SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Ki a babák barátja? (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Dr. Sinkó Melinda [cikkei] - 2011-05-04
Bababarát festék, bababarát szállás, bababarát áruház, bababarát főiskola, lépten-nyomon találkozhatunk ezekkel a kifejezésekkel. De mitől lesz bababarát egy kórház? Ennek szigorú szabályai vannak!

 

Várandósság idején fontos, hogy megtaláljuk azt a helyet, ahol biztonságban érezzük magunkat, és kiválaszthassuk azokat a segítőket, akik figyelnek ránk. Érdemes arra is tekintettel lenni, hogy a szülés utáni napokban szintén a legkorszerűbb ellátást kapjuk.

A bababarát kórházakban számíthatunk arra, hogy már várandóságunk alatt szóba kerül a szoptatás. A legtöbb helyen van szülés felkészítő tanfolyam, ezeken a szoptatásról is mindig esik szó.

A bababarát kórházakkal szemben elvárás, hogy szülés után ne válasszák el a babát az édesanyától. Az újszülött a mama hasára téve némi pihenés után elindul a mell felé, és szopni kezd. Ilyenkor a segítők nem hagyják magára a fiatal családot, de szükségtelenül nem is avatkoznak bele. Ez a legtermészetesebb és leghatékonyabb segítség a szoptatás elkezdéséhez.

A 24 órás rooming-in magától értetődő része az ellátásnak. Ez, a tapasztalatok szerint semmivel sem megterhelőbb a frissen szült anyáknak, mint a hagyományos ellátás. Ráadásul már az első napokban lehetőség van arra, hogy megtanuljuk ellátni babánkat, és összeszokjunk. Az épphogy csak a világra került újszülött is azt tapasztalhatja meg, hogy mellette van az édesanyja, figyel a jelzéseire, és amikor éhes, a lehető legjobb táplálékot kapja, amit a természet tökéletesre alkotott meg.

Az első napokban termelődő előtej, mint egy védőoltás, bevonja a baba bélrendszerét. Bár mennyisége egyszerre nem sok, de mivel a babák igen gyakran mutatnak készséget a szopásra, így mégsem szenvednek hiányt semmiben. Az esetek túlnyomó többségében nem csak felesleges, de káros is beavatkozni ebbe jól működő rendszerbe. Ezért tápszer vagy cukros víz helyett inkább hasznos tanácsokat és készséges segítséget osztogatnak a nővérek.

Ha az első napok nem úgy alakulnak, ahogy mindenki reméli, akkor is van esély a későbbi sikeres szoptatásra. Ebben nagy segítség, hogy a bababarát kórházakban megtanítják az édesanyát, hogy hogyan tartsa fenn a tejtermelést fejéssel.

A tapasztalatok szerint a cumi és a cumisüveg használata nagyon sok kisbabát zavar meg a szopásban. Ezért a bababarát kórházakban ezeket nem használják, és nem is ajánlják az édesanyáknak. Viszont mindenkit arra bátorítanak, hogy igény szerint tegye mellre babáját, ami azt jelenti, hogy a baba legapróbb jelre is hozzájut az előtejhez, és a vigasztaláshoz. Ha a baba besárgul vagy egyéb ok miatt aluszékony lesz, és nem tudja jelezni igényét, akkor megtanítják az édesanyát, hogy hogyan ébressze fel kíméletesen hétalvó csemetéjét. A szopizásban „fontolva haladó”csecsemők az édesanyjuk lefejt tejét kapják. Az illedelmes fiatal hölgyek és urak meglepően jól boldogulnak a pohárral.

A legtöbb ilyen kórházban lehetőség van a hazabocsátás után is segítséget kérni telefonon, vagy időpont egyeztetés után személyesen.

A bababarát kórházak dolgozóinak elméleti és gyakorlati képzésen kell a korszerű szemléletet elsajátítani. Valamint szoptatási irányelveket kell megfogalmazniuk, aminek rövidített változatával a kórtermek falán is találkozhatsz.

Bár a bababarát kórházakban sincs kolbászból a kerítés, és nem biztos, hogy tisztább a WC, mint a többi helyen, sót a zsúfoltság sem biztos, hogy kisebb, és a nővér is ugyanúgy túlterhelt, de a szoptatáshoz olyan útravalót kaphatsz, ami sokáig elkísér.

Ha többet szeretnél tudni a bababarát szemléletről, a www.sztnb.hu oldalon keresgélj!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja