SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehet egy apa az első hetekben?

Makai Kinga [cikkei] - 2008-11-03
Az anyának - ahogy a várandósság során, úgy a gyermekágyas időszak alatt is nagy szüksége van a párja támogatására. Ez az időszak az összeszokásé, egy új család születéséé, a regenerálódásé, a tejtermelés megalapozásáé. Éppen ezért nagyon jó, ha az édesanya a lehető legtöbb időt tudja a csecsemővel tölteni, és viszonylag kevés hárul rá a megszokott feladataiból, mint pl. főzés, mosogatás, takarítás, bevásárlás, stb...

A nők nagy része ilyenkor szívesen veszi, ha a párjuk néha elmosogat, vagy összeüt valami gyors ebédet helyettük, de legalábbis nem méltatlankodik, ha nem kap naponta kétszer meleg ételt. És tudományosan bizonyított tény az is, hogy a társadalom hímnemű egyedei is képesek megfogni a porszívót, sőt működésbe is tudják hozni, a vasalásban pedig felvehetik a versenyt nőnemű társaikkal!
Félretéve a tréfát, ez természetesen nem végleges állapot, de mindenképpen jó, ha legalább az első hetekben érezhet a kismama egy kis kitüntető törődést!


Az édesapa figyelme és támogatása nagyon sokat jelenthet akkor is, ha kezdeti nehézségek merülnek fel a baba ellátása körül, pl. nehézkes a szoptatás, vagy éppen fájdalmakkal, bimbósebesedésekkel jár. Gyakran előfordul, hogy a mama azt gondolja, nem elég a tej, a baba éhezik, emiatt ő úgy érzi, nem jó anya, hiszen pont azt a cselekvéssort nem tudja beteljesíteni a gyerek körül, amire egyedül ő alkalmas, vagyis a szoptatást. Ilyenkor nagyon fontos lenne az édesapák higgadt, megfontolt, ugyanakkor szerető támogatása, ami elsősorban nem azt jelenti, hogy felajánlják a babák cumisüvegből való megetetését. Az sem jó ötlet, ha az apukák buzgóságukban szeretnék átvállalni az éjszakai etetéseket, szintén cumisüveggel, annak érdekében, hogy párjuk ki tudja pihenni magát. Ezekben az esetekben sokkal inkább a pszichés támogatásra, az elfogadásra és persze józan ötletekre van szükség tőlük. Például kedves jóindulat tőlük, ha nem bánják, hogy a baba helyet kap a családi ágyban. Ez természetesen nem jár együtt azzal, hogy nekik onnan távozniuk kellene. Bátorítsák nyugodtan párjukat az együttalvásra. A babák egyébként is nagyon szeretnek részt venni a hétköznapok történéseiben, ezért kiváló megoldás lehet a hordozókendő használata. A hordozott babák sokkal együttműködőbbek, ellazultabbak, békésebbek, hiszen folyamatosan ki van elégítve a kíváncsiságuk, mindig a szüleikkel lehetnek, ezért nem elégedetlenek. És hordozni kiválóan tudnak az apukák is!  Gyakorlatilag a szoptatáson kívül minden „munkafolyamatba” nyugodtan beszállhatnak. Nem egy olyan család van például, ahol az anya szinte egyszer sem fürdette meg a kicsit, mert ez az apuka feladata, amit általában mindkét fél nagyon szokott élvezni.

Jó, ha az apák tisztában vannak azzal, hogy a szoptatás a kisbabának és az anyának is rendkívül fontos, és korántsem merül ki a táplálásban, táplálkozásban. A szoptatás nem csak a mama-baba páros életformája, hanem jószerivel az egész családé! Az apa elfogadása, józan támogatása nélkül nem valósulhat meg hosszú távú szoptatás, márpedig a baba és a mama érdeke egyaránt ezt kívánja! Ezért jó, ha minden édesapa tisztában van legalább egy kicsit a szoptatás alapjaival és jelentőségével. Fontos a jó információ, ezért bátorítunk minden édesapát, hogy tanulmányozza kicsit a szoptatás élettanát (az anatómiát úgyis jól ismerik! J) hogy hosszan élvezhesse az egész család a szoptatás nyújtotta örömöket. Jó, ha ők is tudják, hogy van hová fordulniuk! A védőnőkön, gyerekorvosokon kívül komoly nemzetközi szakvizsgával rendelkező, kifejezetten szoptatási problémákra szakosodott szakemberek is rendelkezésre állnak!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja