SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók a csecsemő- és gyermekbútorokról

Családinet [cikkei] - 2009-03-12
Mindannyian igyekszünk kellemes és szépen berendezett otthont teremteni a gyermekeink számára. A baba-, később a gyermekszoba elmaradhatatlan darabja a kiságy, a pelenkázó asztal vagy berendezés és a ruhásszekrény. A bútor legyen szép, de alapvetően a baba kényelmét szolgálja. Ragaszkodjunk a jó minőségű portékához.

Mindannyian igyekszünk kellemes és szépen berendezett otthont teremteni a gyermekeink számára. A baba-, később a gyermekszoba elmaradhatatlan darabja a kiságy, a pelenkázó asztal vagy berendezés és a ruhásszekrény. A bútor legyen szép, de alapvetően a baba kényelmét szolgálja. Ragaszkodjunk a jó minőségű portékához. A keményfából, vagy a stabil, kopásálló, hibátlanul élfóliázott, laminált bútorlapból készült darabok nem fognak csalódást okozni.

Megkönnyíti a dolgunkat, ha bababoltban vásárolunk, ahol szakszerű tanácsokkal segítenek a döntésünkben, és ahol kellő bőségben, megfelelő választékban és minőségben állnak rendelkezésünkre a kisgyermek gondozásához szükséges termékek, amelyektől joggal várjuk el, hogy azok megbízhatóak, tartósak, biztonságosak, káros mellékhatástól mentesek, tetszetős kivitelűek legyenek.

Jó, ha tudjuk...

hogy a 10 ezer forintnál drágább csecsemő és kisgyermekbútorokra kötelező jótállás vonatkozik. E termékeknek az uniós normáknak megfelelően biztonságosnak kell lenniük.

Jó, ha tudjuk...

A kiságy fekvőfelülete magasságának állítása, illetve az oldalrács leereszthetősége a kismamát kíméli, a megfelelő matrac kiválasztása a baba érdeke. Ajánlott a rácsos fekvőfelületű kiságy, mert ebben a matrac - akár szivacsból, akár kókuszból készült - át tud szellőzni. A baba nyugodtan pihen, ha nem izzad a fekhelyén.

A fiókos, polcos pelenkázó berendezésben elegendő hely legyen a pelenkának, kisruhának, ápoló szereknek stb.

Mire figyeljünk a kiságy vásárlásakor:

  • Méret: fekvőfelület szempontjából kétféle méret közül választhatunk az üzletekben. A 60X120 cm fekvőfelületű babaágy a gyermek körülbelül két és féléves koráig alkalmas fekvőhelyül. Nem alakítható át heverővé, és ha a kicsi túl sokat mozog, lehet, hogy hamarabb szükség lesz egy nagyobbra. A 70X140 cm méretű kiságyat a gyermek hat-hét éves koráig tudja használni. A két ágyvég és a rácsozat levételével már heverővé is alakítható. A kiságy oldalrácsa rúdjai közötti távolság (terheletlen állapotban) kevesebb legyen 45 mm-nél.
  • Oldalrács leengedő szerkezet: kezelése könnyű legyen. Előnye: a nagyon fiatal csecsemő ágyát úgy lehet a mama ágya mellé tenni, hogy nincs közöttük az elválasztó rács. A már nagyobb gyermek szülői segítség nélkül önállóan tudja használni a kiságyat. Néhány típusnál az oldalrácsnak több kivehető rúdja van, mely lehetővé teszi, hogy a már járni tudó gyermek szabadon közlekedhessen, ugyanakkor megmarad az oldalrács leesés gátló funkciója.
  • Fekvőfelület magasságának állíthatósága: általában két, de három magassági pozícióba is állítható kiságy kapható. Kezdetben a mama kényelme nagyon fontos, ezért a magas állás a megfelelő, mert a babát könnyebb ki és betenni az ágyba. Amikor viszont a kisbaba már meg tud fordulni, akkor az ágy alját lejjebb kell tenni, nehogy a baba kiessen a kiságyból.
  • Matrac: pontosan illeszkedjék a fekvőfelületre, a matrac és a kiságy végei, oldala között ne legyen rés. A szivacsból készült matrac olcsó és könnyű, vastagsága kb. 8-10 cm. A gyógyászati szivacsmatracot speciális anyaggal kezelték, és ez segít távol tartani az élősködőket. A biokókusz ágybetétek természetes alapanyagúak, tartósak, antiallergén tulajdonságúak és kellő alátámasztást biztosítanak a gerincnek. Hátránya, hogy viszonylag drágák.
  • Védőborítás: a kiságy oldalain lévő műanyag vagy gumiborítás nagyon hasznos, mert védi a bútort a károsodástól, amikor a gyermek már nagyobb és tud rágni.

Mire figyeljünk a pelenkázó asztal vásárlásakor:

  • Méret: pelenkázó felület szempontjából kétféle méret kapható. A 38x65 cm méretű a gyermek 12 hónapos koráig, míg az 55x75 cm méretűt 36 hónapos korig használható biztonságosan.
  • Védőkorláttal legyen ellátva. (Az a pelenkázó asztal a legbiztonságosabb, amelynek három oldalról 10 cm pereme van.)
  • A fiókok kihúzás-gátlóval legyenek ellátva.
  • A pelenkázó felület jól tisztítható legyen.
  • A később komóddá alakítható pelenkázó asztalok a nagyobb gyermeket is kiszolgálják.

Mire figyeljünk ruhásszekrény vásárlásakor:

  • Amíg pici a gyerek, a kisruhák a polcos szekrényben jobban elrakhatók.
  • Éles sarkai, élei a bútornak ne legyenek.

Mire figyeljünk otthon:

  • Kispárnát ne használjunk a kiságyban! Alvás közben akkor van biztonságban a baba, ha kellően kemény és sima a fekvőfelület.
  • A kiságyat ablak, fűtőtest, lámpa, fali dekoráció (kép, könyvespolc), és olyan bútor közelébe ne állítsuk, amelynek segítségével a gyermek ki tud mászni a kiságyból.
  • Ha a csecsemő már meg tud fordulni, a matracot a legalsó fokozatba állítsuk!
  • Függöny zsinórja, redőny hevedere, a kiságyra kötött játék szalagja fojtási veszélyt jelenthet! Ezektől óvjuk a csecsemőt.
  • A bútorok csavarjai nem lehetnek lazák, mert a gyermek ruházatának zsinórja, vagy a cumitartó pántja beleakadhat, ami fulladásveszélyes.
  • A pelenkázó asztalon soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a gyereket!

forrás: nfh.hu
Kép: Isa / Flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja