra, hogy az őssejtekből petesejtet nyerjünk, abban az esetben a nők akár menopauzát követően is saját petesejtből válhatnának édesanyává, aminek az előnyei mellett természetesen meglennének a hátrányai is. Előrehaladottabb anyai életkor esetén ugyanis már maga a várandósság időszaka, valamint a szülés is több kockázattal jár, emellett persze jogi, etikai és szociológiai kérdések is felmerülnek ezzel a lehetőséggel kapcsolatban. A második csoportba - ahogy a cikk is említi, azok a nők tartoznak, akik kemoterápiás kezelésen vesznek részt. Sosem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy nagyon fontos lenne, ha minden ilyen betegséggel küzdő nőhöz eljutna, hogy már most van lehetőség arra, hogy egy ilyen - termékenységet veszélyeztető - kezelés előtt megőrizzük az esélyt a későbbi gyermekvállalásra. A jogszabályok ugyanis lehetővé teszik, hogy ilyen termékenységet veszélyeztető egészségügyi indikáció során a kezelés előtt álló nők lefagyasztassák a petesejtjeiket, embrióikat, hogy a gyógyulás után akár saját gyermekük is születhessen. Ez persze a gyakorlatban korlátozott számú petesejtet jelent, azonban külföldön már létezik az úgynevezett fertilitás prezervációs eljárás petefészek-szövet segítségével, amelyet visszaültetve ismét egészséges petesejtek nyerhetőek. Sajnos hazánkban sokszor még a kemoterápiás kezelés előtt álló férfiak figyelmét sem hívják fel a kemoterápia ilyen jellegű következményeire, pedig az ő esetükben akár egy egyszerű spermafagyasztás garanciát jelenthet arra, hogy a jövőben gyermeket vállalhassanak. A harmadik csoportba azok a nők tartoznak, akik korai petefészek kimerülés szindrómában (POF- premature ovarian failure) szenvednek, náluk gyakorlatilag korábban, akár már a harmincas éveikben is minden tünet nélkül kimerülhet a petefészek. Sajnos napjainkban nem ritka ez az alattomos betegség, a mi klinikánkon is számos esetben bebizonyosodott, hogy ezért késik a gyermekáldás. Az ő esetükben napjainkban az egyedüli megoldás a petesejt adományozás lehet, ennél azonban mindenképpen jobb megoldást jelentene, ha nekik is saját petesejtből születhetne gyermekük.” - tudhattuk meg Vereczkey doktortól.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja