SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védekezés, szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-10
Egy gyermek születése mindig fontos esemény a család életében. Heteken át leköti mindenki figyelmét, de nemsokára minden újra a régi lesz.

Néhány hét után az élet visszatér a régi kerékvágásba: az édesanya ismét fitt és üde, s mindenki megtanult alkalmazkodni a kis jövevény igényeihez. Előbb-utóbb visszatér a szexuális élet, mely sok kérdést vet fel.

Azok az édesanyák akik valamilyen okból nem szoptatják gyermeküket, jobban ki vannak téve a teherbeesés veszélyének. A szoptatás időszakában azonban a teherbeesés esélye szinte a nullával egyenlő. Ilyenkor alkalmazhatók különböző gyógyszermentes védekezési módok, melyek nagyobb biztonságérzetet nyújtanak az édesanyának.

Védekezés gyógyszerrel

A szoptatás időszakában egyáltalán nem javasolják a gyógyszeres védekezést, illetve a hagyományos kombinált tabletták szóba sem jöhetnek, mivel befolyásolhatják a tejelválasztást. Léteznek azonban ún. "minipillek".

Ezek a hormontartalmú gyógyszerek a kombinált tablettákkal ellentétben nem befolyásolják a tejelválasztást, s nem kerülnek át a gyermek szervezetébe. Egyes minipillek védelmet nyújtanak a kismedencei gyulladások ellen, és segítenek megelőzni különböző betegségeket is. Mivel a szoptatás idején a szervezet saját fogamzásgátló képessége összeadódik a minipillek hatásával, szinte 100%-os védelmet nyújt a teherbeesés ellen.

Méhbe felhelyezett eszközök

A méhen belüli hormonális fogamzásgátlás még újdonságnak számít. A méhben elhelyezett eszköz csekély mennyiségben sárgatest hormont szabadít fel. Tulajdonképpen teljes biztonságot nyújt, csökkenti a menstruációs ciklus idejét, s megelőzi a fájdalmakat.

Spirált szinte kizárólag olyan nőknél alkalmaznak, akik már túl vannak az első szülésen. A méhbe felhelyezett eszköz meggátolja a fogamzást. Hátrányai közé sorolható, hogy nem véd a szexuális úton történő fertőzésektől, fokozhatja a vérzés mennyiségét.

Helyileg alkalmazott fogamzásgátlók

A szoptatás időszakában a test saját védekező mechanizmusa mellett kielégítő hatékonyságúak, később azonban már egyáltalán nem bizonyulnak megfelelő választásnak. A spermicid krémek, a pesszárium, egyáltalán nem mondhatók kényelmesnek, hiszen előkészületet és odafigyelést igényelnek. Ugyanakkor nem elég hatékonyak a fertőzésekkel szemben sem.

Az óvszer hatékonysága sok esetben a használat helyességén múlik. Helyes használat esetén védelmet nyújt a fertőzések ellen, s hatékonyabb a helyi fogamzásgátlónál.

Fogamzásgátlás injekcióval?

Ez a módszer hatékonysága ellenére még csak szűk körben terjedt el. Legtöbben talán nem is hallottunk még a lehetőségről. Előnyei közé sorolható, hogy megbízható, ritkán szükséges az alkalmazása, nincs többé szükség a folyamatos gyógyszerszedésre.

Csupán 1-3 havonta kell alkalmazni, hátrányának mondható azonban, hogy nem nyújt biztonságot a nemi úton terjedő betegségekkel szemben, s gyakrabban lépnek fel mellékhatások, mint más fogamzásgátló szerek esetén.

Fotó: en.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja