SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyereklélek - másképp

[cikkei] - 2004-02-26
Manapság sok szó esik az "egész életen át tartó tanulás" gyakorlatáról. Azt hiszem a gyereknevelés is - jóllehet a téma nem erről szól - ilyen. Csak mire esetleg belejövünk, gyerekünk köszöni szépen már nem kér belőle. Szolgáljon segítségül ez a néhány pedagógiai jó tanács egy kicsit más formában - a gyerekek szemével nézve.

1. Ne kényeztess el. Tudom jól, hogy nincs mindenre szükségem, amit kérek, csupán kipróbálom, hogy mit csikarhatok ki tőled.

2. Légy velem határozott. Ez azért fontos nekem, mert ezáltal érzem magam biztonságban.

3.Ne engedd, hogy rossz szokásokat vegyek fel. Te vagy az egyetlen, aki ezekre még idejekorán figyelmeztethet.

4. Ne viselkedj úgy velem, mintha fiatalabb lennék, mint amilyen vagyok valójában. Ezzel csak azt éred el, hogy ostoba módon "nagy"-ként próbálok viselkedni.

5. Ne javíts ki mások előtt. Sokkal többet érsz el, ha kettesben, csendesen megmagyarázod, miben hibáztam.

6. Ne tégy úgy, mintha a hibáim bűnök lennének. A kettő összekeverése megzavarja bennem az értékek megtanulását.

7. Ne védj meg cselekedeteim következményeitől. Néha szükségem van arra, hogy - fájdalmak árán - magam tapasztaljam a következményeket.

8. Ne vedd rossz néven, ha azt mondom "nem szeretlek". Legtöbbször nem Te vagy az, akit nem szeretek, hanem az a hatalom, ami megakadályoz, hogy kedvem szerint cselekdjek.

9.Ne törödj sokat apró egészségügyi panaszaimmal. Néha csak azt szeretném elérni, hogy figyeljetek rám.

10.Ne korholj állandóan. Ha folyton zsörtölődsz,csak úgy tudok védekezni, hogy süketnek tettetem magam.

11. Ne felejtsd el, hogy nem tudom mindig pontosan kifejezni magam.  Ezért tűnik úgy néha, mintha nem mondanék igazat.

12.Ne rázz le, ha kérdésekkel fordulok hozzád. Ha nem válaszolsz, egy idő után azt veszed majd észre, hogy abbahagyom a kérdezést és máshol keresek választ a kérdéseimre.

13. Légy következetes. Ha nem vagy az, zavartnak érzem magam és nem tudok többé bízni Benned.

14. Ne mondd nekem, hogy a félelmeim butaságok. Nagyon is valóságosak ezek a félelmek és csak úgy tudsz segíteni nekem, ha megpróbálsz megérteni.

15.Sose tégy úgy, mintha tökéletes és tévedhetetlen lennél. Túlságosan nagy lesz a csalódásom, amikor rájövök, hogy egyik sem vagy.

16.Ne gondold, hogy elveszíted a tekintélyed, ha bocsánatot kérsz tőlem. Az őszinte bocsánatkérés meleg érzéseket ébreszt bennem irántad.

17. Ne felejtsd el, hogy szeretek kísérletezni. Kérlek nyudodj bele a próbálkozásaimba, nem tudok meglenni ezek nélkül.

18. Ne felejtsd el, hogy milyen gyorsan felnövök. Biztos nehéz Neked velem lépést tartani, de kérlek, legalábbb próbáld meg.

19. Ne felejtsd el, hogy nem tudok létezni szeretet és megértés nélkül, de talán nem is kell ezt Neked hangoztatnom. Vagy mégis?

20. Kérlek tartsd magad jó kondicióban és légy egészséges! Szükségem van Rád!

(Forrás.New York Times, fordította:dr. Balázs Márta)

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja