SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés után is önmagad lehetsz

Kókai Kata [cikkei] - 2007-05-10
Sok nő panaszkodik arra, hogy a szülést követően nem csak környezete, mindennapi rutinja változik meg, de mintha többé már nem lenne önmaga.

A baba születését követően néhány nehéz hét van hátra, mire az első gyermekét nevelő anyuka megszokja az új napirendet. Ez az időszak általában hamar eltelik, az események még újak, izgalmasak, minden rokon segítőkészen rendelkezésünkre áll, s az apuka is több időt tölt otthon. Néhány hónap elteltével azonban ráébredünk, hogy a gyermekvállalás nem csak a mindennapi életünket, de személyiségünket is megváltoztatja.

Miért változunk meg?

Sok emberrel találkozhatunk, akik korábban energikusan járták a szórakozóhelyeket, vagy éppen nap mint nap sportoltak, a szülést követően azonban megváltozott életvitelük. Ez a változás természetes, hiszen anyaként a nő elsődleges feladata az, hogy gondoskodást igénylő gyermekét ellássa. Ebben a viszonylag hosszú időszakban nem saját igényeink, hanem mások kiszolgálása kerül előtérbe. Kimaradnak az estig tartó vásárlások, a partik, s minden, ami eddig megszokott volt.

Ez a változás természetes, és egyáltalán nem rossz, kivéve, ha a kismamát megterheli. Egy anya akkor tud maximálisan teljesíteni, ha boldog és kiegyensúlyozott, s ehhez kikapcsolódásra van szüksége, nem vonhatja azt meg magától. Nem szégyen egy éttermi vacsora idejére a nagymamára bízni gyermekünket.

„Gyes betegség”


Nem ritka probléma a több gyermeket egymás után vállaló kismamák körében a levertség, vagy köznyelven „gyes betegség”. Felnőtt emberként egy édesanya is igényli a barátok társaságát, a kikapcsolódást, melyre talán gyermekei mellett nem jut ideje. Nem szabad hanyagolni önmagunkat, hiszen ez könnyen levertséghez, idegességhez vezethet, ami a gyermek számára is kellemetlen.

Anya és nő is lehetsz

Sokan az anyaszerep vállalását mindegy egyéb szokás feladásával azonosítják. Valójában az önfeláldozás, a hobbik, megszokások elhagyása senkit nem tesz jó anyává. A gyermeknek egy egész, boldog emberre van szüksége, egy türelmes, kiegyensúlyozott édesanyára. Sokszor segíthet kizökkenni a mindennapokból, ha változtatunk hajviseletünkön, vagy egyszerűen elmegyünk egy étterembe.

Miért szükséges a kikapcsolódás?

- Igaz, hogy az anyaszerep egész embert kíván, de maga a párkapcsolat is, melynek gyümölcseként a gyermek született. A közös kikapcsolódás, a közös élmények teljessé tehetik a párkapcsolatot.
- A kikapcsolódás segíthet egy kis időre elfelejteni a mindennapi gondokat. A gondok pár órára lekerülnek vállunkról, s újult erővel kezdhetjük a következő napokat.
- A változatosság megnyugtató, s gyermekeink számára is előnyös, ha még óvoda előtt megismerik mások társaságát, megszokják a ritkábban látott embereket, hiszen ez később segíthet a beilleszkedésben.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja