SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikortól lehet látogatni az újszülött babákat?

Családinet [cikkei] - 2011-09-20
Újdonsült szülő vagy? Esetleg nagyszülőként, unokatestvérként, a család barátjaként olvasod ezeket, a sorokat? Itt mindenki talál megoldást a fenti kérdésre!
Mikortól lehet látogatni az újszülött babákat?

A roham már a kórházban elkezdődik, mindenki igyekszik csak egy pillantást vetni a kis jövevényre. Természetesen az édesapa annyit lehet párjával, amennyit csak akar, ill. amennyi jelenlétre neki szüksége van.   

Ötletes megoldás lehet, hogy amikor a boldog apa közli a rokonokkal, barátokkal a jó hírt, egyúttal tudatja velük a kórházi látogatási időpontokat is.

Amikor végre hazaérkezik a várva várt kisbaba, folyton cseng a telefon, egymást érik a rokonok, akik „csak egy kicsit” megnézik őt, és a barátok is elhalmoznak benneteket mindenféle ötletes ajándékkal. Pedig az első néhány héten a fiatal szülőknek leginkább nyugalomra van szüksége, hiszen a baba születése utáni első néhány hét a legnehezebb a család életében.

Na nem azért, mert a szülők nem képesek gondozni kis csecsemőjüket! Hanem mert mindenki, - a szomszédoktól kezdve a fodrászig - látni akarja a gyereket. Záporoznak a folyton ismétlődő kérdések: "Hány grammal született?", "Gyógyul már a gátseb?", "Mennyit szopik a pici?"

Aztán meg kell hallgatni néhány saját szüléstörténetet is, akár akarjátok, akár nem. Ti pedig senkivel nem szeretnétek udvariatlanul bánni...

Ha időben nem határoljátok el magatokat ezektől a dolgoktól, hamarosan kifáradtok. Gyakori következmények lehetnek, hogy csökken a tejtermelés, betegek, vagy szinte tehetetlenek lesztek a fáradtságtól.


A szoptatáshoz nyugalomra van szükség!

A babák legalább annyira szeretik a nyugalmat, mint te. Az első időszakban ritkán megy simán a „világ legtermészetesebb dolga”. Főleg akkor nem, ha az anyós ott ül az ágyad mellett, és folyamatosan zúdítja rád a „jó tanácsokat”. A baba is ideges lesz tőle, nemcsak te. Kevesen gondolnak bele, milyen nehéz fizikai munka a szopás és annak megtanulása a babának is. A telefon is zavaró lehet, főleg amikor mindketten aludni szeretnétek, jobb, ha a szopizás és a pihenés ideje alatt kikapcsoljátok.

A nagy nyüzsgés megerőlteti a családot. Legjobb, ha visszavonultok puha, meleg fészketekbe és minimum egy-két hétre távol tartjátok a rokonokat, barátokat. Ezt senki ne vegye tőletek személyes sértésnek. Nem árt egy kis türelem.


Mások lesznek a prioritások

Minden szülőnek természetes igénye az is, hogy boldogan mutogassa kisbabáját. A nyugalom mellett néha szeretnél egy kávé mellett traccsolni a barátnőddel, - mint azelőtt.
Elképzeléseid szerint frissen, kialudtan fogsz kinézni, a bébi arcán mindig mosoly ragyog, a lakásod pedig tip-top rendben lesz. Most barátkozz meg a gondolattal, hogy ami régebben természetes volt, arról valamelyest le kell mondani. Most a gyereked az első. Figyeld meg, minden gondolatod természetesen a kisbaba körül forog. A legtöbbet róla fogsz beszélgetni a barátnőiddel is.

Semmilyen más feladat nem követel meg ilyen nagyfokú improvizációs készséget és rugalmasságot, mint az anyaság.  Ha röviddel a szülés után szeretnél vendéget fogadni, akkor egy logisztikai mesterművet kellene megalkotnod.

Képzeld csak el a következő szituációt: Csengetnek a vendégek, a baba bukott, így összekente a legszebb rugiját, amit most adtál rá. Csurog rólad a víz a feszültségtől, miközben átöltözteted a gyereket, megégnek a muffinok a sütőben...

Ehelyett inkább hagyj elég időt arra, hogy megismerd a kisbabádat, élvezzétek ki pároddal az együtt töltött időt!


Fontos a segítség és annak elfogadása

Különösen első gyerekes édesanyáknak nehéz átállni a háromszemélyes létszámra. Érdemes ezért már a szülés előtt felkészítő tanfolyamokra, kismamaklubokba járni.

Egy rokon vagy barát nyugodtan felajánlhatja, hogy időnként bevásárol, hoz főtt ételt, alkalom adtán kitakarítja a konyhát. Pontosan ezekre a házimunkákra jut majd kevés ideje egy anyának az első időszakban.

A nagymamák pl. megszervezhetik - veletek egyeztetve -, a rokonok, barátok bevonásával, hogyan lehetne besegíteni. Így jó érzés, ha valaki hasznossá teheti magát és mindamellett részese lesz a család boldogságának is.

Fotó: skimpton007 / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja