SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermekágyi időszak

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-25
Ahogyan maga a kifejezés is jelzi, ez az időszak a pihenésé, a regenerálódásé, mégis nem egyszer alig ejtünk szót róla.
A gyermekágyi időszak

A várandósság kilenc hónapja, a szülés, a babaápolás mind nagy hangsúlyt kap a kismamák tájékoztatása során. Nem véletlenül, hiszen anya és gyermek megóvása érdekében számos információra van szükség. Arról azonban nem egyszer megfeledkezünk, mi lesz, ha hazaérkezik a baba. Ki fog főzni, hogyan takarítjuk ki a házat, és egyáltalán mit nevezünk gyermekágyi időszaknak?

Hazaérkezés

A baba születésével az egész család élete megváltozik. Nincsenek nyugodt éjszakák, sem pedig kötetlen programok. A várandósság kilenc hónapja, és a szülés alapos terhelést jelent a női szervezet számára, s a szülést követő időszak, melyet gyermekágynak nevezünk, a pihenés és regenerálódás időszaka. A hazaérkezést követően nem áll vissza minden a megszokott kerékvágásba. Nem ugyanakkor kelünk, nem ugyanakkor alszunk. A baba "teljes műszakot" jelent, kitölti az édesanya minden idejét, főként, ha első gyermeke.

A gyermekágyi időszak

A gyermekágy, ahogyan maga a kifejezés is jelzi, a pihenés időszaka. Természetesen a babaápolás rengeteg időt vesz el, de emellett nem tanácsos más, komolyabb munkát végezni. Bár minden egyes nő más és más élményekkel gazdagszik a szüléssel kapcsolatban, ez a hosszú időszak minden nő szervezetét megterheli. A gyermekágyi időszakban, vagyis a szülést követő hat hétben fontos a pihenés.


Előfordulhat, hogy a szülést követően is ugyanolyan energikusak, tetterősek vagyunk, mégsem érdemes azonnal munkának látni. Ez a néhány hét arra szolgál, hogy a várandósság során történt változások helyreálljanak (pl. a tüdő újra elnyeri régi pozícióját). Amennyiben megterhelő munkát végzünk, ezek a folyamatok nem mehetnek végbe zökkenőmentesen, s akár hosszútávú problémát is okozhatnak.

Vegyük igénybe a segítséget!

A szülést követő legalább egy hónapos időszakban tilos az állómunka, főként a főzés, mosogatás, vasalás, melyek hosszabb időn át tartanak. Éppen ezért már a várandósság utolsó hónapjaiban érdemes mindent előkészíteni. Az éves nagytakarítást, a lakás átrendezését, festést, és egyéb nagy munkákat mindenképpen el kell végezni már a szülés előtt.

Segítség nélkül nehéz lenne átvészelni ezt a néhány hetet. A gyakorlott anyukáknak legalább olyan nagy szüksége van a pihenésre - és emiatt mások segítségére -, mint azoknak, akik első gyermeküket hozták világra. Érdemes igénybe venni minden segítséget, akár az apukáról, akár szüleinkről van szó. Segítséget kérni, vagy elfogadni nem szégyen - régen természetes volt, hogy a család összes nőtagja segítséget nyújt a gyermeknevelésben, és a háztartási munkákban egyaránt.

Az apák szerepe

Az apák különösen fontos szerephez jutnak a gyermekágyi időszakban. Ezúttal rájuk vár a háztartási gondok megoldása, s minden olyan feladat elvégzése, melyet korábban talán nem is próbáltak.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja