SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pénzügyi önvédelmi oktatás - gyerekeknek

Himer Csilla [cikkei] - 2012-03-30
Ha már a pénzügyi védelmed kiépítéséről beszéltünk, arról sem ártana néhány szót váltanunk, hogy mindezt hogyan taníthatod meg a gyereknek is. Ha ugyanis a pénzügyi intelligencia alapja az önbizalom, akkor a pénzügyi biztonságodé pedig az, hogy legyél anyagilag védett.

Mindez nagyon szép gondolat, és talán még azt is leszögezhetjük, hogy a leírtak alapján fontos is.

De hogyan tanítsa meg ezt az ember fia/lánya egy gyereknek???

Ha odaállsz azzal a gyerek elé, hogy "Fiam, tanulj meg félretenni a szűkösebb időkre!", Szerinted mennyire fog átmenni az üzenet? Bár ez is egy lehetőség, de ez még valószínűleg kevés lesz az üdvözüléshez.

Aztán ugye ott van az általam sokat emlegetett jó példa. Ezt gyakorlatilag a pénzügyi nevelés minden területére és fázisára rá lehet húzni, mert valóban működik! Gondolj csak bele! Mi mindent tehetsz csak ezen a téren?

  • bevonod a gyereket a havi jövedelmed felosztásába - természetesen a korának megfelelő szinten. Ha már ért a nagyobb számokhoz , tehát ezres számkörben is magabiztosan számol, akkor közösen is leülhettek átszámolni, mi mennyi, és melyik összeg, mire és hová megy. Ha kisebb, akkor az is elég, hogy ha csak látja, hogy Te ezzel molyolsz, és számok nélkül, csak nagy vonalakban magyarázod el neki, hogy mit és miért csinálsz (ld. következő pont).
     
  • válaszolsz a gyerek összes kérdésére, ami ezzel kapcsolatban csak felmerül benne - hogy miért van erre szükség, hogy milyen gyakran csinálod, hogy miért már a hónap elején teszel erre a célra félre, mire szolgál ez a pénz, és miért nem nyúlsz hozzá mindig..., stb.
     
  • bevonod a tartalék felhasználásába is - már persze ha valami olyan szitu merül fel, hogy elkerülhetetlen az így félretett összeg (legalább részbeni) felhasználása. Természetesen ezt is a korához mérten adagolva és el is magyarázva neki, hogy most a bajban milyen kifizetődő is, hogy már előre gondolkodtatok, és nem éltetek fel mindent.

Mit tehet még egy szülő, ha az anyagi védettségről akar tanítani?

Mondjuk mesélhet. Ezt persze megtehetik a nagyszülők is. A gyerekek ugyanis még kamasz korukban is képesek nagyon hálásan hallgatni a családi legendárium sztorijait. Ha az anyagi védettség példája már generációkon keresztül húzódó gyakorlat amalacpersely családban, az tuttira nagy hatással lesz a gyerekre.

A mese azonban más vonatkozásban is előkerülhet.

Érdekes, hogy tanmeseként mindig a három kismalac meséjét szokták előrángatni a tudorok. Kiyosakinál is találkoztam vele, ő többé-kevésbé gyakorlatiasan közelítette meg a kérdést, és a magyarázatot, amit a meséhez fűzött. Ezzel együtt sem hiszem azt, hogy elég direkt lenne az átkötés. Magyarországon is van olyan gyerekpénzügyekkel foglalkozó szakértő, aki a munkafüzetében a 6-14 éves korosztálynak ajánlja a három kismalac meséjét. Az ő előadásában azonban sajnos még erőltetettebb a mese. (A mese feldolgozását szolgáló munkafüzeti kérdések pedig egyértelműen a felnőtteknek szólnak, és nem a gyerekeknek... Nyugodtan nézd meg a kérdéses "tananyagot", Te is meggyőződhetsz róla.)

Ezért úgy gondoltam, mindenképpen megoldás kell erre a helyzetre. Ha nincs más, aki megtegye Helyetted, akkor tedd meg Te Magad! - gondoltam én roppant proaktívan, úgyhogy megírtam a mesekönyvet... :) Még nem vagyok egészen készen vele, no meg nem árt időt szánni a kiadásra is, de azt tervezem, hogy letölthető verzióban is meg lehet majd rendelni, azzal meg hamarabb megleszek, ill. Neked is olcsóbb lesz. smiley ... Shift+R javítja ennek a képnek a minőségét. Shift+A javítja az oldal összes képének minőségét.

Ha minden jól megy, húsvétra már lesz egy tutti ajándékod nagyovis-kisiskolás korú gyerkőcödnek...


Pénzügyi önvédelmi oktatás gyerekeknek - haladó szint

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja