SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan szoktassuk rá a gyereket, hogy segítsen?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-03-18
Nem segít a beste kölke semmiben! Inkább hozzánő a számítógéphez, mint hogy levinné a szemetet. Még felszólításra se nagyon, hát még magától... Végeérhetetlen panaszkodás a szülőktől, morgás a gyerekektől. Mit rontottunk el?
Hogyan szoktassuk rá a gyereket, hogy segítsen?

Nos, hát nem sok mindent, de azt alaposan. Az a szomorú hírem van a szülőtársak számára, hogy minden gyerek hajlandó segíteni otthon a házimunkában, ha idejekorán rászoktatjuk. Ha mégsem aktív, abban sajnos legtöbbször mi, szülők vagyunk hibásak, akár tetszik, akár nem.

Én pontosan tudom például, hogy a lányomnak azért nem volt kedve a konyhában tevékenykedni kamasz korában, mert amikor kicsi volt, legtöbbször elhárítottam azt, hogy segítsen nekem. Mert ha ott téblábolt a konyhában, kiszórta a lisztet a padlóra, melléfolyatta a tojást a pultra, sokkal nehézkesebben ment minden, mintha egyedül, gyorsan végeztem volna a főzéssel. De nekem nem volt türelmem kivárni, amíg megügyesedik. Ittam is a levét a dolognak később hosszú éveken át. (Itt jegyzem meg: a legnagyobb büszkeség, hogy ma már saját háztartásában mindent megcsinál.) De belegondolva a problémába arra jöttem rá, hogy én magam ugyanígy jártam annak idején, mert amikor kedvem lett volna szétnézni a konyhában, amikor nagyanyám és anyám főzött, rendre be lettem küldve a szobába, mondván: láb alatt vagyok. Amikor viszont elmélyülten olvastam, eszükbe jutott, hogy ajjaj, ez a gyerek sose fog megtanulni főzni, és erőnek erejével kirángattak a könyvem mellől. El lehet képzelni, mekkora kedvvel figyeltem a konyhában folyó munkálatokat… És miután szülőként mindenki a magával hozott mintákat követi – akár bevalljuk ezt, akár nem -, én ugyanezeket a hibákat követtem el a saját gyerekeimmel.

Ha a kicsikre olyan feladatokat bízunk már egész pici koruktól kezdve, amiket képesek ellátni, kihasználva azt a vágyukat, hogy nagyok legyenek és utánozhassák a szüleiket, akkor a későbbiekben is sokkal szívesebben lesznek segítségünkre, hiszen megszokják, megtanulják, hogy a családban mindenkinek feladatai vannak. Mert lehet, hogy anya se szívesen áll a lábasok fölött este, amikor fáradtan hazaér a munkából, de a többi családtag kedvéért mégis megteszi. Ne kövessük el azt a hibát, amit én, legyünk ellenben türelmesek, bármilyen nehéz is ez bizonyos esetekben! Egészen biztosan nem fog tökéletesen port törölni hároméves csöppségünk, korrigálnunk kell majd őt a tökéletes eredmény eléréséhez, de ilyenkor jusson eszünkbe, hogy 4-5 év múlva milyen boldogok lennénk, ha ugyanígy törölgetne majd. Ne szegjük kedvét azzal, hogy szemrehányást teszünk neki, amiért nem végez száz százalékos munkát! Minden alkalommal dicsérjük meg! Akkor járunk legjobban, ha nem tárgyakkal, ajándékokkal motiváljuk, sokkal hatásosabb, ha olyasmikkel jutalmazzuk, aminek a legjobban örül: közös játék anyával és apával, mesefilm nézés együtt, süteménysütés családilag.

Ne hangoztassuk csemeténk előtt, mennyire utáljuk a házimunkát, mekkora teher elvégezni azt, mert a panaszkodásban is le fog utánozni bennünket. Ne tekintsük tehát az otthoni feladatokat szükséges rossznak, találjuk meg minden munkában az örömöt, végezzük el azokat közösen, játékos formában. Jókedvűen amúgy is sokkal jobban megy minden.

Találjuk meg minden korban azt a feladatot a kicsi számára, ami számunkra valódi segítség, neki pedig nem kedvét szegő teher. Már a 2-3 évesre is rábízhatjuk a portörlést, a zoknik összepárosítását, saját játékai dobozba rendezését. A 4-5 éves gyerek már megteríthet, kiporszívózhat, leviheti a szemetet, sőt, a tiszta ruha hajtogatásában is hasznát vehetjük. 6-8 évesen rájuk bízhatjuk a porszívózást, felmosást, de akár kisebb bevásárlások elintézését is. 9-10 éves korukban kezelhetik a mosógépet (először természetesen szülői felügyelettel), egyszerűbb darabokat ki is vasalhatnak, a mosogatást pedig már profin művelik. 13-14 éves koruktól pedig minden házimunkába bevonhatók.

Fogadjuk el, ha átmenetileg a barátok vagy a számítógép vonzóbb számukra, mint a takarítás, hiszen mi magunk is élünk át olyan időszakokat, hogy szívesebben ülünk le egy könyvvel a fotelba, mint hogy takarítsunk. Sajnos az az igazság, hogy a következetes, kitartó nevelés mindig fárasztóbb, mint ráhagyni a gyerekre a lustaságot, de hosszú távon egészen biztosan megtérül a befektetett energiánk.

Te milyen tanácsokat adnál szülőtársaidnak, amik nálatok beváltak?
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja