SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A csecsemőgondozás praktikus kellékei - 2.rész

Családinet [cikkei] - 2010-05-20
Minden gyerekbútor legyen lehetőleg lekerekített sarkú, babákra ártalmatlan viasszal, vagy festékkel kezelt. A hagyományos színeket fel lehet dobni matricákkal, nagyobb színes öntapadó fóliából kivágott figurával.
A csecsemőgondozás praktikus kellékei - 2.rész

Miben aludjon a baba?
A babaszoba nélkülözhetetlen bútordarabja a kiságy. Aki a hellyel akar takarékoskodni, az pelenkázósat vesz. A hosszukban is funkciójukban is kombinálható ágyakat csak akkor válasszuk, ha nem sűrű egymásutánban jönnek az utódok, mert az óvodás korú gyermeket egyébként rendesen kiszolgálja.
Az ágynál a későbbiekben fontos szempont lesz, hogy állítható magassága és levehető rácsa legyen, a pici könnyen tudjon fölmászni, ha pihenni szeretne, és ne érezze rabságban magát, ha el szeretné hagyni fekhelyét. Az ágynemű tartó is praktikus tartozék.
 
A matrac legyen kemény és légáteresztő. Erre legalkalmasabbak a kókusz ágybetétek, ezeket a kádban ki tudjuk mosni, viszonylag hamar megszáradnak. Nem tapadnak meg rajtuk sem az atkák, sem a baktériumok.
Az ágyakhoz kínálnak ágyneműt is. Ezek tényleg jól mutatnak, azonban amíg fennáll a bölcsőhalál veszélye, éjszakára nem tanácsos a használatuk: magára húzhatja a baba, belefúrhatja a fejét, nem kap rendesen levegőt. A rácsvédő viszont nem felesleges, mert a pici szereti oda nyomni a fejét alváskor valamilyen puha felülethez.


Biztos sok családban fellelhető még a régi fajta vesszőből font mózeskosár. Ma is megvásárolható, bélelve és matraccal.Remek eszöz arra, hogy az édesanya a lakás különböző helyiségeibe is magával tudja vinni a picit, amikor intéznivalója akad. Hátránya, hogy nem tud benne rendesen nézelődni. A bölcső sem megy ki a divatból. választható festéssel, faragással, egyedi tervezés szerint is akár- Akinél van asztalos, barkácsoló kedvű férfi a családban, ott érdemes csináltatni egyet. Kellemes a gyermeknek és nekünk is, mert nem kell kézben ringatni a picit, ha fáradtak vagyunk és szeretnénk elaltatni, megnyugtatni. Vannak ún. bölcsőágyak is, ez a kiságy és a bölcső kombinációja. Ne feledkezzünk meg azért arról sem, hogy az anyai ölelést, szeretgetést nem lehet mással helyettesíteni!
 
A pelenkázó
A legpraktikusabb talán a pelenkázó komód, mert abban szortírozni lehet az aktuális ruhadarabokat és a pelenka, illetve a babaápoló szerek is elférnek benne.  A pelenkázó állványt nem tartjuk praktikusnak, igen sok helyet foglal el, a polcait pedig nem lehet jól kihasználni.
 
Az etetőszék
A babahordozóból egy idő után kinő a baba, és az ölben etetés is kényelmetlenné válikelőbb-utóbb. A lényeg, hogy a baba biztosan tudjon benne ülni. A több fokozatban dönthető, etetőtálcás, lábtartós, könnyen összecsukható etetőszékek komfortosak és praktikusak is egyszerre.
Talán a legkisebb helyet az asztallapra rögzíthető fa- vagy műanyag etetőszék igényli. Ezt bárhová magunkkal vihetjük, és a pici velünk ül az asztalnál. A gyerek ilyenkor szívesebben teszi maga a szájába az ennivalót, próbálgatja a kanalat. Több etetőszék típus később átalakítható kisasztallá és székké. Legyen rajta biztonsági öv, részeit lehetőleg csapolás, vagy csavarok tartsák össze.
 
A baba szállítása
A kórházból már az autóban rögzíthető hordozóban visszük haza az újszülöttet. Egyesek szerint nem jó huzamosabb ideig benne tartani. ettől függetlenól a hordozó sok mindenre használható: lehet benne etetni, vihetjük magunkkal a babát a lakásban a házi munka közben, stb... Általában 13 kilóig használható, de már egy könnyebb gyermeknek is lehet kényelmetlen. Van olyan kagylószerű autóülés is, amely biztonságos, kényelmes, és a tengelye körül elforgatható anélkül, hogy kicsatolnánk a gyereket. 
 
A babakocsikat egyéni igény szerint mindenféle variációban megvásárolhatjuk. Az egyszerűbb változat kétfunkciós, fekvő és ülő helyzetbe állítható. A háromfunkciós babakocsi a fekvő mózeskosár részből és a több fokozatban dönthető, ill. fektethető ülésből áll.
A babakocsik sokszor részletekben is megvásárolhatók. A vázra mózeskosár, autós hordozó vagy sportülés szerelhető.
 
A négyfunkciós babakocsi részei a mózeskosár, a rápattintható babahordozó, az ülő/fekvő helyzetbe dönthető támla. Aki gyakran közlekedik autóval, vásárolhat könnyű, kicsire összecsukható sportkocsit, amely azonban inkább már ülni tudó babáknak ajánlott. 

A legtöbb babakocsi típusnál fontos szempont, hogy kicsire össze lehessen csukni (esernyő, vagy lapformára). A bolygó-, ill. befékezhető kerék megkönnyíti a mozgathatóságot és a biztonságot. Végül, de nem utolsó sorban a két irányban állítható tolókar is lényeges, hogy ne mindig szemben/háttal legyen nekünk a gyermek. 
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja