Petyka rajza
Nézzük meg Petyka (3,5 éves) rajzát, és elemzését!
A ház rendkívül összetett szimbólum, ennek megfelelően értelmezési lehetősége is sokféle. Gyakran jelképezi magát a személyiséget, ám ezen a rajzon az otthon, a család megjelenítője.
A kisfiú életkoránál fejlettebb, rajzkészsége kiváló. Magabiztosságát mutatja, hogy rajza betölti az A4-es lapot, kiegyensúlyozottságát pedig a ház pozícionálása jelzi. A kép szimmetriatengelyében áll az épület, annak is középső régiójában a második kémény, mely őt magát jelképezi. Petyka jól uralja a filctollat, képes összehangolt finom mozdulatokra: ez látható a gondosan megrajzolt tetőcserepeken, de a tető befejezettsége és az ablaktáblák gondos színezése kitartását is mutatja. Ugyanakkor a ház szerkezetének megrajzolásánál és a füst ábrázolásánál vonalvezetése lendületes.
A kép tartalmát illetően eddig csak azt említettük, hogy a kisfiú otthonát, családját szimbolizálja. Hogy milyen is ez a család, arról többet megtudunk, ha alaposabban megnézzük a rajz elemeit. A ház stabil, falai erősek, amit az otthon biztonságát mutatja, azaz Petyka otthonával kapcsolatos biztonságérzetét. Az ajtó csukva van, de kívülről nyitható a kilinccsel. Ez rugalmas családi határokra utal: megvannak a családi élet keretei, nem áll nyitva az ajtó bárki számára, a határok azonban átjárhatók. Aki tesz érte (azaz bekopog vagy lenyomja a kilincset), az nemcsak bejut a házba, de szívesen, mosolyogva is fogadják. Az ablaktáblák megléte jelzi, hogy a családtagoknak lehetőségük van a visszavonulásra, a világtól való elzárkózásra ha igénylik ezt, kitárt helyzetük pedig azt mutatja, hogy alapállapotban szabadon áramlik a házba a fény, azaz a család nyitott a környezeti ingerek felé, kapcsolatot tart, kommunikál a külvilággal. A tető a stabil falakhoz hasonlóan a hajlék védettségét és erősségét mutatja. Sőt, az eresz kissé túlnyúlik a ház oldalán, tehát még a ház falához simulónak is képes oltalmat adni.
A négy kémény a négy családtagra utal. A bal (anyai) oldalon levő kémény az édesanyát szimbolizálja, mellette a fiúgyermek önmaga. A pici kémény a tető csúcsán a család legifjabb tagja, Petyka kishúga, a jobb (apai) oldalon levő kémény pedig az édesapa megjelenítője. A szülők körülveszik a gyerekeket, a kisfiú az anya, a kislány az apa oldalán, ami újra a gyerekek biztonságérzetére utal, de egyben Petyka vágyát is mutatja: ő szeretne közelebb lenni az anyukához, és szeretne a húgánál több figyelmet, nagyobb jelentőséget kapni a családban. Hogy a testvérviszony - az erőforrásokon való osztozás kérdésének ellenére -alapjában mégis rendben van, azt a két középső kéményből kiszálló füst összefonódása, a vonalak egymással való érintkezése jelzi, és azonos vonalvezetésük, ritmusuk is mutatja.
Valamennyi kémény füstöl: a család valamennyi tagja számára elég melegséget ad, mind a négy családtag megfelelő teret kap és elegendő energiával rendelkezik - legalábbis a kisfiú érzése szerint így van, és a gyerekek érzelmi dolgokban bizony nagy szakértők.
Közösségi hozzászólások: