SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mégis kinek a gyereke? - több nézőpontból

Családinet [cikkei] - 2011-06-17
A Családineten először megjelent írás az édesanya története. Azóta elmondták véleményüket szakértőink és írt az egyik nagymama is.
Hogyan látta az esetet az ügy többi résztvevője?

Az anyuka írása itt olvasható.

2010.
Szakértő szerint az akkori környezetben (2010 őszén) veszélyeztetettek voltak a gyermekek, a szakértő a szülők életmódjának változásában látta a megoldást.

A nagyszülők nagyon lesújtó véleményt alkottak a házaspárról a gyámhatóságnak. Ápolatlannak, piszkosnak látták a fiatalokat is, a környezetüket is, szerintük Betti még főzni sem tudott. A hivatal a gyerekeket is elhanyagoltnak látta, akiket még fürdetni sem szoktak, állítólag csak törlőkendővel törölték a kicsik kezét. Lakóhelyük, a tanya olyan büdös volt, hogy nyáron már nem nagyon mentek be.

A nagypapa elmebetegség kialakulására, konkrétan skizofréniára gyanakodott, szerinte a lányán ennek tünetei jelentkeztek. Lánya, Betti a tanulmányai eredményeit drasztikusan lerontotta, családi kapcsolatait lerombolta, személyes higiéniáját szinte elviselhetetlen mértékben elhanyagolta. Állítása szerint a présházban a lányát hallomások, látomások gyötörték, napokig nem is tudott magáról, étlen-szomjan kóborolt az erdőben, miközben első babáját várta. Ekkor a hatóság megtiltotta, hogy a születendő babát ebbe a házba vigyék majd haza. A nagypapa szerint a lánya ezt zaklatásnak tekintette, amit úgy próbáltak kivédeni, hogy „ámokfutást rendeztek” a férjjel, akin dührohamok törtek ki, többször bánotta várandós feleségét. A nagypapa úgy véli, hogy a fiatalok, gyermekeik visszaszerzése után, el akarják hagyni az Európai Unió területét.

Egy egyetemi iskolatárs véleménye szerint a férj mindent megtett azért, hogy  úriemberhez illő módon jelenjen meg az egyetemi előadásokon, sosem volt ápolatlan, mosdatlan. Ő volt a baráti társaság mozgatórugója, humoráért és szava járásáért nagyon szerették őt. Az élet dolgai - különösen az élet értelme - különösen foglalkoztatták a fiatal férjet. A feleséget ez a barát később ismerte meg. Szentbékkállai és öttömösi látogatásai során mindig jókedvűnek és bizakodónak látta a hölgyet, aki leleményes volt, minden problémára talált megoldást, ügyesen tevékenykedett a konyhában is.

A védőnő megállapítása szerint a szülők a gyerekeket rendszeresen vitték orvoshoz, betegek még nem voltak, oltásaikat megkapták, fejlődésük koruknak megfelelő volt. A család ápoltsága, ruházata, mindig elhanyagolt volt... tanyájuk állapota lakhatásra megfelelő lett volna, de 2010. őszére lehetetlen állapot alakult ki.

A gyermekjóléti szolgálat szerint a szülőknek életvezetési tanácsokra, segítségre volt szükségük.


2011.
Pszichiáter és elmegyógyász véleménye szerint az anyuka, Betti tudata tiszta és éber, személyisége érett, semmilyen kóros működés jele nem tapasztalható nála.



A fiatalok új lakóhelyükön felvették a kapcsolatot a családgondozóval, akit tájékoztattak történetükről. A családgondozó látogatást tett a otthonukban, ahol a váratlan megjelenés dacára is rend és tisztaság uralkodott, a kertet is gondozzák, és a szülők megjelenése is rendezett, az anyuka főztje is kifogástalan. Jelenlegi körülményeik, a fiatalok lakása, öltözködése alapján az önkormányzat is arra a megállapításra jutott, hogy a gyermekek itt elhelyezhetők lennének.

Az apai nagymama tájékoztatta a gyámhivatalt nemrég, hogy fia idegállapota, mentalitása megfelelő, anyagilag és lelkileg támogatja őket. Felelősséget vállal, hogy több probléma nem lesz szülői viselkedésükben... Fia egész életében egészséges volt, az  öttömösi körülmények tették beteggé, de már elindultak egy megfelelő úton.
Most már hiba lenne megfosztani a fiatalokat a gyerekeiktől, akiket eddig is nagy szeretetben neveltek. Csupán egy gyerekes, kamaszos álomképpel éltek, szemben a világgal, amibe belebuktak... Most, végre rájöttek a fiatalok, vége az ábrándnak.

Eközben az illetékes gyámhivatal megállapította, hogy a szülőknél jelenleg a gyermeknevelés feltételei nem biztosítottak, gyermekeikről felelősséggel gondoskodni nem tudnak. Bár most együttműködőnek tűnnek a szülők, a hivatal nincs arról meggyőződve, hogy a fiatalokban már valóban tudatosult volna, hogy korábbi hozzáállásuk helytelen volt.

(Az édesanya észrevételei alapján javítva. Szerk.)

A cikksorozat további részei:

Mégis kinek a gyereke?
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 1. rész
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 2. rész
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 3. rész
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 4. rész
Mégis kinek a gyereke? - a Nagymama története
Mégis kinek a gyereke? - az Apuka írása
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja