SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"A halált választottam" - Miért követnek el öngyilkosságot a gyerekek?

- 2011-03-08
"Először 1 évvel ezelőtt egy buli után jött rám, hogy teljesen kilátástalan az életem, megbuktam az iskolában is, elvesztettem a régi barátaimat. Sokszor sírtam, de ezt senki nem tudta. Úgy éreztem, ez nekem nem élet, csak szenvedés. Hazaérve bevettem 50 db nyugtatót. A szüleim rám találtak, bevittek a sürgősségire, gyomormosás, infúzió, pszichiátria. Pár hónappal később szakítottam a barátommal, egy zacskót húztam a fejemre és szigetelőszalagot tekertem a nyakamra."
"A halált választottam" - Miért követnek el öngyilkosságot a gyerekek?

ongyilkossagEz csupán egy vallomás a több ezer, tízezer öngyilkosságot megkísérlő tizenéves közül… A 12-19 évesek között az öngyilkosság a harmadik leggyakoribb halálozási ok. Egy hazai, megyei felmérés szerint már az általános iskolások több mint 50 százaléka fontolgatta komolyan legalább egyszer az öngyilkosságot. Ennél is ijesztőbb az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése, mely szerint az évtized végére 50 százalékkal nő meg a lelki beteg gyerekek száma – a jelenlegi adatok szerint öt gyerekből már legalább egynél tapasztalható mentális zavar.

Az iskolai megnövekedett nyomás, stressz, a párkapcsolatok ingatagsága, a csonka családok számának növekedése, a drog- és alkoholfogyasztás elterjedése mind hozzájárul ahhoz, hogy egyre több fiatal próbál önkezével véget vetni életének.

Mit tehet a környezet, a szülők, barátok, pedagógusok, hogy megakadályozzák a tragédiát? Hiszen az öngyilkosság megelőzhető – lenne.

A válasz korántsem egyszerű, nincs biztos recept; a szerető, gondoskodó családban élő gyermekek között is előfordulnak öngyilkossági kísérletek.
Pszichiáterek szerint nagyon nehéz idejében észrevenni az intő jeleket, a problémákat, mert a fiatalkori öngyilkosságok többsége nem megtervezett, hanem hirtelen indulat, a feszültségektől való szabadulás, menekülés következménye. Ráadásul a serdülő korosztályra általában is jellemző kísérőjelekkel jár együtt, mint például a túlérzékenység, ingerlékenység, gyakori és gyors hangulatváltozások, feltűnő visszahúzódás vagy éppen túlzott társasági élet, túl sok alvás vagy alvási nehézségek, étvágytalanság vagy éppen a falánkság stb.

Szülőként nehéz eldönteni, hogy ezek a jelek csupán a kamaszkor tipikus jellemzői, vagy súlyosabb probléma húzódik a háttérben.
Néhány példa, ami gyakori kiváltója az öngyilkosság gondolatának:

  • Egy közeli családtag, barát elvesztése, halála
  • Otthoni erőszak és veszekedés
  • Szexuális zaklatás
  • Terhesség
  • Homoszexualitás
  • Testi betegség
  • Elvált szülők
  • Nehéz iskolai időszak, problémák az iskolatársakkal
  • Depresszió, alkohol- és drogproblémák
  • Harag, összeomlás egy szakítás miatt
  • Elszigeteltség, támogatás hiánya
  • Baráti körben, csoportban elkövetett öngyilkosság
  • „Eszközök” könnyű elérhetősége

ongyilkossagAz öngyilkossági kísérletet elkövetők között majdnem ötször több a lány, de a befejezett öngyilkosságokban a fiúk vannak többségben. Ők alaposabbak, elsősorban az eszközök kiválasztásában. Legtöbben az akasztást választják, a gyógyszereket, drogokat, de gyakran előfordul magasból való leugrás, vágó-, szúrószerszámmal elkövetett tett is.
Elkeserítő adatok és tények, a megelőzés pedig nagyon nehéz, azonban vannak olyan jelek, amelyek figyelmeztethetnek a lehetséges öngyilkossági kísérletre. A legtöbb fiatal valamilyen formában jelzi szándékát a környezetének, s ha odafigyelünk ezekre, még idejében segítséget nyújthatunk.

  • Burkolt vagy nyílt fenyegetőzés az öngyilkossággal, „Mindenkinek jobb lenne, ha meghalnék”- tartalmú kijelentések
  • Agresszív, ön- és közveszélyes viselkedés (például autóvezetés jogosítvány nélkül és/vagy ittas száguldozás)
  • Nagymértékű és gyakori alkohol- és drogfogyasztás
  • Öngyilkosság elkövetésére alkalmas eszközök beszerzése (például gyógyszerek felhalmozása)
  • Önsebzés (vágás, égetés)
  • Megváltozott viselkedés (alvászavarok, levertség, magányba menekülés, étvágytalanság vagy éppen falásrohamok)
  • Kedves tárgyak elajándékozása (mintegy búcsúként)
  • Olyan elköszönés a hétköznapokban, mintha örökre szólna a búcsú

Laikus szülőként úgy gondolom, nem szabad elfelejtenünk, hogy mi is voltunk kamaszok, viszonzatlan szerelemmel, szétbomló barátságokkal, iskolai problémákkal, magánnyal, kétségekkel, világfájdalommal. Ha ezekről akarunk és tudunk beszélni gyermekeinkkel, nagyobb eséllyel dolgozzák fel problémáikat, nagyobb eséllyel fordulnak hozzánk, ha kétségbeesett helyzetben találják magukat. Az is fontos, hogy ismerjük gyermekeink mindennapjait, tudjunk azokról a történésekről, amik esetleg kiválthatják az öngyilkos gondolatokat. Figyeljünk a jelekre, és előzzük meg a bajt!

A
2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja