SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Baba - mama jóga

Kis Melinda [cikkei] - 2009-04-17
A baba-mama jóga egy hatalmas gyakorlatrendszer részlete, mely mögött a jógik több évszázad alatt felhalmozott tapasztalataik és a mai nőknek a saját testükkel összefüggő ismereteik állnak.
Baba - mama jóga

A baba-mama jóga egy hatalmas gyakorlatrendszer részlete, mely mögött a jógik több évszázad alatt felhalmozott tapasztalataik és a mai nőknek a saját testükkel összefüggő ismereteik állnak. Aki lassan, fokozatosan ismerkedik a jógával, és rendszeresen gyakorolja ezeket az ászanákat, minden téren csak nyerhet vele.
Egyszerre kellemes testmozgás, hatékony készségfejlesztő módszer és remek játék. Visszasegíti a fiatal anyákat korábbi fitt állapotukba, és ugrásszerűen javítja az anya-gyerek kapcsolat minőségét.

A gyermek személyisége már az anyaméhben kezd kialakulni, majd a születés utáni első hónapok, évek során formálódik véglegessé. Fejlődését édesanyja akkor támogathatja igazán, ha a lehető legjobban ismeri és érti a kicsi megnyilvánulásait, de ehhez arra is szüksége van, hogy saját magát is egyre inkább megismerje és elfogadja. Ráadásul ebben az időben, közvetlenül a szülés után az anya többnyire még testi, lelki regenerálódásra szorul, hiszen fáradt, kimerült, feszült, pedig most lenne a legnagyobb szüksége erőre, önbizalomra, kiegyensúlyozottságra. A jógázással ez kiválóan egyensúlyba hozható.

A szülőknek nagyon fontos, hogy a babával való együtt jógázás alatt, mindig figyeljék intuícióikat arról, hogy mi a jó nekik és a gyermeküknek. A gyermek és az édesanyja érintkezésének, közös tevékenységének és kikapcsolódásának, a játék kezdetének az egyik legjobb formája ez a módszer, mely egyben verbális és nonverbális kommunikáció anya és gyermeke között.

A baba - mama jóga hatalmas szerepet vállal a gyermeknevelésben, a gyermekágyi depresszió leküzdésében, a várandósság és a szülés okozta fizikai és lelki hatások feldolgozásában, a kötődés kialakulásában, mélyítésében sőt, még az olyan gyakorlati problémákban is, mint például a szoptatás támogatásában, az emésztés segítésében, alvásproblémák orvosolásában, sírós baba kezelésében. A mamáknak, a lábadozást segítő ülő, és erősítő ülő gyakorlatokon kívül energiajavító, egyensúlyozó, erősítő gyakorlatok tárházát kínálja.

A babával való együttjógázás két lényeges hatását emelném ki:

1. Segít a szülés utáni regenerációban, a fizikai és a mentális kondíció visszaszerzésében.
2. Segíti a baba fejlődését, mozgásérzékelését és az idegrendszerének, értelmi képességeinek a fejlődését.

Finom, és egymásra odafigyelő együttmozgás. A várandósság alatt kialakult szeretetközösség tovább erősíthető a jóga gyakorlásával, és még bensőségesebbé teheti anya és gyermeke közötti köteléket. Megfigyelések bizonyították, hogy jógás babák sokkal nyugodtabbak, mosolygósabbak és nyitottabbak, mint más gyermekek.

Összegzésként, a baba - mama jóga áldásos hatásai:



A gyakorlatok közben az egyik kézből a másikba átvett baba az érintések által kellemes, nyugtató masszázsban részesül, és a baba együtt mozog az anyukájával
Kedvezően befolyásolja a test - szellem - lélek harmóniáját
Pozitívan befolyásolja az esetleges energiadeficitet
Segít a mamáknak a szülés utáni minél hamarabbi regenerálódásban, mind fizikai, mind mentális szinten
Segíti a csecsemő fejlődését, kedvezően befolyásolja az idegrendszer érését, és a mozgásérzékelést
Erősíti a kötődést, illetve tovább növeli a kismama jógán megszerzett bensőséges kapcsolatot anya és gyermeke között
Fejleszti a baba háromdimenziós térérzékelését
Stimulálja a baba érzékszerveit, a látást, a hallást, a vestibuláris, azaz egyensúlyszerveit
Óriási szerepet vállal a várandósság és a szülés okozta fizikai és lelki hatások feldolgozásában
A minél hamarabbi jógázás elkezdése segít elkerülni a szülés utáni depresszió kialakulását

Már 6 hetes kortól el lehet kezdeni a babával való jógázást. Életkor szerinti megoszlásban két osztályt különböztetünk meg. Az első, 6 hetes kortól 10 hónapos korig, ezt kisbabás jógának nevezzük, a másik, 10 hónapostól 24 hónapos korig, ez pedig a nagybabás jóga. Az előbbi időtartalma 90 perc, az utóbbi, 60 perc.

Általában egy-egy kisbabás jógafoglalkozáson bemelegítésként "száraz masszással" kezdünk, majd a mamák átmozgatása előtt vagy után jönnek a jóga légzések, álló, ülő, egyensúlyozó gyakorlatok, röptetés, hintázás, csúsztatások, görgetés, csípőgyakorlatok stb. Szinte minden órán szó van a helyes állás technikájáról, és általában gátizom torna és jóga nidra (relaxáció) zárja a foglalkozásokat.
Mindez együtt a babával, énekléssel, mondókázással egybekötve, figyelembe véve a szülés módját, és az anya egyéni állapotát, panaszait, és nem utolsó sorban a baba igényeit.

A nagybabás jógafoglalkozáson már nincs babamasszírozás, hagyjuk, hadd fedezzék fel környezetüket, biztonságos közegben, így a mamák egyre több önálló jóga gyakorlatot végezhetnek.

A mai rohanó világunkban nagyon nagy szükség van olyan tanfolyamra, programokra, mozgáslehetőségre, amelyen az újdonsült anyukák kisbabájukkal együtt vehetnek részt, és amely egyaránt kielégíti a játékos, de hatékonyan regeneráló mozgásformákra, a lelkileg egyensúlyba hozó foglalkozásokra és a jó társaságra való igényüket.

Kis Melinda


Kis Melinda
Mentálhigiénés szakember

Peter Hess Hangmasszőr
Egyéni és kiscsoportos hangtál terápia, kismamáknak is


Elérhetőségeim:
E-mail: hangtal.com@gmail.com
Honlap: http://www.kismelinda.hu
http://www.hangtal.com
Facebook: Hangtál terápia Budapest
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja