SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptatás és elválasztás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-12
Minden édesanya más időpontban látja helyesnek az elválasztás megkezdését, s annak módját. Célszerű a babát rendszerességre szoktatni, így az édesanya számára is könnyebb lesz az áttérés.
Szoptatás és elválasztás

A szerencsésebb kismamák, akik nagyobb mennyiségű tejjel rendelkeznek, s képesek hosszabb ideig szoptatni gyermeküket, úgy gondolják az elválasztás ráér addig, amíg már nem tudják e természetes étket nyújtani gyermeküknek. Néhányan pedig már egy-két hónap után sem rendelkeznek elegendő mennyiségű anyatejjel, így gyermekük étrendjét tápszerrel egészítik ki. Ugyan nem létezik minden babára egységesen vonatkozó időpont, amikor az elválasztást érdemes megkezdeni, mégsem célszerű túl hosszú ideig várni, hiszen nagyobb korban sokkal nehezebb a később létfontosságú, szilárd ételekre való rászoktatás.

Az egészségügyi világszervezetek ajánlása alapján, ha az édesanya megteheti, legalább hat hónapos korig szoptassa a gyermeket, majd az anyatej mellett lassan, fokozatos vezessen be más tápanyagokat is a baba étrendjébe. A szoptatás és a "rendes" ételekre való átszoktatás között nem lehet éles az átmenet, függetlenül attól, milyen korban történik meg az elválasztás. Egy idő után a babák számára már nem nyújt elegendő tápanyagot az anyatej (ált. 6 hónapos kortól), ekkor kezdődik meg a kiegészítő táplálás. Ügyelni kell rá, hogy ne terheljük fölöslegesen a legkisebbek szervezetét, olyan ételeket fogyasszanak, amelyek valóban kielégítik tápanyag igényüket. Kezdetben az allergizáló ételeket kerülni kell, később egyesével, kis mennyiségben lehet elkezdeni ezek fogyasztását (pl. tejtermékek, tojás).

Fontos, hogy az étel a baba igényeinek megfelelő legyen, tehát puhára főzött, reszelt, könnyen fogyasztható. Emellett nem elhanyagolható az étel minősége. A boltokban kapható bébiételek kényelmesebb megoldást nyújthatnak, de a frissen elkészített ételek sokkal több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. A kiegészítő táplálkozás nem csupán a létfunkciók helyes működéséhez elengedhetetlen. Az elválasztás nem csupán egy másik étrendre való eltérést jelent, hanem a kisbaba szociális fejlődését is segíti, egyben az édesanyától is "távolabb kerül". Az elválás nem az édesanyától való elszakadást jelenti, hanem a később nagyon fontos önállóságot, mely itt veszi kezdetét. Az etetésben már az édesapa, a rokonok is részt vehetnek.



Az elválasztás történhet a rövidebb ideig történő szoptatással, melyet egy kiegészítő kisebb étkezés követ, vagy a szoptatások számának csökkentésével. A babák igénylik az édesanya közelségét, s a szoptatást, mely ösztönös cselekvés. Az átszoktatás időszakában használjunk cumis üveget, így a baba megszokja, hogy nem csak szoptatás idején lehet anyja közelében. Fontos, hogy az átszoktatás idejében megkezdjük, hiszen hosszabb időbe telhet, mire a baba elfogadja a cumisüveget. Érdemes hozzászoktatással kezdeni. A baba kapjon egy-két korty forralt vizet a cumiból, hogy megszokja az újfajta étkezési módot.

Elengedhetetlen, hogy a szoptatás egyre inkább csak étkezés ne legyen, nem pedig vigasztalás, vagy altatás eszköze. Vigasztalásként elegendő kell legyen az ölelés, vagy más olyan fizikai kontaktus, amit később is meg lehet tartani. Ha etetés során a baba már más ételt is elfogad, érdemes a kiegészítő tápanyaggal kezdeni, így anyatejből már csak annyit fogyaszt, amennyi kielégíti tápanyag igényét, s nem ez lesz a fő táplálékforrás. Fontos az egyértelmű rendszer kialakítása.

A szoptatás elhagyása során szoktassuk rá a babát azokra az időpontokra - vagy arra a tejmennyiségre - amikor és amit fogyaszthat. Ha rendszertelenül táplálkozik nem érti a változást, és ösztönére hallgatva inkább az anyatejet fogyasztja. Célszerű 6-12 hónapos kor között megkezdeni az elválasztást. A szoptatás alkalmanként így is folytatódhat, a baba azonban könnyebben elfogadja az új ételeket, végül már nem igényli az anyatejet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja