SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az óvodába szoktatás nehézségei - 1. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-02-22
Minden család életében elérkezik az idő, amikor a kisgyereket óvodába kell vinni. Vagy azért, mert elérte a hároméves kort és édesanyja visszamegy dolgozni, hiszen nagy szükség van az átmenetileg kiesett jövedelemre, vagy azért, mert a kicsi már unatkozik otthon, szüksége van vele egykorúak társaságára.

Akárhogy is történik, az anyától, a családtól való elszakadás sem a gyereknek, sem a szülőknek nem könnyű. Több módszer is ismert és használatos a beszoktatásra, ezt intézménye válogatja. Van, ahol heteken át úgynevezett anyás beszoktatás keretében integrálják a gyereket a közösségbe, ilyenkor anyja vagy apja ott lehet vele a csoportszobában, részt vehet mindenféle tevékenységben a gyerekkel együtt, és először csak kevés, majd egyre hosszabbodó időszakokra hagyja egyedül őt. Más óvodákban a pici csak ebédig van bent, ekkor anya érte jön és hazaviszi, és amikor ez már zökkenőmentesen megy, akkor kerül sor a délutáni ott alvásra is. Mindkét módszernek vannak előnyei is, hátrányai is.

Nem lehet kijelenteni, hogy egyik vagy másik jobb módszer, hiszen minden kisgyermek más, mindegyiknél más válik be, az azonban bizonyos, hogy óriási a változás az életében, mindenképpen türelmet, megértést igényel minden családtag részéről.  És a helyzetet az se könnyíti meg, ha úgy kell vigasztalnod porontyodat, hogy a saját szemedben is könnyek vannak, hiszen az elszakadás neked sem fájdalommentes. Fontos azonban, hogy ezt a gyerek ne érezze meg, hiszen hangulata még nagyban függ a tiédtől, és érzékeny receptorai pontosan veszik az adást: anya szomorú, anya fél.

Bízz gyermekedben, hogy ügyesen fogja venni az akadályt, de jó, ha biztos lehetsz abban is, hogy az eltelt évek alatt kialakítottad gyermekedben azt a feltétlen bizalmat, hogy elhiszi: nem hagyod ott az oviban, ha megígéred, hogy négy órakor érte mész, akkor az úgy is lesz, de a legfontosabb, hogy a gyereknek tudnia kell: akkor is szereted, amikor épp nem vagy vele.

A következő részben tíz kipróbált és bevált tanácsot osztok meg veled, ami segíthet áthidalni a beszoktatás kezdeti nehézségeit.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja