SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A babák hallása

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-15
A babák már újszülött korban is rendelkeznek egyfajta hallással, bár magukat a hangokat, s azok irányát nem tudják megkülönböztetni. Hallásuk fejleszthető, ha a szülők elmagyarázzák a hangokat, vagy mesélnek gyermeküknek.

A babák hallása sokkal kifinomultabb és érzékenyebb, mint a felnőtteké, éppen ezért óvatosabban kell bánni a hangos zenével, s a környezet megválasztásával. Míg egy felnőtt fülét a mérsékelten hangos zene nem sérti, a baba kifinomult hallása miatt "dübörgésként" érzékelheti.

A kisbabák már megszületésük előtt is rendelkeznek egyfajta hallással, érzékelik az anya teste által kiadott hangokat, sőt a kívülről érkező zajokat is. A babazenék, sőt, a kismamák számára kiadott zeneművek is általában magasabb hangokat tartalmaznak, mivel a babák ezt kedvelik leginkább.

Hogyan reagálnak a babák a hangokra?

Kezdetben a baba természetén, hangulatán múlik, milyen reakciót váltanak ki belőle az egyes hangok. A nyugodtabb babák általában a kisebb zajokra is megfordulnak, vagy a hang forrását keresik, a mozgékonyabbak pedig néha csak a hangosabb zajokra reagálnak látható módon. A babák már magzati korban is hallanak bizonyos hangokat (például az anya szervezetének hangjait, s néhány külső zajt), s születésük után reakciójuk attól is függ, az anyaméhben milyen zajokat hallottak.

Általában a megszokott hangok (az utcáról beszűrődő moraj, az anyuka hangja) kevésbé kelti fel érdeklődésüket, hiszen ezek már jól ismert, megszokott hangok. Három hónapos koráig lehet, hogy csak egyetlen pislantás, a szem mozgása, vagy zavaró hang esetén sírás jelzi, hogy a baba valami újat hallott, később viszont -ha éppen nem vonja el figyelmét valami érdekes és új dolog-, próbálja keresni a hang forrását, megfordul és nézelődik.

Hangok és alvás


A szülők igyekeznek teljesen nyugodt és csendes alvókörnyezetet biztosítani gyermeküknek. A babák általában nem csak teljes csöndben tudnak kellemesen aludni, a megszokott, vagy kedvelt hangok sem akadályozzák a nyugodt pihenést. Ha az anyaméhben eltöltött idő alatt a baba megszokja a szülők, a testvérek hangját, valószínűleg ezek születése után sem zavarják az alvásban.

Természetesen a baba hallását óvni kell, hiszen füle rendkívül érzékeny. A hangos és hirtelen zajok, egy mozi, egy esküvő, vagy éppen egy bál hangos zajai fülsértők lehetnek számára, ezért a hasonló környezetet kerülni kell. Ha a baba nagy zajban is képes elaludni, nem jelenti azt, hogy hallásproblémával küzdenének; egyszerűen csak megszokták már ezeket a hangokat.

Óvjuk a babák hallását!

A babák hallási rendkívül fejlett és érzékeny, éppen ezért mindent meg kell tenni azért, hogy megóvjuk azt. Számtalan tényező gyakorolhat negatív hatást a hallásra, többek között a hangos zajok. Halláskárosodás azonban kialakulhat akkor is, ha korábban valamely családtag küzdött ilyen problémával, ha koraszülöttről van szó, vagy ha a szülés során a baba károsodást szenvedett. Az egészséges baba hallásának megóvása nem nehéz feladat, egyszerűen kerülni kell a hangos helyeket, s otthon is csak mértékkel szabad zenét hallgatni.

A hallás fejlesztése

A kisbabák fejlődésében sokat számít a környezetükben hallott beszéd. Nem kell egész nap mesélni a babáknak, de nagyon jó, ha az anyuka öltöztetés, pelenkázás közben elmeséli gyermekének, éppen mit csinál. A zenehallgatás megnyugtatja és örömmel tölti el a gyermekeket, így érdemes beszerezni néhány mese, vagy babazene CD-t. A gyermek fejlődésében segíthetnek a szülők, ha mindig elmagyarázzák melyik zaj mit jelent.

A kisbabák olykor furcsa hangokat kedvelnek; a porszívó, vagy éppen a duruzsoló autó zaját. Szakértők szerint ennek oka az lehet, hogy a magzatban megismert hangokhoz (a gyomor korgása, a köhögés) ezek hasonlítanak leginkább. A legfontosabb, hogy óvjuk a babák érzékeny fülét, igyekezzünk inkább halk zenét hallgatni, s kerülni a hangos környezetet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja