SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A baba és a házasság

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-17
Minden kapcsolatban elérkezik az a pillanat, amikor valami újba kell kezdeni. Először az eljegyzés, majd a házasság, végül a gyermekvállalás.

Az élet egy hatalmas körforgás. A kapcsolatok fejlődnek, új irányba haladnak, míg elérkezik a gyermekvállalás pillanata. A baba érkezése azonban felborítja a napi rutin, sőt, a kapcsolatot is változtatja. Sokan nincsenek is tisztában azzal, mit vállalnak. A kisbaba igényeit ki kell elégíteni, nem lehet a megszokott napi rutint fenntartani, s a szülők kapcsolata is megváltozik. Persze a változás lehet jó is, mindez csupán a szülők hozzáállásán, előzetes felkészültségén múlik.

A baba és a párkapcsolat

Minden párkapcsolatban megvannak a megszokott rutinok, igények. Két ember közös igényei. Egy baba érkezése azonban sok mindent megváltoztat. A szülőknek kevesebb ideje lesz egymásra, hiszen az apró jövevény rengeteg törődést és gondoskodást igényel. A szülők már nem ragaszkodhatnak megszokott napi rutinjukhoz, addigi életvitelükhöz. Mindkettőjüknek alkalmazkodni kell a babához, aki a leváratlanabb időpontokban is igényelheti a pelenkacserét, vagy éppen az etetést.

Ez a nagy változás természetesen hatással van a szülők kapcsolatára is. Ha előzőleg nem voltak tisztában vele mivel jár a gyermekvállalás, vagy életvitelük gyökeres ellentéte volt a mostaninak, az könnyen vitákhoz is vezethet. A baba mellett már nem lehet akármikor elugrani a moziba, vagy éppen kiporszívózni a hálószobát. Ha a kicsi alszik, nem lehet hangoskodni, ha ébren van, nem biztos, hogy marad idő a takarításra.

Az igények megváltozása

Általánosan elmondhatjuk, hogy a baba érkezését követően egy jó ideig lejjebb kell adni igényeinkből. Már nem biztos, hogy el tudunk ugrani egy szoláriumba, vagy éppen naponta meg tudjuk pucolni az ablakot, hiszen a baba mellett örülhetünk, ha a fontosabb dolgokra jut időnk.

Ehhez pedig nem csak az édesanyának, de az apának is alkalmazkodnia kell. Ha az anyuka pihenni szeretne (ez legtöbbször csak segítséggel sikerül), akkor az apának is vállalnia kell, hogy vigyáz a gyermekre. A közös felelősségvállalás nem csak a gyermek fejlődésére, de a kapcsolatra is hatással van.



Egymásra is időt kell szánni

Bár a baba megérkezése alapvetően megváltoztatja a szülők kapcsolatát, nem a gyerek az egyetlen, akire figyelmet kell szentelni. Az igazán jó, élethosszig tartó házasság alapja, hogy a párok ne csak gyermekeik igényére fókuszáljanak. Nem szabad elfelejteniük, hogy a szülővé válás nem teszi őket mássá. Ettől függetlenül továbbra is igényelhetik az együtt eltöltött időt, a kettesben való kikapcsolódást.

Ez pedig nem lehetetlen, csupán egy kis külső segítséget igényel. Ha az anyuka már nem szoptat, sokkal szabadabb életet élhet. Gyermekére más is vigyázhat (szülők, barátok), s így lehetősége adódik rá, hogy társával kettesben kikapcsolódjon. Legyen szó egy napos kiruccanásról, vagy csak egy csendes, együtt elköltött vacsoráról, a kettesben való kikapcsolódás segít elfelejteni a dolgos hétköznapokat, s mindkét felet nyugodtabbá teszi.

A kapcsolat változása

Ahogyan az idő telik, a kapcsolatok elmélyülnek. Már a házasság is komoly változást jelent egy kapcsolatban, de egy gyermek érkezése sokkal nagyobb felelősség. A nőkben már alapvetően létezik az anyai ösztön, mely megkönnyíti feladatukat, a férfiaknál azonban bonyolultabb a helyzet. Mivel a baba az anyuka pocakjában kezd el nőni, ők maguk csak kívülről látják a változást, valójában csak a baba megszületése után jönnek rá, hogy mit is jelent szülőnek lenni.

Megriadhatnak attól, hogy egy ilyen apró, csodálatos, de kiszolgáltatott életről kell gondoskodniuk. Ezért szükségük van a bíztatásra, a támogatásra. Ha az édesanya hagyja, sőt bíztatja társát, hogy együtt gondoskodjanak a babáról (közös fürdetés, pelenkázás), akkor a kapcsolat még mélyebbé, meghittebbé válik.

A baba érkezése komoly hatással van a mindennapi életvitelre, a párkapcsolatra. A változás azonban egyáltalán nem rossz, sőt, a közös élmények, a rengeteg öröm segítségével szinte pillanatok alatt elszáll a baba születését követő egy-két év. Fontos, hogy a szülők együtt gondoskodjanak a gyermekről, és segítsék egymást. Olykor segítségre is szükség lehet, hogy kettesben tölthessenek egy kis időt- és természetesen a segítséget elfogadni nem szégyen.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja