SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés után is önmagad lehetsz

Kókai Kata [cikkei] - 2007-05-10
Sok nő panaszkodik arra, hogy a szülést követően nem csak környezete, mindennapi rutinja változik meg, de mintha többé már nem lenne önmaga.

A baba születését követően néhány nehéz hét van hátra, mire az első gyermekét nevelő anyuka megszokja az új napirendet. Ez az időszak általában hamar eltelik, az események még újak, izgalmasak, minden rokon segítőkészen rendelkezésünkre áll, s az apuka is több időt tölt otthon. Néhány hónap elteltével azonban ráébredünk, hogy a gyermekvállalás nem csak a mindennapi életünket, de személyiségünket is megváltoztatja.

Miért változunk meg?

Sok emberrel találkozhatunk, akik korábban energikusan járták a szórakozóhelyeket, vagy éppen nap mint nap sportoltak, a szülést követően azonban megváltozott életvitelük. Ez a változás természetes, hiszen anyaként a nő elsődleges feladata az, hogy gondoskodást igénylő gyermekét ellássa. Ebben a viszonylag hosszú időszakban nem saját igényeink, hanem mások kiszolgálása kerül előtérbe. Kimaradnak az estig tartó vásárlások, a partik, s minden, ami eddig megszokott volt.

Ez a változás természetes, és egyáltalán nem rossz, kivéve, ha a kismamát megterheli. Egy anya akkor tud maximálisan teljesíteni, ha boldog és kiegyensúlyozott, s ehhez kikapcsolódásra van szüksége, nem vonhatja azt meg magától. Nem szégyen egy éttermi vacsora idejére a nagymamára bízni gyermekünket.

„Gyes betegség”


Nem ritka probléma a több gyermeket egymás után vállaló kismamák körében a levertség, vagy köznyelven „gyes betegség”. Felnőtt emberként egy édesanya is igényli a barátok társaságát, a kikapcsolódást, melyre talán gyermekei mellett nem jut ideje. Nem szabad hanyagolni önmagunkat, hiszen ez könnyen levertséghez, idegességhez vezethet, ami a gyermek számára is kellemetlen.

Anya és nő is lehetsz

Sokan az anyaszerep vállalását mindegy egyéb szokás feladásával azonosítják. Valójában az önfeláldozás, a hobbik, megszokások elhagyása senkit nem tesz jó anyává. A gyermeknek egy egész, boldog emberre van szüksége, egy türelmes, kiegyensúlyozott édesanyára. Sokszor segíthet kizökkenni a mindennapokból, ha változtatunk hajviseletünkön, vagy egyszerűen elmegyünk egy étterembe.

Miért szükséges a kikapcsolódás?

- Igaz, hogy az anyaszerep egész embert kíván, de maga a párkapcsolat is, melynek gyümölcseként a gyermek született. A közös kikapcsolódás, a közös élmények teljessé tehetik a párkapcsolatot.
- A kikapcsolódás segíthet egy kis időre elfelejteni a mindennapi gondokat. A gondok pár órára lekerülnek vállunkról, s újult erővel kezdhetjük a következő napokat.
- A változatosság megnyugtató, s gyermekeink számára is előnyös, ha még óvoda előtt megismerik mások társaságát, megszokják a ritkábban látott embereket, hiszen ez később segíthet a beilleszkedésben.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja