SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alvás együtt, vagy külön?

Kókai Kata [cikkei] - 2007-03-06
Vajon mennyire jó az, ha gyermekünk velünk alszik? A válasz a szülők számára egyértelmű, a szakértők azonban mást állítanak.
Alvás együtt, vagy külön?

Hosszú évtizedek óta foglalkoztat minket a kérdés, vajon az a normális, ha a gyermek szüleivel alszik, vagy az, ha külön szobában. A kérdés nem csak a szülőket, de a szakértőket is megosztja. Míg egyesek a családi összetartás jelképét látják benne, addig mások "mumusként" kezelik a kérdést.

Együtt, vagy külön alvás?

Evidens, hogy a baba szüleivel egy szobában alszik, sőt, sokak számára az is egyértelmű, hogy egy-két éves korig, ha nem is egy ágyban szüleivel, de ugyanabban a szobában. Természetesen ez sok mindentől függ, többek között attól, hogy az apa hogyan viszonyul a kérdéshez.

Nem egy családban a baba hazaérkezését követően az apuka külön szobába költözik. Természetesen nem harag, vagy sértődöttség vezet idáig, csupán sokan képtelenek a nyugodt alvásra, ha a gyermek néhány óránként sírással ébreszti őket. Ez a reakció teljesen érthető, hiszen amíg a kismama otthon marad gyermekével, az apára hárul a családfenntartó szerepe.
Más családokban viszont az apa is aktívan részt vesz a gyermek pelenkázásában, felkel, ha a gyermek éjszaka sír, s az anyához hasonlóan ez egyáltalán nem megterhelő számára.

Tehát családonként más és más szokás jellemző, mely nem jelenti azt, hogy csak az egyik, vagy másik megoldás lehet jó.

Hol és meddig?

Fontos kérdés, hogy hol aludjon gyermekünk, s ha az együtt alvást választjuk, hány éves korig engedjük a közös alvást. Természetesen az arany középút a legjobb megoldás; együtt, de mégis külön. A kisbabáknak anyjuk közelében kell tölteni az éjszakát, hiszen a pelenkázás, szoptatás, vagy akár az étel visszabukása miatt fontos a felnőttek közelsége.

Egy éves korban már nem jelenthet gondot, ha a gyermek közelben, nyitott ajtónál egy másik szobában alszik. Egy babafigyelő készüléket is elhelyezhetünk a szobában, hogy jobban halljuk gyermekünk minden mozdulatát.

Elengedhetetlen, hogy a kicsi időben megtanuljon külön aludni. Nem jelent problémát, ha reggelente átszalad a szülők szobájába, esetleg hetente egy-két napot ott alszik, de a későbbiekben gondot okozhat, ha ez szokássá válik. A gyermeknek meg kell tanulnia, hogy a sötét szoba, az esetleges rémálmok csupán képzelete szüleményei, s nincs oka félelemre.

Az együttalvás hatása a párkapcsolatra


A szülők szexuális kapcsolata általában tabutéma, pedig szorosan kötődik a gyermekvállaláshoz. A gyermekágyi időszak végével természetes, hogy újra elkezdődik a szexuális élet, ebben azonban nagy akadályt jelenthet, ha a gyermek minden nap szüleivel alszik (főként nagyobb gyermek esetén).

Eltekintve a szexuális együttléttől, a szülők érzelmi kapcsolatára is hatással lehet, ha életük minden perce három emberből áll. Fontos és természetes dolog, hogy a szülők szeresség gyermeküket, ugyanakkor önmagukról, saját igényeikről sem szabad megfeledkezni.

Sok kapcsolatban a gyermek játssza a központi szerepet, majd amikor felnő, a szülők rádöbbennek, hogy gyermekükön kívül szinte nincs közös témájuk. Ezért is fontos, hogy a szülőknek jusson idejük egymásra és saját magukra is.

 

Fotó PublicDomainPictures/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja