SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészséges apróságok

[cikkei] - 2005-01-09
Télen is annak örülünk, ha a gyermekünk egészséges. Ha jól készültünk a hideg évszakra, akkor egy kicsit könnyebb helyzetből vágunk neki a télnek.
Egészséges apróságok

Télen a frissen termett gyümölcsből nem tudunk vitamint bejuttatni a szervezetbe (mert nincs ilyen), ezért az van szerencsésebb helyzetben, aki már nyáron, ősszel is töltögette a raktárakat! Annyit tehetünk ilyenkor is, hogy amit kapunk a boltokban, amit találunk a fagyasztóban, abból bőségesen eszünk. A babák első ételei is a gyümölcsök, ettől a szokástól jó, ha nem térünk el a későbbiekben sem. A déli gyümölcsök és az alma télen is elérhető vitaminforrások. (Ettől még mindig nem jut annyi vitamin a szervezetbe, mint gyümölcsszezonban!)

 

A kevesebb napfény sincs jótékony hatással egészségi állapotunkra. Maga a fény is feltölti az embert, ebből kevés jut a borongós, szomorkás napokon. Erre a hangulatilag is rosszul reagálunk. Türelmetlenek leszünk, ez sokszor a gyereken csattan. Ettől be is indul az ördögi kör: a gyerek is nyűgösebb lesz, ez bennünk növeli tovább a feszültséget…

 

Ebben az időszakban a mozgásunk is korlátozottabb. Ha ki is tudunk menni a szabadba, akkor sem bírunk annyi időt kint tölteni, mint a melegebb időszakban. Ennek eleve az a következménye, hogy kevesebb energiát tud levezetni a kis örökmozgó is.

 

Éjszaka nem szabad csodálkozni, ha az apróság rosszabbul alszik! Épp a fentiek miatt: nem mozog eleget, nincs annyira elfáradva, nyugtalanabb. A rossz éjszakának pedig a még rosszabb hangulatú nappal a következménye.

 

Sokszor túl óvjuk a csemeténket. Van, aki naponta többször felmos, mindig mindent mindenütt megmos, kimos…  A túl steril környezet miatt az immunrendszer nem erősödik meg annyira. Természetesen nem kell koszban élni, nem kell mosatlan gyümölcsöt enni, de ha néha a földre ejtett ennivalóért lehajol gyermekünk, gyorsan meg is eszi, nem kell kétségbe esni! Nem lesz tőle komolyabb baja!

 

Az öltözéssel ugyanilyen hibákat követ el a legtöbb óvó szülő. Nehogy megfázzon kisfia, kislánya, ráad egy atlétát, egy pólót, egy mellényt, egy pulóvert, egy kis kabátot, egy nagykabátot… Ez amiatt nem rossz, hogy rétegesen öltözött, lehet levenni belőle, majd visszaadni. Általában nem jellemző viszont, hogy le is vennénk belőle. Így a túlöltözött apróság a nagy futkosásban, csúszkálásban jól leizzad, majd a nedves ruháiban elfáradva, kicsit lelassulva megy haza, amikor minden öltöztetés dacára mégiscsak megfázhat.

 

Egy-két köhögős gyermek pedig szinte minden közösségben akad. A hideg időszak zárt termeiben nagy veszélyt jelent a cseppfertőzés. A hőmérséklet miatt kevesebb, rövidebb ideig tartó szellőztetések alatt nem mindig cserélődik ki a teljes levegő, tehát a korábban levegőbe jutott bacik ott lengedeznek a gyerekek feje felett, bárkinek jut belőle. Ezt sajnos nem tudjuk megelőzni. Annyit azért biztatásként, hogy kisgyermekkorban átesnek elég sok betegségen, egyre erősebb szervezetüknek köszönhetően a későbbiekben ritkul a megbetegedések száma! Iskolából már egyre kevesebbet hiányoznak a tanulók!

 

Addig is figyeljünk oda a táplálkozásunkra, öltözködésünkre, vigyük gyermekeinket minél többször friss levegőre, ettől biztosan jobb lesz a hangulatunk is, jobban el is fáradunk (mi is nemcsak a gyerek!), jobban is alszunk. Kipihenten pedig együtt élvezhetjük a csemetével a tél szépségeit – egészségesen!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja