Az óvodába szoktatás nehézségei - 2. rész
Kandikó Éva [cikkei] - 2010-02-22
Minden gyerek számára óriási változást jelent az óvoda. A születése óta otthon töltött idő most véget ér, és megkezdődik élete első komoly, nagy feladata: megtenni az első lépéseket a családon kívüli világban. Cikkünkben tíz kipróbált és bevált ötletet olvashatsz, hogyan teheted könnyebbé ezt az időszakot mindannyiótok számára.
- Gyermeked ne az óvodában találkozzon először gyerekközösséggel. Járjatok rendszeresen játszóházba, baráti társaságba, hogy valamelyest hozzászokjon a közösségi szabályokhoz. Hagyd, hogy az ilyenkor felmerülő problémákat a gyerekek maguk között rendezzék le!
- Hagyj időt a gyereknek arra, hogy megszokja az óvodába járás gondolatát. Beszélgess vele sokat erről.
- Csak pozitívan nyilatkozz az oviról, hogy gyermeked úgy érezze, nem muszáj, hanem kiváltság lesz oda járnia.
- Ha lehetőség van rá, menjetek be együtt az óvodába nyílt napra, sétáljatok el gyakran az épület előtt, közben erősítsd benne, hogy jól fogja ott magát érezni.
- Készítsd fel gyermekedet az időleges elszakadásra! Már hónapokkal az óvodába járás kezdete előtt alakítsd úgy az életet, hogy nagyszülők, barátok, ismerősök vigyázzanak a kicsire. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak neki, hogy megszokja a távollétedet.
- Amíg gyermeked meg nem szokja az óvodát, minden reggel úgy búcsúzz el tőle, hogy tudatosítsd benne: délután jössz érte és hazaviszed. Csinálj ebből rítust, hiszen az óvodáskorú gyerekeknek még nagyon fontos, hogy biztonságot adó egyformaságok egész sora legyen jelen az életében.
- Viselkedéseddel mindig igyekezd azt sugallni gyermekednek, hogy olyan helyre viszed, ahol jól fogja magát érezni és biztonságban lesz! Ezért tehát soha ne előtte beszéld meg pároddal, ha valamit kifogásolsz az óvónő viselkedésében, vagy ha valamelyik kis csoporttársáról rossz véleményed van.
- Mindig hallgasd türelemmel és érdeklődéssel, ha az óvodáról mesél! Örülj vele együtt, ha van minek, biztosítsd együttérzésedről, ha úgy érzi, bántották. És ne felejtsd el, most teszed le az alapjait feléd irányuló későbbi őszinteségének is.
- Engedd meg a kicsinek, és beszéld meg az óvónővel is, hogy bevihesse magával az oviba azt a tárgyat, mely számára az otthont és a vigasztalást jelenti. Hidd el, sokat fog neki segíteni a nehezebb pillanatokban.
- Ne ess kétségbe, ha szemed fénye az első hetekben sír reggelenként, esetleg kimondottan hisztizik, vagy akár agresszíven viselkedik. Tartsd szem előtt, hogy ez a teljesen egészségesen fejlődő gyerek teljesen egészséges reakciója az elszakadásra.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Humoros családi házirend
Következő hír
Az óvodába szoktatás nehézségei - 1. rész
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid
A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán
Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.
Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?
Amikor lefekszünk, általában megnyugvásra, ellazulásra számítunk, ezért is lehet nyugtalanító, ha éppen ekkor tapasztalunk mellkasi fájdalmat. Ennek számos szervi és pszichés oka is lehet, amelyek közül a leggyakoribbakat dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa vette számba.
Közösségi hozzászólások: