SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptassunk - miért?

[cikkei] - 2004-03-01
A szoptatás előnyeiről sokan, sok helyen írtak már. Miért fontos, mennyire hasznos, miért jó ez babának, miért jó az anyának. Rengeteg helyen utánanézhetünk. Most másik oldalról közelítsük meg a kérdést: miért szoptassunk?
- mert ez egy csodálatos dolog, hatalmas élmény.

A biológiai, egészségügyi magyarázatok könyvek, újságok lapjain, az internet oldalain megtalálhatók. Arról kicsit kevesebben írnak, milyen csodálatos az, amikor kezünkbe vesszük gyermekünket, és összebújunk. Összebújunk, mert másképp nem tudjuk megetetni a csecsemőt. Eleinte. De sokan vagyunk, akik a lehető legtovább szeretnénk szoptatni a csemeténket.

Kezdjük az elején. Születés után rögtön meg akarjuk fogni, megérinteni azt a babát, akire már annyira vártunk. Gyönyörködünk benne, simogatjuk, érezzük, hallgatjuk, néha meg is szaglásszuk, mert olyan jó babaillata van. Ezek adják meg a szoptatás élményét is, nemcsak a mamának, a babának is!

Ha szerencsések vagyunk, rögtön a kezünkbe vehetjük gyermekünket, hasunkra tehetjük, és várhatunk. Éhes lesz-e, kell-e neki máris az anya éltető teje. Nekem volt lehetőségem azt is megtapasztalni, hogy az alig pár perces kisfiam a hasamról felmászott és rögtön be is kapta a cicit! Nem is felejtem el soha (megjegyzem, azóta is elég életrevaló!!!)!

Az első szoptatós élmények között gyakran hangzik el, hogy hogy tekereg a kis éhes manó, mennyit csóválja a fejét, keresgél tátott szájjal, mire végre rátalál a megfelelő helyre, végre bekapja a cicit és nagyokat kortyol belőle. Messziről lehet hallani, mekkorákat nyel, mekkorákat szuszog közben. Ilyenkor a kis keze még a saját fejét tapogatja legtöbbször, ha nagyon dolgozik a baba. Csak nézzünk meg közelről egy ilyen apróságot, látni fogjuk, bizony megdolgozik ő minden egyes betevő "falatért" (kortyért). Belepirosodik, leizzad közben, de öröm látni, hogy munkáját eredmény követi, jóllakottan hátradől, gyakran el is alszik, és ilyenkor bájos mosolyok is kiszaladnak a száján. Ekkor aztán jöhetnek a boldog apukák, lehet csattogtatni a fényképezőt, megörökíteni az első mosolyokat!

Ahogy fejlődik a gyermek, egyre kíváncsibb, egyre jobban érdekli az őt körülvevő világ. Szoptatáskor ez elsősorban az anyát jelenti. Már szándékosan keresi az anya tekintetét, és már szopizás közben is jönnek a mosolyok. A legtöbb anya pedig elolvad a boldogságtól, és gyakran szemezget a kicsivel. Ha pedig még a keze is beindul a törpéknek, akkor aztán jön a simogatás is. Eleinte csak jár az anya bőrén a szabad keze, aztán már direkt simogat. Meg kell azért említeni, akad olyan eset is, amikor nem simogat, hanem csíp, karmol, de ezeket a legtöbb anya úgyis elfelejti ("csak a szépre emlékezem"). Hiszen legtöbbször ilyenkor is csak próbálgatja a tudományát, nem a rossz szándék vezérli.

Nekem sikerült négyszer kipróbálni a szoptatást. Mind a négy gyermekem sokáig szopott, rengeteg szép emlékem van erről az időszakról. Mindenkinek hasonló kellemes élményeket kívánok!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja