SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A helikopterszülők

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2009-02-06
Biztos vagyok benne, hogy már hallották a "helikopterszülő" kifejezést. Ők azok a szülők, akik mindig a gyerekeik felett lebegnek - mindig segítik, mindentől féltik őket - és mindenbe beleszólnak...

Ők azok, akik leszervezik a randevúkat, a futballmérkőzéseket, megtervezik a tanulmányaikat. A gimiben az őrületbe kergetik a tanárokat, ha az ő csemetéjük rossz jegyet kap, mert biztosak benne hogy az ő gyerekük zseni és fényes jövő vár rá (természetesen csak a legjobb tanárok segédletével). Benyomják egy  jó egyetemre, kollégiumban ők az elsők, hogy ellenőrizzék a gyermekük szobáját, és panaszkodjanak, ha a szobatárs nem tökéletes, de még azért is szólhatnak a rektornak, ha az ellátás netalán nem ötcsillagos.

helikopterNos, a gyerek lediplomázott, bekerül a munkaerőpiacra, de ezek a szülők még mindig felettük köröznek, egy magasabb szinten, akár a vadászrepülők. Ők vállalják magukra a megfelelő munka felkutatásának feladatát is, állásbörzékre járnak, beülnek az állásinterjúra, fizetésekről, juttatásokról tárgyalnak, és elvárják, hogy őket hívják fel, ha a gyerekük kapta meg az állást.

Tegyünk egy próbát!
Képzelje el, hogy a gyereke már felnőtt. (Ez jogi szempontból a 18, egyes pszichológusok szerint 21.életévét betöltött fiatalokra érvényes - bár biztos vannak olyanok, aki még ilyenkor is pelenkázni és büfiztetni szeretnék a csemetéjüket...)
Szóval képzelje el, hogy a gyereke leérettségizett, vagy lediplomázott, életének egy újabb fejezete kezdődik: munkát keres, az első főállású munkáját.

Legyen őszinte, mit tenne a legszívesebben? (az alábbi válaszok közül többet is választhat)

a. Ön keres munkát a gyerekének.
b. Elkíséri az állásinterjúra.
c. Ön beszél a gyereke leendő munkaadójával.


d. Megígérteti a gyerekével, hogy semmilyen ajánlatot nem fogad el, mielőtt Önnel meg nem vitatja a dolgot.
e. Ön egyezkedik a leendő főnökkel a fizetésről és egyéb juttatásokról.
f. Felhívja a munkáltatót, ha nem az Ön csemetéje kapta meg a munkát.

Ha akár egy pontra is igennel válaszolt a felsoroltak közül, akkor bizony Ön is a "helikopter szülők" egyre népesebb táborát gyarapítja.

Sajnos ez a hozzáállás az önállóságuktól fosztja meg a gyerekeinket, hogy felelős döntéseket hozhassanak a felnőttként az életükben. Ha nem finoman terelgetjük őket, helikopterhanem mindenbe belekotnyeleskedünk, mindenről tudni akarunk, ha kivesszük a kezükből életük minden területén az irányítást, akkor ez extrémebb esetekben súlyos neurózisokhoz vezethet, de minimum arra szocializáljuk őket, hogy hagyják, hogy minden őket érintő döntés a fejük fölött szülessen. Bábokká neveljük őket, s ha már mi nem foghatjuk a kezüket, keresnek gyorsan mást, aki tovább manipulálhatja őket.
És ha valahonnan mégis nő bennük egy kis önbecsülés, akkor ellenállnak és lázadnak, ha így viselkedünk velük szemben, és amint csak tehetik, kilépnek az életünkből, elmenekülnek otthonról. Tényleg ezt szeretnénk?

Mikor vonuljon vissza szülő, és hagyja, hogy a gyereke felnőhessen végre? És egyáltalán hol az a pont, ameddig még "egészséges" beleszólnunk gyerekeink életébe?


Várjuk a véleményeket, hozzászólásokat!



 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja