SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Küzdelem az írástudatlanság ellen- diszlexia

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Gyermekeinknek számos tanulási nehézséggel kell szembenéznie, már a kezdetektől. Gyakori probléma a hiperaktivitás, a magatartásbeli problémák, vagy a gyenge emlékezet. A problémák között azonban a legnagyobb hangsúly a diszlexiára helyeződött, mely a tanulási nehézséggel küzdő gyermekek mintegy 20 százalékát érinti.

A diszlexiáról

Maga a kifejezés szó szerinti fordításban olvasási nehézséget jelent. Gyakran párosul azonban írási (diszgráfia)- és számolási(diszkalkulia) problémákkal. A régebben igen gyakori előítéletekkel szemben a diszlexia független a társadalmi osztálytól, származástól, és az intelligencia szinttől. 

 Tünetek gyermekeknél: a diszlexiától szenvedő gyermekek olvasása igen lassú, gyakran kihagy- vagy felcserél egy-egy szótagot.  gyermek írása olvashatatlanul csúnya lehet, gyakran okozhat problémát a szótagolás, és a szavak egyben illetve külön történő leírása.

A diszlexiás gyermekek gyakran küzdenek egyensúlyzavarokkal, fejletlen a mozgáskoordinációjuk, mely olykor csak „ügyetlenségnek” tűnhet.

Okok: gyakran előfordul, hogy a diszlexia csak felnőttkorban (akár időskorban) jelentkezik. Ennek kiváltója lehet baleset, de lelki problémák is lehetnek okozói. A már gyermekkorban felfedezett problémának számos előzménye van: okozhatja a szülés során elszenvedett minimális károsodás, de akár örökölhető is lehet.

 

Diszlexia és tanulás

 

Gyermekeink számos gyógyszeres kezelésen, és gyógyszertől mentes játékos foglalkozáson vehetnek részt, ahol a problémát orvosolják. Mindenekelőtt célszerű gyermekorvosunk tanácsát kikérni. Problémás esetekben gyermekünk akár felmentést is kaphat egyes tantárgyak alól.

Megelőzés: mint minden más problémánál, ez esetben is a leghatékonyabb (és legkevésbé megterhelő) módszer a megelőzés. Ha már az iskola megkezdése előtt felderítjük a problémát, kevésbé fog nehézséget okozni a tanulás. Ezen felül az első iskolai napok sem maradnak meg gyermekünkben negatív élményként. A legtöbb orvos véleménye szerint a 9-10 éves korig ki nem kezelt diszlexia később már csak nagy megpróbáltatások árán, vagy egyáltalán nem gyógyítható.

 

Továbbtanulás és segítség

 

Gyakran előfordul, hogy a diszlexiát nem fedezik fel időben, a gyermek rossz eredményeit a rossz magatartásnak, vagy kapkodásnak tudják be. Ha nem kerül sor időben a kezelésre, nagyon megnehezíthetjük gyermekünk életét. Indokolt esetben, általános iskolában még kaphat felmentést bizonyos tantárgyak alól, ezt követően azonban érdemes nagy hangsúlyt fektetni a megfelelő középiskola kiválasztására.

 

Hasznos oldal: www.diszlexia.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja