SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alvás együtt, vagy külön?

Kókai Kata [cikkei] - 2007-03-06
Vajon mennyire jó az, ha gyermekünk velünk alszik? A válasz a szülők számára egyértelmű, a szakértők azonban mást állítanak.

Hosszú évtizedek óta foglalkoztat minket a kérdés, vajon az a normális, ha a gyermek szüleivel alszik, vagy az, ha külön szobában. A kérdés nem csak a szülőket, de a szakértőket is megosztja. Míg egyesek a családi összetartás jelképét látják benne, addig mások "mumusként" kezelik a kérdést.

Együtt, vagy külön alvás?

Evidens, hogy a baba szüleivel egy szobában alszik, sőt, sokak számára az is egyértelmű, hogy egy-két éves korig, ha nem is egy ágyban szüleivel, de ugyanabban a szobában. Természetesen ez sok mindentől függ, többek között attól, hogy az apa hogyan viszonyul a kérdéshez.

Nem egy családban a baba hazaérkezését követően az apuka külön szobába költözik. Természetesen nem harag, vagy sértődöttség vezet idáig, csupán sokan képtelenek a nyugodt alvásra, ha a gyermek néhány óránként sírással ébreszti őket. Ez a reakció teljesen érthető, hiszen amíg a kismama otthon marad gyermekével, az apára hárul a családfenntartó szerepe.
Más családokban viszont az apa is aktívan részt vesz a gyermek pelenkázásában, felkel, ha a gyermek éjszaka sír, s az anyához hasonlóan ez egyáltalán nem megterhelő számára.

Tehát családonként más és más szokás jellemző, mely nem jelenti azt, hogy csak az egyik, vagy másik megoldás lehet jó.

Hol és meddig?

Fontos kérdés, hogy hol aludjon gyermekünk, s ha az együtt alvást választjuk, hány éves korig engedjük a közös alvást. Természetesen az arany középút a legjobb megoldás; együtt, de mégis külön. A kisbabáknak anyjuk közelében kell tölteni az éjszakát, hiszen a pelenkázás, szoptatás, vagy akár az étel visszabukása miatt fontos a felnőttek közelsége.

Egy éves korban már nem jelenthet gondot, ha a gyermek közelben, nyitott ajtónál egy másik szobában alszik. Egy babafigyelő készüléket is elhelyezhetünk a szobában, hogy jobban halljuk gyermekünk minden mozdulatát.

Elengedhetetlen, hogy a kicsi időben megtanuljon külön aludni. Nem jelent problémát, ha reggelente átszalad a szülők szobájába, esetleg hetente egy-két napot ott alszik, de a későbbiekben gondot okozhat, ha ez szokássá válik. A gyermeknek meg kell tanulnia, hogy a sötét szoba, az esetleges rémálmok csupán képzelete szüleményei, s nincs oka félelemre.

Az együttalvás hatása a párkapcsolatra


A szülők szexuális kapcsolata általában tabutéma, pedig szorosan kötődik a gyermekvállaláshoz. A gyermekágyi időszak végével természetes, hogy újra elkezdődik a szexuális élet, ebben azonban nagy akadályt jelenthet, ha a gyermek minden nap szüleivel alszik (főként nagyobb gyermek esetén).

Eltekintve a szexuális együttléttől, a szülők érzelmi kapcsolatára is hatással lehet, ha életük minden perce három emberből áll. Fontos és természetes dolog, hogy a szülők szeresség gyermeküket, ugyanakkor önmagukról, saját igényeikről sem szabad megfeledkezni.

Sok kapcsolatban a gyermek játssza a központi szerepet, majd amikor felnő, a szülők rádöbbennek, hogy gyermekükön kívül szinte nincs közös témájuk. Ezért is fontos, hogy a szülőknek jusson idejük egymásra és saját magukra is.

 

Fotó PublicDomainPictures/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja