SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ki legyen a gyermekorvosunk?

Családinet [cikkei] - 2011-05-10
Néhány ötlettel szeretnénk segíteni, milyen szempontok alapján válassz orvost születendő gyermekednek. Minden szülő azt szeretné, ha gyermekét a legjobb kezekben tudhatná. Különösen fontos ez, amikor megbetegszik szemünk fénye és szükség van az orvosi segítségre. Ezért aztán igen lényeges, hogy olyan orvost válasszunk, akiben a gyermek és a szülője is megbízik.

Gyűjts referenciákat

A legjobb „ajánlólevelet” a megelégedett szülők és a kis betegek adják. Hallgasd figyelmesen, amikor egy édesanya arról mesél, hogy X doktor néni vagy Y doktor bácsi milyen lelkiismeretesen kezelte a gyermeket, vagy milyen figyelmesen bánt vele. A legjobb, ha ilyenkor megkéred barátaidat, ismerőseidet, meséljék el, hogyan zajlik egy vizsgálat, hogyan viszonyul az orvos a kis beteghez.

Érdemes megtudakolnod azt is, mennyire segíti tanácsokkal a szülőket. Legyen érdeklődő, kérdezzen rá olyan dolgokra is, amelyek - tegyük fel - életmóddal, közérzettel kapcsolatosak.  Az nem szerencsés, ha csak a betegség kezelésére szorítkozik. Az is nagyon fontos, hogy az aggódó szülő kérdezhessen orvosától, ám nem mindegyikük értékeli ezt. Kérdezz rá arra is a barátok körében, hogy az ő orvosuk mennyi időt szán a betegeire, van-e lehetőség tisztázni minden aggályunkat.

Ezután hasonlítsd össze, értékeld ki a begyűjtött javaslatokat.
Itt azt érdemes figyelembe venned, mik a számodra legfontosabb szempontok.
Mondjuk olyan orvost szeretnél-e aki a szakképzésben tanultak alapján gyógyít, vagy inkább a homeopátia kíméletes módszereivel kezdi a gyógyítást és csak szükség esetén nyúl gyógyszerekhez? Rendelőintézetben dolgozik-e vagy kórházban, - utóbbi esetén speciális ellátást igénylő megbetegedések alkalmával könnyebben kerül szakorvoshoz a gyermek.

Azt is érdemes megtudakolni, hogy az adott orvost szabad-e telefonon keresni akár az otthonában is, vagy a rendelési idő után szigorúan az ügyeletre kell vinni beteg gyermekünket. A kis beteg szempontjából sem mindegy, hogy egy ismerős, megszokott, szeretett személy veszi őt kézbe, ha baj van, vagy egy teljesen ismeretlen. Ráadásul sokszor a telefonon elmondott tanácsok is sokat segítenek, nem is kell mindig azonnal orvoshoz rohannunk.

Számít a távolság



Amikor kiválasztottad a „jelöltet”, nézz utána az interneten, telefonkönyvben, a lakóhelyedtől milyen távolságban helyezkedik el a rendelő. Nagyon fontos, hogy könnyen meg tudd közelíteni tömegközlekedéssel is. Csak akkor válassz távolabbi orvost, ha biztosan mindig rendelkezésedre áll egy autó, vagy szükség esetén vállalod a taxizást. Előfordulhat, hogy rendszeresen kell visszajárnotok kezelésre és ezt bármilyen időjárási viszonyok közepette meg kell tennetek, az autó lerobbanhat, akinek pedig nincs kocsija, annak a tömegközlekedésre kell számítania.

Nem számít a körzet

Ha a közeletekben több rendelő is található, nem fontos ragaszkodnod a körzeti gyermekorvoshoz. Ha nagyon sokan adták le neki a TB-kártyát, akkor bármilyen jó orvos is, a túlterheltség rá fogja nyomni bélyegét a munkájára. Az is előfordulhat, hogy több helyről is negatív véleményt hallottál róla. Csak azért, mert odatartoztok, ne ragaszkodj hozzá!

„Jól nézd meg magadnak, kit választasz!”

Ha már minden választási kritérium stimmel, de személyesen még nem ismered az orvost, vagy bizonytalan vagy a választásban, feltétlenül kérj időpontot tőle egy személyes beszélgetésre. Itt nem csak az orvost, hanem az asszisztenst, a rendelési körülményeket is alkalmad lesz szemügyre venni.  

Ez alkalommal tégy fel minden kérdést, amire valóban választ szeretnél kapni. Jól megfigyelheted, mennyi időt szán rád, mennyire veszi figyelembe a te igényeidet. Ki fog derülni az is, mennyire vesz komolyan téged, mennyire tartja tiszteletben a szuverenitásodat, milyen türelmes lesz hozzád.

Csak akkor tudod teljes bizalommal a kezébe adni gyermekedet, ha úgy érzed, hogy biztonságban lesztek nála és komolyan vesz téged. Ha körültekintően választasz, hosszú távra is bebiztosítod a jó kapcsolatot gyermeke(i)d orvosával és remélhetőleg nem ér majd csalódás!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja