SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékos fejlődés

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-16
Az anyukák idejük legnagyobb részét babájukkal töltik. Sokszor fejtörést okozhat, milyen elfoglaltsággal kössék le apró gyermeküket.

Nem szükséges, hogy minden elfoglaltság csupán szórakoztató legyen. Egyes játékok, a szülők meséje a babák képességeit is fejlesztik. A játék fontos szerepet játszik a baba fejlődésében, s a szülőkkel való kapcsolat kialakításában.

Nyelvi játékok

· Beszélj lágyan a babához, s említsd meg a nevét. Már néhány órával megszületése után képes beazonosítani, honnan jön a hang.
· A beszéd, vagy mese után mindig tarts rövid szünetet, s várd meg "válaszát".
· Változtasd meg a hangodat beszéd közben- néha beszélj úgy mint mindig, máskor utánozhatod mások hangját.

Kapcsolat-játék

· Ha a baba mosolyog, mindig viszonozni kell egy hasonlóan kedves mosollyal. Így látja, hogy szüleinek örömet okoz.
· Ha szemkontaktusban vagy gyermekeddel, mozgasd a fejedet más irányba, hogy kövesse a tekintetével, így megtanulja, hogyan figyelhet a mozgó tárgyakra, emberekre is.

Mozgás játék

· Helyezz el gyermeked körül színes játékokat. A sok érdekes, új dolog mozgásra készteti, fejével mindig a legérdekesebb játék felé fordul.
· Pelenkázás során végezz apró lábaival körkörös, kerékpározás szerű mozdulatok, ezt megtornáztatja izmait.


· Tarts elé egy játékot olyan távolságba, hogy kinyújtott karral kényelmesen elérje. Ha a játék felkelti érdeklődését, kinyújtja karjait, s ezzel izmait is dolgoztatja.

Fontos, hogy felismerd a baba által küldött jeleket, s ne erőltesd rá a játékot. Lehet, hogy éppen fáradt, vagy egyszerűen nincsen kedve játszani. A babák fejlődésében a játék, a szülőkkel való együttlét, a beszéd fontos szerepet kap, azonban az erőltetett játék legalább olyan rossz, mint az ingerszegény környezet.

A nagyobb babák

Néhány hónap után már biztosan nem fogja olyan érdekesnek találni játékait, hiszen már ismeri a környezetét. Valószínűleg inkább tesz felfedező körutat a lakást körbemászva, minthogy leragadjon egy-egy játék mellett. Ez, vagyis a környezet felfedezése, a természetes kíváncsiság szintén segíti a fejlődésben, az új dolgok megtanulásában.

A gyermekek első évük során elképesztően sok dolgot tanulnak meg. A nulláról indulnak, de igen hamar megismerik szüleiket, el tudják különíteni a hangokat, lassan már másznak, majd nemsokára két lábra állnak, s első szavuk is elhangzik. Ebben az időszakban a szülő segítheti gyermeke fejlődését a közös játékokkal, de igazából maga a gyermek az, aki egyedül elsajátítja a tudást.

A fizikai fejlődés segítése

· A legjobb, ha a baba minél kevesebb időt tölt a járókában. Helyette engedni kell -amikor csak lehet-, hogy szabadon másszon, és felfedezze környezetét. A zárt környezet hátráltatja a fizikai fejlődést, nem ad elég lehetőséget a mozgásra.
· A babát érdemes hátra fektetni. Ha meg szeretne fordulni, vagy elmászna valamerre, rögtön izmait is megtornáztatja, mely nagyban segíti fizikai fejlődését.

A babák egészséges fejlődéséhez a szülők segítségére is szükség van. Az ingerszegény környezetben nevelkedő babák később kezdenek el járni, s beszélni, mint azon társaik, akikkel szülei sok időt töltöttek.
A közös játékok nem csak a fejlődésben, de a szülő-gyermek közötti kötődésben is fontos szerepet játszanak. A babának is kell a szabad mozgástér, hogy új dolgokat fedezzen fel, a játékok, a szülőkkel eltöltött idő pedig kiegyensúlyozottá, nyugodtabbá teszi a gyermekeket.

Fotó: PublicDomainPictures / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja