SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyerekek kényes kérdései - hogyan válaszoljunk?

Kókai Kata [cikkei] - 2006-11-27
Egy gyermek soha nem törődik azzal mit illik és mit nem. Olykor akár kényelmetlen helyzetbe is hozhat minket. De vajon a gyerek a hibás, vagy mi, szülők?

Bizonyos tekintetben a nyitott, és őszinte gyermekekhez képest mi felnőttek prűdek vagyunk. Zavarba jövünk, ha a gyermek őszintén kimondja amire gondol, vagy kényes kérdésekkel fordul hozzánk. Ez a felnőttekre jellemző "tabu téma"-viselkedés pedig hatással lehet a gyermek és szülei közötti kapcsolatra is.

Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy egy gyermek kényes kérdésre várt választ, s nem tudta hogyan reagáljon. Leginkább óvodás korban jellemző ez a viselkedés, hiszen ekkor kezd igazán megjelenni a fiúk és a lányok közötti különbség. A gyermekek pedig természetesen kíváncsiak, hogy az apu és anyu közötti fizikai különbségek mit is jelentenek.

Amit nem szabad tenni

- Soha ne szóljunk rá azért a gyermekre, mert nem ért valamit, és esetleg kényelmetlen helyzetbe hoz.
- Soha ne tagadjuk meg a választ, mert a későbbiekben sem fog hozzánk fordulni gyermekünk.
- Ne kezeljük kényelmetlen témaként a nők-férfiak közötti intimitást, vagy fizikai különbséget.

Hogyan válaszoljunk a kényelmetlen kérdésekre?

Minél hamarabb elkezdjük a beszélgetést, annál jobb. Nem kell szükségtelen információkkal terhelni gyermekünket, de ha beszélgetést kezdeményez, nyugodtan magyarázzuk el neki a test felépítését, természetesen a korának megfelelően. Nem kell elhitetni a gyermekkel, hogy a gólya hozza a babát, hiszen előbb-utóbb úgyis meglát egy kismamát, s megkérdezi miért nagy a pocakja. Ehelyett próbáljunk vele őszintén kommunikálni.

Próbáljuk minél inkább leegyszerűsítve elmagyarázni a dolgokat, hiszen óvodás korban még semmi értelme lenne, hogy anatómia órát tartsunk gyermekünknek.

Tipikus kérdések, kitérő válaszok

"A fiúknak miért olyan, és nekem miért nem?"
"Anya te miért hordasz melltartót ha napozol?"
Minden gyermeknek vannak hasonló kérdései. És persze a szülő kényelmetlennek érzi a helyzetet, fogalma sincsen mit válaszoljon. Első lépésben el kell magyaráznunk gyermekünknek, hogy vannak olyan dolgok, amiket gyermekkorban még szabad, később azonban már nem szokás, hiszen másokhoz is alkalmazkodni kell. Ebbe a témakörbe tartozik a fürdőruha viselete is. Magyarázzuk meg egyszerűen a dolgokat: vannak olyan testrészek, amiket idegeneknek nem mutatunk meg, ezért ruhákkal takarjuk el, és ezekről a testrészekről nem is igazán beszélünk. Ha a gyermek ezt megérti, biztosan nem hoz senkit kényelmetlen helyzetbe.

Hogyan kezeljük a helyzetet?

A gyermek olykor furcsán viselkedhetnek. Vagy talán csak mi látjuk furcsának a viselkedésüket, hiszen felnőttként már tökéletesen alkalmazkodunk a társadalmi normákhoz. Nem kell kellemetlennek érezni a helyzetet, hiszen gyermekünk életében ez az időszak is fontos, és segít fejlődésben. Legyünk nyitottak és őszinték. Ha gyermekünk úgy érzi bármit megkérdezhet, és bármit megbeszélhet velünk, akkor ez egy jó alap lehet a szülő-gyermek közötti bizalom kiépítéséhez.

 

Fotó: www.foter..com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja