SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új napirend babával

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-19
Azoknak sem egyszerű, akiknek segítségként a szülők mindig rendelkezésre állnak. Azoknak pedig főleg nem, akik egyedül birkóznak meg a háztartással.

Sok férfitól hallhattuk már, hogy a nőnek nincs más dolga, mint nevelni a gyermeket, és vinni a háztartást. Persze a gyakorlott apukák már tudják és látják, hogy ez nem kis feladat. Mások gyerek mellett már talán könnyebben boldogul az anyuka, de amikor az első baba megérkezik, feje tetejére áll a lakás, és eltűnik a megszokott napirend. Mindenkinek egyetlen emberhez, az apró jövevényhez kell alkalmazkodnia.

Háztartás és gyerek

Az első baba nevelése nem egyszer fejtörést okoz az újdonsült kismamának, főként, ha a környezetében sem voltak más kismamák, akiktől tanulhatott volna. A szülésre és a baba nevelésére felkészítő tanfolyamok bármilyen hasznosak, nem helyettesíthetik vagy pótolhatják a személyes élményeket. Megtanítják hogyan kell fürdetni és pelenkázni a babát, hogyan kell szoptatni, de azt senki nem mondja el mi a teendő, ha tüsszent egyet a gyerek, vagy nem tud evés után büfizni.

Ezek mind olyan dolgok, melyeket csak akkor tud meg az édesanya, ha már felnevelt egy gyereket. Az élet pedig nem áll meg a baba ellátásánál. Emellett még számtalan feladat vár az anyukára, melyet most már gyermeke felügyelete mellett kell ellátnia. Sokan szerencsés helyzetben vannak, hiszen a nagyszülők segítséget tudnak nyújtani a mindennapokban. Vigyáznak a babára, vagy éppen a háztartási teendők egy részét ellátják.

Tanulás baba mellett

Ha azonban az anyuka távol él rokonaitól, s egyetlen barátja, ismerőse sem tud segítséget nyújtani, akkor kénytelen más megoldást keresni. Nem egyszer a nők a GYES idejére halasztják felsőfokú tanulmányaik folytatását, azt gondolván, hogy a baba mellett úgyis rengeteg szabadidejük lesz. Aki azonban ezt tervezi, kénytelen lesz mások segítségét is igénybe venni, hiszen kisbaba mellett, főként ha első gyermek, alaposan be kell osztania idejét.


A főiskolai/egyetemi tanulmányok során a vizsga idejére találni kell egy segítőt, aki vigyáz a gyermekre. A baba ellátása és a háztartási munkák mellett pedig rengeteg időt igényel a tanulás is. Fel kell készülni arra, hogy a tanulást sem lehet fix időpontra időzíteni, hiszen alkalmazkodni kell a baba ritmusához. Ehhez pedig mindenképpen elkel a segítség (akár az apuka, akár barátok, rokonok részéről).

Lelki gondok

Napjainkban a szülés időpontja egyre inkább kitolódik. Mindenki igyekszik élni az életét, s magasabb fokú tanulmányokat folytatni, hogy biztosítsa saját és gyermeke jövőjét. A hosszú ideig tartó tanulás, a rossz anyagi körülmények miatt azonban sokan későbbre halasztják a gyermekvállalást. Ma már nem egyszerű saját házat építeni, saját autót szerezni, jól fizető állást találni. Mindehhez hosszas tanulmányokra, referenciákra van szükség.

És minél később kerül sor a gyermekvállalásra, annál nehezebb alkalmazkodni az új körülményekhez. A harmadik ikszen túl már ragaszkodunk megszokott életvitelünkhöz, s nem szeretünk változtatni azon. Egy baba érkezése pedig felborítja a megszokott életvitelt. Az anyukának jóformán semmi szabadideje nem marad, s örülhet, ha minden teendőjével végezni tud.

Sokan szenvednek "GYES-betegségben", főként azok, akik későn vállalnak gyermeket. Ezt a jelenséget inkább lelki problémának nevezhetjük. A kismama türelmetlenné válik, viselkedése megváltozhat. Ingerlékenyebb lehet, s kevésbé tolerálja partnere, vagy családja viselkedését. Ennek oka a megváltozott életvitel. A legtöbb kismama örömmel marad otthon gyermekével, azonban azok számára, akik másfajta, szabadabb életvitelt szoktak meg, problémát okozhat a baba érkezésével kialakult új életmód.

A segítséget el kell fogadni

Eleinte mindenki úgy véli, hogy első gyermekét is képes egyedül, tökéletesen ellátni. Egy idő után azonban mindenki ráébred, hogy sokkal kellemesebb és könnyebb, ha elfogadja mások segítségét. Attól senki nem válik rosszabb anyává, ha néha a nagyszülőkre bízza gyermekét, és kettesben kikapcsolódik társával. És egyáltalán nem szégyellnivaló, ha valaki első gyermeke mellett még nem ismer minden fortélyt. A szülők, barátok pedig örömmel segítenek a baba ellátásában, vagy éppen a háztartási munkák elvégzésében.

Fotó: Lubov_ph / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja