SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az első hónapokról

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-10-21
Amint hazaérkezik a kicsi, pár nap alatt világossá válik hogy minden megváltozott. Az apa nem kap annyi figyelmet mint korábban, úgy érzi magára maradt, a társa mindig fáradt, semmivel nem készül el amit korábban csinált. Zsémbes, esetleg megszaporodnak a szóváltások, veszekedések, folyton azt hallják semmire sincs idő, miért nem segítesz?

Felmérések szerint Magyarországon évente 24ezer házasság végződik válással, ennek a fele tíz éven belül következik be, a felek között kialakuló ellentétek miatt,  a legkritikusabb a 3-4 év.

Sok apa úgy érzi, a szülés után hazaérkező csecsemő túl pici, törékeny, és nehéz kialakítani vele a kapcsolatot. Elmondásuk alapján nagyon várják, hogy a pici elkezdjen  mászni vagy járni, és kimondja az első szavakat. Csakhogy addig hónapok telnek el, és ezt az időszakot kár elvesztegetni.

Az anyának nagy szüksége van a gyermekágyi időszakban a párja támogatására,  hogy a pici megkapja a számára szükséges nyugodt körülményeket és így a szoptatást ne zavarja meg semmi, miközben  a háztartási teendőknek is meg kell felelni. Ha probléma merül fel a szoptatás során - ez előfordul még gyakorlott anyukákkal  is -, az apa figyelme és támogatása nagyon sokat segíthet.

Az apa átvállalhatja a házimunka egy részét, ha több gyermek van, ő simíthatja el a közöttük jelentkező vitákat, viheti és hozhatja őket az óvodába, iskolába.
Ha az anya szoptat, akkor szükség is van a tehermentesítésre, mert az éjszakai etetések egy idő után óhatatlanul fáradttá teszik az anyát, a megszakított  alvás miatt. A baba sírással jelez, hogy valami igénye van. Eleinte nehéz kitalálni, mit is szeretne, de a  lehetőségek végigzongorázásával előbb-utóbb meglesz a megoldás. Vagy éhes, vagy szomjas, vagy tele a pelus és ez zavarja, vagy csak érintésre vágyik. Egy idő után már  meg is tanuljuk, melyik sírás mit jelent.
A babák természete is különböző, már ilyen pici korban jelentkezik az egyéniség, van aki ragaszkodóbb, van aki nyugodtan alszik  hosszabb időt egyedül, van amelyik nem igényli a délutáni szunyókálást.
Ahogy telnek a hónapok, egyre kevesebbszer ébred fel a csecsemő  éjjel, hogy egyen, és végül teljesen átalussza az éjszakát. Ekkor az anya is ki tudja aludni magát, nyugodtabb lesz, lassan minden visszatér a régi kerékvágásba.

Ha az apa nemcsak a háztartásban, testvérek ellátásában segít, de a baba körüli teendőkbe is bekapcsolódik, bensőséges kapcsolatot alakíthat ki a picivel. Szoptatás után felveheti, hogy böfizzen a baba, A 6. hónap körül  elérkezik az ideje a szoptatás melletti hozzátáplálásnak. A baba elkezd ismerkedni a főzelékekkel, gyümölcspürékkel. Ekkor már az apuka is aktívan kiveheti a részét az etetésből,  remek móka, amikor mindketten fülig maszatosak.
Az esti fürdetés is egy nagyszerű közös program és  akár szunyókálhatnak is együtt úgy, hogy a kicsi az apa mellkasán fekszik és hallgatja a megnyugtató szívdobogást.
Ha ilyen közelségben van a babával, az apa arca alig 20-25 cm távolságra van a kisbaba arcától, az újszülöttek éppen ekkora távolságra látnak a legélesebben. A pici már  az apukáját is felismeri, és ha közel hajol hozzá nevetni fog, ahogy a mamára.
A baba megismeri az apa illatát, biztonságban és otthon érzi magát - minden a legnagyobb rendben van…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja