Baba - mama jóga és a szoptatás
Az első, az elhatározás, szoptatni akarok! A második a külső nyugalom, a stresszmentes környezet biztosítása, legyen az a kórházban, vagy otthon. A harmadik a belső nyugalom megteremtése, az édesanya saját belső harmóniájának megteremtése. A baba - mama jóga a foglalkozásokon mindhárom megteremtésére törekszik, ezáltal is közvetett, vagy közvetlen módon segítve a szoptatást.
Mivel a jóga nagyon nagy hangsúlyt fektet a helyes testtartásra, a gerinc egyenesítésére, a mellkas nyitására, a légzés fontosságára, és gyakorlására, legyen szó kismama, vagy baba - mama jógáról, segítséget ad a szoptatás alatti helyes testtartás kialakításában és egyénre szabottan, annak megtalálásában. Ha egy anya kényelmes pozícióban szoptat, nem fog megfájdulni a háta, a dereka, komfortérzete pozitív lesz. Ennek következtében nem lesz görcsös a szoptatás alatt, sem az izmaiban, sem az elméjében, ami nagyon fontos, mert mint tudjuk, a csecsemők hihetetlenül gyorsan és jól működő radarjaikkal, azonnal át tudják venni a hozzájuk közel álló személy lelki állapotát, ami kedvezően, vagy kedvezőtlenül befolyásolhatja szopásukat. A baba - mama jóga így is biztosíthatja a szoptatás zavartalanságát, és javítja annak minőségét.
A szülés után, a prolaktin nevű hormon az, amely felelős az anyatej termelődéséért. A tej kiürülését a "Let down" reflex, az oxitocin kiáramlása révén segíti. A "Let down" reflex kiváltó ingere a csecsemő szopása. A tejkiürülési reflexet gátló tényező a szorongás, az önbizalom hiánya, a kimerültség, valamint a fájdalom. A reflexet serkentő tényezők, a babával való együttlét, az anya biztonság érzetét és önbizalmát erősítő bánásmód. A baba - mama jógának pont ez az alapja. A gyakorlatokat úgy építi fel, hogy azokat a babával együtt lehessen végezni. A mama el tudjon jönni otthonról, anélkül, hogy másra kellene bíznia gyermekét. Így a szoptatás problémája is megoldott, bármikor megszoptathatja, mert a jóga lehetőséget biztosít erre. Ezért már jobban érezheti magát, mert a jógára induláskor tudhatja, mindezekre van lehetősége, és minden a babája igényeire van építve. A baba - mama jóga a szoptatást szorgalmazza, ezt mutatja az is, hogy a jóga óra gyakorlatait nem lehet előre megtervezni, mert nem tudhatjuk, hogy kik és hányan fognak éppen szoptatni az órán. A szoptató édesanyák is tudnak bizonyos gyakorlatokat végezni, amíg szoptatnak, így nem maradnak le semmiről. Ez nagymértékben a jógaoktató hozzáállásán múlik, hiszen neki kell elmagyarázni, melyek ezek a gyakorlatok (légzőgyakorlatok, medencealapi izmok gyakorlatai, pavanmuktaszana sorozatok, zengetések, szoptatás meditáció). Mivel a babákat mindig kézbe lehet venni, még a relaxációban sem jelent problémát, ha egy anya szoptat, és úgy relaxál.
A legegyszerűbb pavanamuktászanák (kéz, kar, váll, mell) serkentik a nyirokkeringést, ezáltal elősegítve a tej tejjáratokba való könnyebb kiürülését. Ennek az lehet a következménye, hogy a jól bemelegített részeken felgyorsul a keringés, hamarabb megtelnek a tejjáratok csatornái tejjel, és ezt a babának is könnyebb és gyorsabb kiszívni, mint általában. Ez növelheti a baba szopási kedvét, mivel megkönnyíti számára a szopás munkáját, tökéletesebben ki tudja üríteni a mellet, mivel kevésbé fárad el, és gyakoribb szoptatásra serkentheti. A gyakori szoptatás, és a mell tökéletes kiürítése maga után vonja a tej mihamarabbi újratermelődését, ami mind a kisbabát, mind a mamát elégedettséggel töltheti el. A baba jóga során, a rendszeres gyakorlással az édesanya megtanulja gyermeke igényeit megismeri, ami tovább segítheti a szoptatás eredményességének javulását. Ezáltal nem ragaszkodik a merev szoptatási idők betartásához, hanem helyette gyermeke igényeire figyel, (meghallva anyai ösztöneit), amit már jól megismert, és aminek tökéletesítésében a jóga, segítő társként szolgál, és így immáron összeszokott párosként indulnak tovább a fejlődés útján.
Ha emellett az elme is kap táplálékot, a meditáció, a légző gyakorlatok, a magunkra figyelés és a gondolatok elengedése révén, az édesanya csodálatos változáson mehet keresztül. Az anyatej mennyiségének a szoptatás gyakoriságán kívül másik nagyon fontos segítője, a pihenés, mind fizikai, mind szellemi szinten. Ennek pedig legnagyobb mestere a jóga nidra.
Az is jól látható, hogy a baba - jógát gyakorló mama hamarabb visszanyeri fittségét az ászanák segítségével, a nappali és éjszakai szoptatások valamint az átrendeződött szerepek miatti kevesebb alvás következtében kialakult energiadeficitet a jóga nidrával és egyéb meditációkkal pótolja, komfortosabban fogja magát érezni, ami pozitívan hat az önbizalmára. Maga a testmozgás is jótékony hatású, segít levezetni a felgyülemlett feszültséget, sikerélményt ad, és kikapcsol az otthoni körforgásból.
A baba - mama jóga filozófiájával, ászanáival és légző gyakorlataival támogatja a jóga alatti szoptatás lehetőségét, segíti a szoptatásnak minden szinten való megvalósulását. Ezáltal közvetett és közvetlen módon is hozzájárul a szoptatás preferálásához. Mint a fogaskerék elemei, úgy kapcsolódnak egymásba a szoptatás és a baba - mama jóga, mindkettő ugyanazt a célt szolgálja: a csecsemő egészséges testi - lelki fejlődésének elősegítése és szinten tartása, valamint a kötődés biztosítása.
Mentálhigiénés szakember
Peter Hess Hangmasszőr
Egyéni és kiscsoportos hangtál terápia, kismamáknak is
Elérhetőségeim:
E-mail: hangtal.com@gmail.com
Honlap: http://www.kismelinda.hu
http://www.hangtal.com
Facebook: Hangtál terápia Budapest
Közösségi hozzászólások: