SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Repceolaj - a bébiételek egészséges adaléka lehet

Családinet [cikkei] - 2010-02-25
A kutatók a repceolajat adalékként javasolják az üveges bébiételekhez. Különösen csecsemőknek és kisgyermekeknek ajánlják.
Repceolaj - a bébiételek egészséges adaléka lehet

A repceolajat adalékként javasolják az üveges bébiételekhez egy német gyermektáplálkozási kutatóintézet felmérése alapján. A kísérletbe 102 Dortmundban élő csecsemőt vontak be kéthónapos kortól. A babákat egy kísérleti és egy kontrollcsoportba osztották be.

A szülőket mindkét csoportban arra kérték, hogy öt és tízhónapos koruk között adjanak gyermeküknek legalább hetente ötször olyan bébiételt, amelyet krumpliból, zöldségből, húsból állítottak össze. A kontrollcsoport ételébe hagyományos kukoricacsíra-olajat tettek, a kísérleti csoport táplálékában pedig ezt repceolajjal váltották ki. A gyermekek kéthónapos korától pontosan dokumentálták étkezési szokásaikat egészen a kísérlet végéig.

A kísérlet elején és végén a kutatók vérmintákat vettek le a babáktól. A vérben néhány zsírsav koncentrációját mérték. A kísérleti csoport minden tagjánál magasabb omega-3 zsírsavszintet tapasztaltak. Ennek a vegyületnek csecsemőknél az agy, a retina fejlődésében, valamint az immunrendszer működésében van jelentős szerepe.

Miért egészséges a repce olaj?

Ez a növényi olaj többek között tartalmazza az esszenciális omega-3 zsírsavat (más néven alfa-linolénsav, röviden ALA), az esszenciális szó azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja megtermelni az ilyen anyagot, de működéséhez szükséges és táplálékkal kell felvenni. Az alfa-linolénsav egy további zsírsav kiindulási anyaga, ez a dokozahexaénsav (DHA), mely az idegsejt membránjának alkotó eleme. A szervezet ezt a vegyületet használja az idegsejtek és a retina képzéséhez. A hagyományos kukoricacsíra-olaj az Omega-3 zsírsavból csak kevés mennyiséget tartalmaz.  Ezidáig nem volt ismeretes, hogyan hat a repceolaj a babák vérének omega3-zsírsavszintjére és azt sem tudták, segíti-e a DHA képződését.  



Miért fontos?

Mert néhány létfontosságú zsírsavval gazdagítja a szervezetet.  Mivel a szervezet nem képes előállítani az alfa-linolénsavat, fontos, hogy táplálékkal megfelelő mennyiségben juttassuk be.

„Különösen kisgyermekkorban, csecsemőknek pedig kifejezetten szükséges ez az anyag, mivel a szervek jóval gyorsabban fejlődnek az első hónapokban, mint a későbbi években” - magyarázza a kutatást vezető orvos. Az omega3-zsírsavak segítik ezt a fejlődést.
„A kísérleti csoport a repceolajjal dúsított táplálékkal több Omega-3 zsírsavat vett magához, mint a kontrollcsoport. A repceolajat fogyasztó babák vérében magasabb DHA tartalmat is mutattunk ki. A kísérlet jelentősége abban rejlik, hogy ilyen egyszerű módon tudtuk javítani a gyermekek szervezetének létfontosságú zsírsavakkal való ellátását. Ezért fontos tehát a repceolaj.”

A fenti eredmények megerősítéséhez még további kutatások szükségesek.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja