SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A baba és a háziállatok

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-31
Ha új családtag érkezik, nem csak a család, de a kedvencek élete is megváltozik.
A baba és a háziállatok

Már a várandósság idején is nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő óvintézkedésekre, hiszen a kismamát veszélyeztethetik egyes házi kedvencek kórokozói. A baba megszületését követően pedig már teljesen más szemszögből nézzük házi kedvenceinket. Az addig a kanapén alvó macska előbb-utóbb már csak az előszobában kap helyet, és a kutya sem ugorhat már az ágyra.

Milyen gondot okozhatnak a házi kedvencek?

De vajon tényleg csak a háziállatok kórokozói okozhatnak gondot, vagy másra is ügyelnünk kell? A lakásban tartott házi kedvencek közül az ember leghűségesebb társa, vagyis a kutya, s annak ellentéte, a szeszélyes macska a legnépszerűbb. Egyik fajt sem lehet korlátok között tartani, így a baba megszületése után nagyobb gondot okozhatnak, mint egy akváriumban tartott aranyhal, vagy teknős, melyhez nem férhet hozzá.

A kutya és a macska azonban két olyan állat, melyet nem lehet irányítani, vagy ketrecbe zárni, bármikor a gyermek közelébe férhet, ha egy pillanatra magára hagyjuk. A kórokozók inkább csecsemőknél okozhatnak gondot, nagyobb korban azonban más problémák adódhatnak. A gyermek, ahogyan növekszik, egyre kíváncsibb a környezetében élő emberekre és állatokra egyaránt. Azonban ilyen fiatalon még nincsen tisztában vele (és valószínűleg hosszas magyarázat után sem érti meg) miért nem szabad meghúzni a kutya farkát, vagy rálépni a macska lábára.

Házi kedvenceink pedig a legjobb nevelés, s a legcsaládcentrikusabb faj ellenére is hevesen reagálhatnak a gyerekek kíváncsiságára. Ilyenkor pedig felmerül a kérdés, mit lehet tenni annak érdekében, hogy házi kedvencünk megtartása mellett is a legnagyobb biztonságban tudhassuk gyermekünket.



Óvintézkedések

Az új családtag érdeklődését házi kedvenceink idegenkedve fogadhatják, hiszen egy számukra még ismeretlen emberről van szó. Bár rengeteg faj létezik, melyek mintegy gyermekükként szeretik a gyermekeket, mégis, célszerű már a kezdetekben hozzászoktatni kedvencünket az új családtaghoz. Macskák esetében kevésbé nehéz a feladat, hiszen néhány kivételtől eltekintve nem szoktak idegenkedni az új emberektől.

A kutyák szaglása rendkívül jó, s akár egy parfümről is képesek megismerni gazdájukat. Ez a nagyszerű tulajdonság segíthet abban, hogy az új családtaghoz szoktassuk őket. Egy kevés babahintőport, vagy krémet kenjünk a kutya pokrócának szélére, így hamar megszokja az új illatot, s a legapróbb családtagot is hamarabb felismeri.

Fontos, hogy kutyánk a baba megérkezésekor már hallgasson az alapvető vezényszavakra, mint az "ülj" vagy "feküdj". Ezzel sok gondot leveszünk a vállunkról, ugyanis a kutya nem fog később sem a baba körül ólálkodni, ha nem szeretnénk. Nélkülözhetetlen az új napirend kialakítása. Szoktassuk hozzá kedvencünket, hogy naponta mindig ugyanabban az időszakban játszunk vele, így nem fogja az új családtagot "ellenfélnek" tekinteni.

Később, ha a baba már elég nagy, engedjük kedvencünknek, hogy megszimatolja, így már kedvencünk is teljes jogú családtagként fogja őt kezelni. Mindig dicsérjük meg kutyánkat, ha a gyermek jelenlétében megfelelően viselkedik.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja