Nők és a pénz - halott ügy?
Ha ezt a kérdést feltetted, akkor a te kisördögöd, függetlenül attól, hogy nő vagy férfi vagy, valószínűleg ilyeneket sutyoroghat neked:
-
Á, a nők nem értenek a pénzhez...
-
A nők nem tudnak befektetni!
-
A nők hogy tudnának komoly (befektetési) döntéseket hozni?
- A pénz kezelése sosem volt a nők dolga.
Ismerősek ezek a mondatok? Hol hallottad? Otthon is ezt láttad apukádtól, anyukádtól? Netán még a rokonoktól/szomszédoktól/tanáraidtól is? Hogy a pénzről, vagyonról, befektetésről dönteni a férfi dolga, mert a nő nem ért hozzá?
Jó, akkor most hallgassuk meg a kiskakasunkat is:
„Kukuríkúúúúú, Te, nő, ha ez így van, mi a fenéhez fogsz kezdeni, ha egyedül maradsz?”
Tényleg, mi lesz veled, a Nővel, ha egyedül maradsz? Vagy ha te éppen nem nő vagy, mi lesz az édesanyáddal, a nővéreddel, a nagynénéddel, a barátnőddel, ha magára marad? Ha valamilyen oknál fogva nem lesz vele férfi, aki kezelje a kasszát?
Sok a kérdés, de szinte hallom, hogy te is azzal felelsz rá:
Miért maradna/maradnál egyedül?
Csak a példa kedvéért és ne adja az Isten. Mert:
-
mert elválsz/mert élettársad csak simán lelép
-
mert megözvegyülsz
-
mert a szüleid meghalnak
-
mert a szüleid sokáig élnek, de betegek
- mert nyugdíjba mész
Tipikusan női élethelyzetek. Nézzük azt a verziót, amikor otthagy a pasid. Mi marad?
- az eddigi családi bevételek kisebb része ( ha a pasi keresi a többet pláne, de még akkor is, ha gyerektartást fizet: mellbe vágó lesz az életszínvonalatok csökkenése)
- a gyerekek (ezen a gyerektartás sem fog érdemben segíteni, kérdezzetek meg egy elvált nőt)
- a teljes rezsi (abban a szerencsés esetben, ha az ex elköltözik, és a kiscsalád marad a régi kégliben, az ő nagyobb keresete megy, a lakás/ház teljes rezsije viszont marad)
- a pénzügyi gyakorlatlanság, mit ne mondjak, tudatlanság.
Na, ez milyen kombináció? Ugye, te sem érzed túl nyerőnek? Egy biztos, egy elvált vagy az élettársi kapcsolat végén a "csak" elhagyott nő életszínvonala minimum 40 százalékot esik, de van, akinek még többet, esetleg 60 százalékot is, például azoknak a nőknek, akik minimálbérért dolgoznak, vagy ne adj Isten, háztartásbeliként éltek eddig. Ekkora életszínvonalesést már nyugodtan nevezhetünk zuhanásnak is, és nem csak a nőket viselik meg, hanem a többnyire velük maradó gyerekek is.
A szülők elvesztése - legyünk őszínték - is komoly trauma, még anyagilag is. Miért?
-
egy tisztességes temetés ma már milliós nagyságrendű is lehet, a legolcsóbb verzió is kétszázezer forint felett van, de akkor egyáltalán nem biztos, hogy méltó módon tudod eltemetni a szerettedet.
-
ha volt mit örökölni, akkor egyenes ágon ugyan már megúsztad az örökösödési illetéket a mostani törvényi változások miatt, de jól nézd meg, hogy mit örököltél: vagyont, vagy adósságot? Mert lehet azt is!
- ha eddig a szüleid támogattak anyagilag, akkor most ennek a forrásnak is vége.
Az előző két verzió kombinációja a megözvegyülés, ami talán a legnagyobb katasztrófa.
A szülőkkel kapcsolatos másik anyagi érvágás, amikor a szülők betegek lesznek. És miért mondom, hogy ez a nők gondja? Mert a legtöbb szülő arra számít, hogy ha majd öreg lesz, és támaszra lesz szüksége, akkor a lánya viseli gondját, a lánya ápolja, mert az női dolog. Nem állítom, hogy a férfiak nem teszik meg a szüleikért mindezt, de bármibe lefogadom, hogy ha adott két testvér, az egyik fiú, a másik lány, akkor a szülők 90 százaléka a lányára fog számítan. Erre trenírozza őket és a lányokat is a társadalom.
Miért gond ez anyagilag?
-
A havi gyógyszerköltségbe tutti be kell szállni Neked is, ha a szüleid, főleg a betegség miatt munkaképtelenné válnak, vagy már nyugdíjasok, s nem tudják ezt önerejükből finanszírozni.
-
Orvosok hálapénze – ne legyünk álszentek, mondjuk ki nyíltan: ha azt akarjuk, hogy a szüleink ne az elfekvőben végezzék úgy, hogy rájuk se néz senki, akkor bizony fizetni kell az orvosnak, de még a nővérnek, ápolónak, beteghordónak is.
-
Utazási költségek – ha a szüleid tényleg annyira rosszul vannak, valószínűleg nem a buszra, vagy a vonatra teszed fel őket, hanem te viszed őket kocsival egyik vizsgálattól a másikig, amit biztos nem fog megtéríteni a TB.
-
Orvosi vizsgálatok – ha olyan vizsgálatokat kell elvégeztetni a szüleid kezelése során, amelyeket nem fedez, vagy nem teljes egészében a TB, vagy netán csak magánrendelésen kapsz olyan szolgáltatást, amiben meg is bízol, akkor ez is pluszkiadás. Méghozzá tetemes.
- Ezen kívül persze még a betegségek és a kezelések függvényében még millió egyéb kiadás jöhet szóba.
És itt az utolsó lehetőség. Mit ér a nyugdíj, ha egy nő kapja?
-
Messze nem annyit, mintha férfi kapná, mert a nők eleve kevesebbet keresnek átlagosan (a burkolt nemi diszkrimináció, a gyerekszülés miatti karriertörés miatt), a nyugdíjat pedig ez alapján (is) számítják.
-
A nyugdíj mindig csak a teljes kereset egy része (kivéve néhány kedvezményezett foglalkozást), tehát a nyugdíjba vonulás sokkal kevésbé vonulás, mint inkább egy anyagi megzuhanás.
- A nyugdíjas nőknek be kell rendezkedniük arra, hogy jó néhány évig egyedül is fognak élni – hosszabb az átlagéletkoruk, mint a férfiaknak, és éppen életük végére fogják átélni az utolsó nagy életszínvonalesést: egyedül maradnak egy amúgy is kisebb nyugdíjjal.
Mit mond most a kiskakasunk?
„Kukuríkúúúúú, Lányok, Asszonyok, nem kétségbe esni kell, csak kinyitni a szemeteket! Még mindig jó ötletnek tartjátok, hogy a pasikra bízzatok mindent, ami a pénzről szól???”
Hölgyeim, cél az anyagi függetlenség! Hajrá! (Zárójelben megjegyzem: mi segítünk…
És meg valami : jól gondold végig, hogy mit tanítasz erről a lányodnak...
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja
Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
Közösségi hozzászólások: