SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan válasszunk óvodát, iskolát gyermekünknek?

Verzár Éva [cikkei] - 2009-01-30
"A gyermek ne gondolatokat,
hanem gondolkodni tanuljon,
ne hordozzák, hanem vezessék,
hogy a jövőben maga is ügyesen
tudjon járni"
Kant

Az életben megtett első lépések a felnőtt kor felé vezető úton a legfontosabbak, hisz meghatározhatják egész életünkre, hogy hogyan, miként viszonyulunk társainkhoz, később hogyan tudunk beilleszkedni a társadalomba. S természetesen az is fontos, hogy hogyan éli meg a család gyermeke óvodai, majd iskolai éveit. Épp ezért mindenképp nézzük meg azt az óvodát, vagy lakhelyünkhöz közel eső iskolát, amelybe gyermekünk beíratásra kerül.
A választás első lépéseként a legközelebb eső intézményt nézzük meg! Majdnem minden településen van óvoda, iskola, de vannak szerencsésebb helyzetben élők - városok lakói -, akik választhatnak.
Udvaron
Miszerint válasszunk?

Elsősorban vegyük figyelembe azt, hogy az adott intézménybe el tudjuk-e vinni és hozni gyermekünket naponta? Hisz, ha előreláthatóan munkahelyet változtatunk, nem szerencsés távolabbi intézményt keresni, vagy olyant, amelyik nem esik útba. Ezzel problémát okozunk magunknak, családunknak, s legrosszabb esetben ki kell vennünk a gyerekünket, kiszakítva a már megszokott, megszeretett közösségből.
Ne határozzunk hirtelen, a gyerek ragaszkodik a helyhez, amelyet megszeretett! A barátaihoz, az óvó nénihez...
Mégis, ha távolabbi helyre szeretnénk beíratni gyerekünket, mert az ottani lehetőségek sokkal többet nyújtanak - itt zene, nyelv, úszásoktatás, sport, vagy nekünk tetsző program szerint oktatnak -, akkor meggondolandó, hogy több szülő közösen oldja meg az oda-visszaszállítást, vagy netán a család siessen segítségére.
Fontos: Minden óvodában, iskolában vannak nyílt napok, látogassunk el, nézzük meg a termeket, osztályokat, beszélgessünk el a gyerekekkel, de nem mellékes az sem, hogy ismerjük meg az oktató személyzetet! Sokszor egy szimpatikus, kedves pedagógus határozza meg egy-egy gyermek óvodai vagy iskolai éveit.
Fontos az is, hogy milyen módszer szerint oktat az adott óvoda, iskola, s ha lehetőségünk van, éljünk ezzel, de győződjünk meg afelől is, hogy az adott módszer, mit jelent a gyakorlatban. Milyen anyagi terhelés hárul ránk, vagy egyáltalán milyen anyagi vonzata van, ha nem a kijelölt intézményt választjuk.

Mit kell a beiratkozásra vinni?

Minden esetben a szülő személyi igazolványát;


A gyermek lakcímbejelentő kártyáját (ha van);
A gyermek születési anyakönyvi kivonatát;
Iskolához: Az óvoda által kiállított iskolaérettségi papírt;
Ha az óvoda szakértői bizottsághoz küldte a gyereket, a szakértői bizottság határozatát.Játékbirodalom

A nem körzetben lakó gyerekeket is felveszik-e?

3 éves kor, ill. iskolaérettség esetén a körzetébe tartozó gyermekeket az óvoda és az iskola a beiratkozás napján felveszi. A fennmaradó üres helyekre nyernek felvételt a körzeten kívüli gyerekek. Az iskola körzetében és azon kívül lakó gyermekek és szüleik egyaránt részt vehetnek a beiratkozást megelőzően az óvodás foglalkozásokon. Itt szándéknyilatkozat kitöltésére is lehetőségük van.

Mit jelent az iskolaérettség?

Az iskolaérettség azt jelenti, hogy a gyermek fizikai és pszichés szempontból is képes megfelelni az iskolai követelményeknek, s az iskolás lét előmozdítja a fejlődését.

Ezért vigyázzunk arra, hogy az óvodaválasztásnál ne rakjunk túl nagy terhet gyerekeink vállára, hisz az óvodai élet legfontosabb tevékenysége, a játék, a játék és mese... Ha elértük, hogy gyerekünk önfeledten játszik, jól érzi magát az óvodai életben, már bátrabban és célszerűbben választhatunk neki majd iskolát.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja