SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikortól lehet látogatni az újszülött babákat?

Családinet [cikkei] - 2011-09-20
Újdonsült szülő vagy? Esetleg nagyszülőként, unokatestvérként, a család barátjaként olvasod ezeket, a sorokat? Itt mindenki talál megoldást a fenti kérdésre!

A roham már a kórházban elkezdődik, mindenki igyekszik csak egy pillantást vetni a kis jövevényre. Természetesen az édesapa annyit lehet párjával, amennyit csak akar, ill. amennyi jelenlétre neki szüksége van.   

Ötletes megoldás lehet, hogy amikor a boldog apa közli a rokonokkal, barátokkal a jó hírt, egyúttal tudatja velük a kórházi látogatási időpontokat is.

Amikor végre hazaérkezik a várva várt kisbaba, folyton cseng a telefon, egymást érik a rokonok, akik „csak egy kicsit” megnézik őt, és a barátok is elhalmoznak benneteket mindenféle ötletes ajándékkal. Pedig az első néhány héten a fiatal szülőknek leginkább nyugalomra van szüksége, hiszen a baba születése utáni első néhány hét a legnehezebb a család életében.

Na nem azért, mert a szülők nem képesek gondozni kis csecsemőjüket! Hanem mert mindenki, - a szomszédoktól kezdve a fodrászig - látni akarja a gyereket. Záporoznak a folyton ismétlődő kérdések: "Hány grammal született?", "Gyógyul már a gátseb?", "Mennyit szopik a pici?"

Aztán meg kell hallgatni néhány saját szüléstörténetet is, akár akarjátok, akár nem. Ti pedig senkivel nem szeretnétek udvariatlanul bánni...

Ha időben nem határoljátok el magatokat ezektől a dolgoktól, hamarosan kifáradtok. Gyakori következmények lehetnek, hogy csökken a tejtermelés, betegek, vagy szinte tehetetlenek lesztek a fáradtságtól.


A szoptatáshoz nyugalomra van szükség!

A babák legalább annyira szeretik a nyugalmat, mint te. Az első időszakban ritkán megy simán a „világ legtermészetesebb dolga”. Főleg akkor nem, ha az anyós ott ül az ágyad mellett, és folyamatosan zúdítja rád a „jó tanácsokat”. A baba is ideges lesz tőle, nemcsak te. Kevesen gondolnak bele, milyen nehéz fizikai munka a szopás és annak megtanulása a babának is. A telefon is zavaró lehet, főleg amikor mindketten aludni szeretnétek, jobb, ha a szopizás és a pihenés ideje alatt kikapcsoljátok.

A nagy nyüzsgés megerőlteti a családot. Legjobb, ha visszavonultok puha, meleg fészketekbe és minimum egy-két hétre távol tartjátok a rokonokat, barátokat. Ezt senki ne vegye tőletek személyes sértésnek. Nem árt egy kis türelem.


Mások lesznek a prioritások

Minden szülőnek természetes igénye az is, hogy boldogan mutogassa kisbabáját. A nyugalom mellett néha szeretnél egy kávé mellett traccsolni a barátnőddel, - mint azelőtt.
Elképzeléseid szerint frissen, kialudtan fogsz kinézni, a bébi arcán mindig mosoly ragyog, a lakásod pedig tip-top rendben lesz. Most barátkozz meg a gondolattal, hogy ami régebben természetes volt, arról valamelyest le kell mondani. Most a gyereked az első. Figyeld meg, minden gondolatod természetesen a kisbaba körül forog. A legtöbbet róla fogsz beszélgetni a barátnőiddel is.

Semmilyen más feladat nem követel meg ilyen nagyfokú improvizációs készséget és rugalmasságot, mint az anyaság.  Ha röviddel a szülés után szeretnél vendéget fogadni, akkor egy logisztikai mesterművet kellene megalkotnod.

Képzeld csak el a következő szituációt: Csengetnek a vendégek, a baba bukott, így összekente a legszebb rugiját, amit most adtál rá. Csurog rólad a víz a feszültségtől, miközben átöltözteted a gyereket, megégnek a muffinok a sütőben...

Ehelyett inkább hagyj elég időt arra, hogy megismerd a kisbabádat, élvezzétek ki pároddal az együtt töltött időt!


Fontos a segítség és annak elfogadása

Különösen első gyerekes édesanyáknak nehéz átállni a háromszemélyes létszámra. Érdemes ezért már a szülés előtt felkészítő tanfolyamokra, kismamaklubokba járni.

Egy rokon vagy barát nyugodtan felajánlhatja, hogy időnként bevásárol, hoz főtt ételt, alkalom adtán kitakarítja a konyhát. Pontosan ezekre a házimunkákra jut majd kevés ideje egy anyának az első időszakban.

A nagymamák pl. megszervezhetik - veletek egyeztetve -, a rokonok, barátok bevonásával, hogyan lehetne besegíteni. Így jó érzés, ha valaki hasznossá teheti magát és mindamellett részese lesz a család boldogságának is.

Fotó: skimpton007 / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja