SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók a csecsemő- és gyermekruhákról

Családinet [cikkei] - 2009-03-06
Csecsemőről a gyermek 1 éves, gyermekről 14 éves koráig beszélhetünk. Ennek megfelelően más öltözetet visel a csecsemő, mást a kisgyermek és a kamaszodó gyermek.
Fontos tudnivalók a csecsemő- és gyermekruhákról

Jó, ha tudjuk...

hogy csecsemőről a gyermek 1 éves, gyermekről 14 éves koráig beszélhetünk. Ennek megfelelően más öltözetet visel a csecsemő, mást a kisgyermek és a kamaszodó gyermek.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemő alakját és méreteit illetően folyamatosan változik és a mozgása is ebben a korszakban formálódik legtöbbet. Ekkor tanul meg ülni, állni, járni és ennek megfelelően mindig más-más ruházatra van szüksége.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemő bőre nagyon érzékeny, ezért a közvetlenül a bőrrel érintkező ruházat alapanyaga minél vékonyabb, puhább természetes szálasanyagból, pamutból készüljön, valamint könnyen mosható, a főzést és a vasalást jól bíró legyen. Fontos, hogy a legkisebb szennyeződés is jól látható legyen rajta a gyors csere lehetőség miatt.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemő (és előfordul, hogy még a kisebb gyermek is) mindent a szájába vesz, "megkóstolja", ez is egyfajta ismerkedés részéről a világgal. Lényeges, hogy amivel ily módon érintkezésbe kerül lehetőleg nyálálló legyen és ne legyen bolyhos felületű.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemő és gyermekruhák méretét hazánkban és az EU-ban a gyártók többsége a testmagasság alapján határozza meg. Bár létezik a testmagasság plusz körméretek alapján meghatározható nagyságjelzés is, de nem kötelező, ezért a gyártók többsége nem alkalmazza. Más országokban a csecsemőruhát szokás még a hónapoknak megfelelő méretjelöléssel ellátni, amelyet általában 18 hónapos korig alkalmaznak.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemők és kisgyermekek nem viselik el a kényelmetlen ruhadarabokat, ezért a ruházatuk legyen a mozgásigényüknek megfelelően formázott és/vagy rugalmas alapanyagból készített. Célszerű olyan ruhákat vásárolni, amelyek tartalmaznak felhajtást és olyan praktikumokat, amelyek "formabontás" nélkül is biztosítják a növekedéssel együtt járó mozgásváltozáshoz szükséges kényelmet.

Jó, ha tudjuk...

hogy a záródásokra is nagyon figyeljünk, mert nem tűrik jól a fejen szorosan átrángatott ruhadarabokat. A még háton fekvő csecsemőknél részesítsük előnyben a hátul záródó ruhadarabokat, de ügyeljünk arra, hogy ne nyomják a testét. Később, amikor már forognak, arra kell vigyáznunk, hogy ne akadjanak bele semmibe, nehogy megfojtsák magukat.



Jó, ha tudjuk...

hogy nemzeti szabvány rendelkezik a gyermekruházat biztonságáról. A szabvány tartalmazza a záródásokra vonatkozóan mindazokat a követelményeket, amelyeket be kell tartani ahhoz, hogy a ruházat biztonságos legyen, a gyermek ne legyen fojtási vagy fulladásveszélynek kitéve.
gyerekruha
Jó, ha tudjuk...

hogy a nagyobb gyermekek számára gyártott ruházatnál is vannak biztonsági követelmények. Például: a nyakba akasztható ruhák nyak részén nem lehetnek szabad zsinórvégek. Kilógó húzózsinórok alkalmazása tilos bokáig érő kabátok, nadrágok szoknyák alsó szegélyén. A hosszú ruhaujjakon található húzózsinórok, díszítő vagy funkcionális zsinórok teljes egésze legyen méretre állított és a ruha belső részében helyezkedjen el. Ezekre a követelményekre főleg azért van szükség, mert az idősebb gyermekek ruházatának kialakítását már többnyire a divat irányítja.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemő és gyermekruházati termékekben (vagy kivételek esetében annak csomagolásán) fel kell tüntetni a termék nyersanyag összetételét. Különösen fontos ez azoknak a kisgyermekeknek, akik fokozottan érzékenyek és nem tudnak bármilyen textilterméket viselni.

Jó, ha tudjuk...

hogy egyre jobban terjednek a megkülönböztető minőségjelek is, így például az Öko-Tex „embléma”.
A követelmény rendszer lényege, hogy meghatározza azokat az anyagokat illetve minimumszintjüket, amit a feldolgozásnál nem vagy csak meghatározott szintig lehet alkalmazni.
Ez vonatkozik mind az alapanyagra, mind a kellékekre (mint pl. gomb varrócérna stb.).

Ma már egyre több üzletben forgalmaznak Öko-Tex címkével ellátott terméket. Közvetlenül a bőrrel érintkező gyermekruházati cikkek közül (például: fehérnemű, zokni, ing stb.) célszerű az ilyen emblémával ellátott termékek közül választani.

Jó, ha tudjuk...

hogy a csecsemő és gyermekruhákat mindig a gyártó által ajánlott kezelési utasításnak megfelelően (bevarrt kezelési jelképsor, amennyiben szükséges szöveges tájékoztatás is) kell ápolni, gondozni.

forrás: nfh.hu
Fotó: Emily May/flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja