SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az óvodába szoktatás nehézségei - 2. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-02-22
Minden gyerek számára óriási változást jelent az óvoda. A születése óta otthon töltött idő most véget ér, és megkezdődik élete első komoly, nagy feladata: megtenni az első lépéseket a családon kívüli világban. Cikkünkben tíz kipróbált és bevált ötletet olvashatsz, hogyan teheted könnyebbé ezt az időszakot mindannyiótok számára.
  1. Gyermeked ne az óvodában találkozzon először gyerekközösséggel. Járjatok rendszeresen játszóházba, baráti társaságba, hogy  valamelyest hozzászokjon a közösségi szabályokhoz. Hagyd, hogy az ilyenkor felmerülő problémákat a gyerekek maguk között rendezzék le!
  2. Hagyj időt a gyereknek arra, hogy megszokja az óvodába járás gondolatát. Beszélgess vele sokat  erről.
  3. Csak pozitívan nyilatkozz az oviról, hogy gyermeked úgy érezze, nem muszáj, hanem kiváltság lesz oda járnia.
  4. Ha lehetőség  van rá,  menjetek be együtt az óvodába nyílt napra, sétáljatok el gyakran az épület előtt, közben erősítsd benne, hogy jól fogja ott magát érezni.
  5. Készítsd fel gyermekedet az időleges elszakadásra! Már hónapokkal az óvodába járás kezdete előtt  alakítsd úgy az életet, hogy nagyszülők, barátok, ismerősök vigyázzanak a kicsire. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak neki, hogy megszokja a távollétedet.

  6. Amíg gyermeked meg nem szokja az óvodát, minden reggel úgy búcsúzz el tőle, hogy tudatosítsd benne: délután jössz érte és hazaviszed. Csinálj ebből rítust, hiszen az óvodáskorú gyerekeknek még nagyon fontos, hogy biztonságot adó egyformaságok egész sora legyen jelen az életében.
  7. Viselkedéseddel mindig igyekezd azt sugallni gyermekednek, hogy olyan helyre viszed, ahol jól fogja magát érezni és biztonságban lesz! Ezért tehát soha ne előtte beszéld meg pároddal, ha valamit kifogásolsz az óvónő viselkedésében, vagy ha valamelyik kis csoporttársáról rossz véleményed van.
  8. Mindig hallgasd türelemmel és érdeklődéssel, ha az óvodáról mesél! Örülj vele együtt, ha van minek, biztosítsd együttérzésedről, ha úgy érzi, bántották. És ne felejtsd el, most teszed le az alapjait feléd irányuló későbbi  őszinteségének is.
  9. Engedd meg a kicsinek, és beszéld meg az óvónővel is, hogy bevihesse magával az oviba azt a tárgyat, mely számára az otthont és a vigasztalást jelenti. Hidd el, sokat fog neki segíteni a nehezebb pillanatokban.
  10. Ne ess kétségbe, ha  szemed fénye az első hetekben sír reggelenként, esetleg kimondottan hisztizik, vagy akár agresszíven viselkedik. Tartsd szem előtt, hogy ez a teljesen egészségesen fejlődő gyerek teljesen egészséges reakciója az elszakadásra.

Az óvodába szoktatás nehézségei - 1. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja