SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Testvérnevelés - Betolakodó kistestvér

Kókai Kata [cikkei] - 2005-04-20
Ha új baba érkezik a családba, a nagyobb gyermek gyakran úgy gondolja, a kis jövevény elveszi szüleit, s ő kevesebb törődést kap.
Testvérnevelés - Betolakodó kistestvér

A testvérféltékenység elég gyakori, főleg a második gyermek megszületésénél. Nehéz egy kisgyermeknek elmagyarázni, miért is kell többet foglalkozni testvérével. Persze sokan szeretettel fogadják a kis testvért, örömmel várják hazaérkezését, mégis fontos, hogy megértse a gyermek, ettől nem szeretik őt kevésbé. Ez a féltékenység, az új helyzethez való nehéz alkalmazkodás teljes természetes mindaddig, amíg nem árt ezzel a családnak.

Gyakran megfigyelhető, hogy a nagyobb testvér nyíltan ellenségessé válik a kisebbel szemben. Ez legtöbbször a szülők oda nem figyelésének köszönhető. Ha a kisbaba sokkal több szeretetet és odafigyelést kap, akkor okkal alakul ki a féltékenység. Egy kis törődéssel, ésszerű magyarázattal kiküszöbölhető. Ha elmagyarázzuk a gyermeknek, hogy testvére nem tud magára vigyázni, védtelen, és csak a szülőkre támaszkodhat, a nagyobb gyermek könnyebben megérti, miért is kap kevesebb figyelmet.

Ennek hiányában előfordulhat, hogy a gyermek "visszafejlődik", kisbabaként próbál viselkedni, vagy rossz fát tesz a tűzre, hogy szülei rá figyeljenek. A gyermeket nem szabad meggátolni a féltékenység kimutatásában, mert a folyamatos szidalmazás, a kiabálás nem szerethetővé, hanem még utálatosabbá teszi a kis jövevényt, aki miatt a szülők ilyen csúnyán bánnak vele.

Ne próbáljuk meg rákényszeríteni arra, hogy egyformába ruhákban járjanak, egy baráti körük legyen. Hagyjuk, hogy saját igényeiknek megfelelően éljenek. Pszichológusok szerint kevésbé fordul elő féltékenység, ha a gyermekek között nagyon kevés, vagy négy évnél több a korkülönbség. De a testvérek közötti kapcsolat milyensége függhet az öröklött természettől. Akár a gyermek neme is befolyásolhatja a féltékenységet, ha lánygyermek után várva-várt fiú érkezik, a szülők még nagyobb örömmel fogadják, mely kiválthatja a kisgyermek ellenszenvét.

Sokat segíthet a szülők jó kapcsolata, és az, ahogyan gyermeküket felkészítik az új helyzetre. Fontos, hogy a nagyobb gyermeket se "adjuk le" a nagymamánál, ne gondolja azt, hogy útban van. Próbáljuk már a várandósság alatt elmagyarázni neki, milyen egy kis testvér, mennyi munka lesz vele, s mennyire oda kell figyelni rá. Ha megérti, s kiveheti részét a feladatokból (odaviheti a pelenkát, énekelhet a kisbabának, stb.) akkor kevésbé érdekli hogy rá kevesebb idő jut, hiszen anyukáját utánozva ő is vigyázhat a babára.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja