SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A légzésfigyelőkről

Szlanyinkáné Lévai Heléna [cikkei] - 2011-09-23
Minden leendő anyukában felmerül egyszer a kérdés: vegyen-e légzésfigyelőt? (Ez általában a születés közeledtével tűnik egyre aktuálisabb megbeszélnivalónak.) A leendő anyukák ezután általában bevonják a kérdéskörbe a leendő apukát, így már ketten tanácstalanok (miután apukának el lett magyarázva, mi fán is terem a légzésfigyelő).

Magyarországon a bölcsőhalál ritkának számít - és bár a kiváltó ok egészen pontosan nem azonosítható be (többek között ettől is olyan félelmet keltő a dolog), a hajlamosító tényezők közül egyre több válik ismertté.

Ilyenek például a kismama dohányzása (a passzív is), a túl puha matrac vagy helytelen ágyazás (puha párnákkal illetve takarókkal van körbevéve a baba), a hason fekvő alvási helyzet, a matrac higiéniájának hiányosságai (pl. penész), a gyomortartalom visszajutása (“bukás”), a koraszülöttség illetve ikerterhesség (az alacsony születési súly és fejletlen légzőközpont miatt), rossz szociális körülmények, de veleszületett rendellenességek is közrejátszhatnak (és természetesen növeli a rizikófaktort, ha ezek kombinációja fordul elő).

A veszély nagyobb lehet éjszaka, alvás alatt, illetve túlöltöztetett, vagy náthás csecsemőknél. Egyes vizsgálatok szerint a fiúknál gyakoribb, mint a lányoknál, és legfőképp két- és négyhónapos kor között (általában féléves korig) fordul elő.

Az egy ágyban alvás furcsa kakukktojás ebben a felsorolásban, mert megtaláltam a rizikótényezők között, és a megelőzésre javasolt teendők között is. Ami tény: az ide vonatkozó irodalom nagyjából megegyezett abban, hogy a baba lehetőség szerint aludjon egy légtérben a szülőkkel fél éves koráig. Hallottam olyat, hogy a szülők által kibocsátott szén-dioxid mennyisége légzésre serkenti a babát, és olyat is, hogy a levegővételek hangja van jótékony hatással a csecsemőre.

Ha már felsoroltuk a hajlamosító tényezőket, ejtsünk pár szót arról is, mit tehetünk a hirtelen csecsemőhalál megelőzéséért.

  • Legelső helyen említeném meg a szoptatást (legalább fél éves korig ajánlják, mert számos előnye mellett segít megalapozni a baba immunrendszerét, és pontosan olyan anyagokat juttathatunk a szervezetébe, amire szüksége van).
  • Szellőztessük gyakran a szobát, az ágyában pedig ne legyen semmi, ami adott esetben elzárhatja a légutait (párna, takaró, plüssállat, rongy, játék, felesleges ruházat),
  • a matraca pedig nyugodtan lehet kemény (aki látott már csecsemőket hihetetlen pózokban aludni, azt tudja, hogy nem egykönnyen gémberednek el - nem abból érdemes kiindulni, hogy nekünk mi lenne a kényelmes).
  • Bízom benne, hogy ez nem kérdés, de meg kell említeni azt is, hogy ne dohányozzunk egy légtérben a csecsemővel.
  • Fontos, hogy ne öltöztessük túl - az első pár hónapban normális, hogy kicsit hideg a keze és a lába.
  • Oda kell figyelni, ha gyakran bukik, ha náthás, valamint az oltások után fellépő lázas állapotra (mindhárom esetben inkább vigyük orvoshoz).

A kismamák tapasztalataim szerint háromféleképp döntenek: az első csoport úgy gondolja, nem kell ilyesmi (főleg miután rémisztő történetek jutnak a fülükbe téves riasztásokról) és nyugodtan külön kiságyban altatja a csemetét.

A második csoport úgy gondolja, nem kell légzésfigyelő, de maga mellé veszi a törpét éjszakára, hogy lássa: vesz-e levegőt, és inkább alszik az ágy szélén lógva (apa pedig az ágy túloldalán hasonlóképpen). Ez a csoport egy ideig boldogan alszik együtt a poronttyal, mert édes babaillat és félálomban történő szopik töltik ki az éjszakát, és ugyanezen csoport van nem kis bajban, mikor a gyermeknek már külön ágyban illene aludniaShift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page. (Ebbe a csoportba tartozom én is, de egy jó szakkönyvnek és egy határozott férjnek köszönhetően megoldódni látszik a probléma - ez viszont már egy másik történet.)

A harmadik csoport az, aki úgy dönt, kell a műszer, biztosra megyünk. A hirtelen anyákká lett kismamákban óriási kavarodás van (főleg az “elsőgyerekeseknél”), fenekestől felfordult az életük (és a hormonális hatásokról még nem is beszéltünk, én attól is elsírtam magam, ha eleredt a hóesés) - érthető, hogy legalább az éjszakát szeretnék nyugalomban, és nem a gyerkőc ágya fölött lesben állva tölteni.

Mi is az a légzésfigyelő?…

A légzésfigyelő tulajdonképpen (ahogyan a nevében is benne van) azt érzékeli, hogy az újszülött vesz-e levegőt, egészen pontosan a légzés által bekövetkező mozdulatot érzékeli. Ha ez kimarad, fénnyel, hanggal, vagy mindkettővel jelez (van olyan, amelyik már a csökkenő számú lélegzetvételnél informálja a szülőket).

Fontos: a légzésfigyelő nem összekeverendő a bébiőrrel! Egyrészt nem ugyanaz a funkciójuk: a bébiőr csupán egy “adóvevő”, ami informál minket, hogy mi történik a babával, amíg nem vagyunk a szobában, vagyis hallhatjuk ha felébredt és sír - esetleg ha érzékenyebb a készülék, azt is, ahogy a szomszéd házban a szintén bébiőr-tulajdonos anyuka épp mesét mond a katicárólShift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.) Másrészt az áruk sem közelít, mert egy bébiőr 7-10 ezer forint, míg egy légzésfigyelő nagyjából a háromszorosa.

Nem egy olyan véleménnyel is találkoztam, hogy felesleges a légzés kimaradásakor riasztó gépet venni vagy bérelni, ha veszély esetén nem tudunk mi magunk közbelépni, a készülék ugyanis csak jelez NEM MENTI MEG A BABÁT. Ez bizony így van - aki nem egészségügyi területen dolgozik, annak minimum ajánlott részt vennie egy csecsemő-újraélesztési tanfolyamon.

Ami a légzésfigyelők tipusait illeti, már Magyarországon is sokféle kapható. Amit érdemes figyelembe venni a vásárláskor:

  • Az érzékelő párnák száma és mérete, vagyis mekkora részt fednek le a matracból, a fekvő felületből. Kevés babát találunk ugyanabban a pózban reggel, amiben este letettük, és senki sem szeret a légzésfigyelő kellemetlen hangjára ébredni, mert a gyerkőc lehengeredett róla… egy fajtát ismerek, aminél nem a matrac alá kell a lapkákat helyezni, hanem az érzékelő a baba pelenkájára csíptethető (ami annyira nem is rossz ötlet, bár ha a baba mégis hason szeret aludni, a készülék nehezen használható…)
  • A működtetése elemmel vagy hálózatról (esetleg mindkettőről) történik-e (elemes változat esetén a készülék kijelzi-e valamilyen formában, ha merül az elem).
  • Hanggal, fénnyel, vagy rezgéssel jelez-e (vagy ezek kombinációjával): jó esetben a csecsemő automatikusan levegőt vehet a szokatlan jelzésre, és a szülőnek is fel kell tudnia ébredni rá.
  • Fontos lehet a bébi- és a szülői egység közötti hatótávolság is, ami 20 métertől 250-ig terjedhet, és jónéhányban állítható a riasztás-érzékenység is.
  • Van-e ún. “eseménymemória”, vagyis vissza lehet-e játszani a riasztást megelőző néhány perc monitor jeleit.
  • Tartalmaz-e más funkciót: bizonyos készülékekben bébiőr vagy éjjeli fény is van, illetve mérheti a szoba hőmérsékletét, de láttam már kamerás változatot is, érintőképernyővel és digitális zoomal, tehát extra igények is kielégíthetők.
  • Létezik olyan változat is, amely folyamatosan apró hangjelzéseket ad, ha minden rendben van. Van, akit az nyugtat meg éjszaka, ha csukott szemmel is meggyőződhet erről (bár mindegyik el van látva különféle ledekkel illetve éjjeli fénnyel, hogy rápillantva azonnal meggyőződhessünk róla: a készülék működik, és minden rendben van).
  • Rögzíthetőség: vannak típusok, amelyeket nem csak kiságyra, hanem babakocsira vagy hordozóra is rögzíthetünk.
  • Van-e hozzá oktató dvd vagy videokazetta (részletes leírás mindenképpen legyen a csomagban, illetve nem árt egy hozzáértő eladó (vagy a gyártó elérhetősége) akitől tanácsot kérhetünk ha valami nem úgy működik, ahogy kellene.

Fontos tudni, hogy a Madarász utcai Gyermekkórházban minden kedden 16 és 18 óra között foglalkozásokat tartanak ebben a témakörben az érdeklődő szülők részére.

Légzésfigyelők a következő helyeken vásárolhatók: bababoltok, nagyobb gyógynövényboltok, gyógyászati szaküzletek, nagyobb gyógyszertárak, babás és gyógyászati webáruházak.

És végezetül: nagyjából két hónapos volt a kisfiam, amikor a kialvatlanságtól karikás szemmel, de egy jókedvű családi beszélgetés közben megkérdeztem a férjem egyik, kétgyerekes rokonát, hogy ő meddig nézett rá a gyerekekre, vajon vesznek-e levegőt (azért minden újdonsült anyukában benne van egy kicsit a félsz..) Azt a választ kaptam, hogy a nagyobbik gyerek mostanában lesz harmincnyolc éves, de ha otthon alszik, akkor még mindig…


Fotó: dorisalb: Darf ich vorstellen mein Großneffe

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja