SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barátok, kapcsolatok, házasságok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-11
Honnan tudjuk, hogy elérkezett az "igazi", és egyáltalán hogyan értékeljük kapcsolatainkat? Az emberi szeretet szövevényes hálózata bonyolult és kiismerhetetlen.

Az emberi élet első percében megkezdődnek a társas kapcsolatok. Az első perc, amikor szülésznők, orvosok nyüzsögnek a baba körül, majd átadják a szülőknek, az a pillanat, amikor az édesanya érintését először érzi gyermeke csupán a kezdete annak, ami egy életen át elkíséri. Hamar megismeri a rokonokat, a család barátait, majd később saját barátokat, ismerősöket szerez. Előbb-utóbb kialakul a többi emberhez fűződő viszonya, s megtanul szeretni.

Vannak emberek akik számára fontosak a társas kapcsolatok, s a nagyobb tömegben érzi jól magát, ahol nem szükséges felfednie valódi énjét, elvegyülhet a tömegben és megtarthatja magának, vagy családjának a valós énjét, az érzelmeit. Mások számára fontos, hogy legyenek olyan barátaik, akikkel minden gondolatukat megoszthatják, s akik feltétel nélkül elfogadják szeretetét.

A mélyebb, bensőségesebb emberi kapcsolatok kialakítása nemcsak a mindennapi életben, de a párkapcsolatokban is fontos szerepet játszik. Ha valaki a bizalom, vagy hiányában növekedik, később ez párkapcsolataiban is problémát jelenthet, és féltékenység, túlzott ragaszkodás, vagy éppen teljes érdektelenség formájában megjelenhet. A társfüggőség is gyakran olyan személyekben alakul ki, akiket szülei végletesen neveltek, vagy túl sok szeretetet kaptak és még a széltől is óvták, vagy éppen ellenkezőleg, a szülők ügyet sem vetettek gyermekükre.

Életünk során számtalan mintát láthatunk, elsődlegesen a szülők példája befolyásolja a későbbi baráti- és párkapcsolatok milyenségét és minőségét. Az elvált szülők gyermekeiről általánosságban elmondható, hogy "szélsőséges" kapcsolatokba bonyolódhatnak. Vagy barátaik jelentik számukra az egyetlen kapaszkodót, vagy kapcsolatukban akadnak problémák végletes, kiegyensúlyozatlan gondolkodásmódjuk miatt.


Problémát jelenthet az is, ha valaki nincs tisztában saját igényeivel, esetleg ésszel választja ki jövendőbelijét, vagy környezete igényeihez alkalmazkodik. Sokszor fulladnak kudarcba érdekházasságok, és a pusztán ésszel végiggondolt, baráti szereteten alapuló kapcsolatok is elveszik az igazi örömet. A már-már közhelynek tűnő mondás, miszerint "ismerd meg önmagad", ma sem elhanyagolható. Bölcs tanács, hiszen saját igényeink ismerete nélkül a számunkra legmegfelelőbb társban is találhatunk kivetnivalót.

A jó kapcsolat alappillérei

Legyen szó baráti, családi, vagy párkapcsolati viszonyról, létezik néhány alapvető elvárás, amely kiegyensúlyozottá, megbízhatóvá teszi a kapcsolatokat, és segít a konfrontáció elkerülésében. Az első alapszabály a bizalom. Bizalom hiányában a legjobb barátnak sem merjük elmondani sérelmeinket, aggályainkat, s a problémát csak gyűlnek, s lassan a kapcsolat elmérgesedéséhez vezethet.

Hasonlóan fontos az őszinteség. Sokan azért hallgatnak, mert nem akarják megbántani a számukra kedves embereket. Egy probléma mindaddig nem megoldható, amíg az egyik fél ki nem mondja. Az őszinteség nem egyenlő a sértéssel, csupán hangsúly és megfogalmazás kérdése, hogy egy őszinte mondat bántó, vagy inkább segítő szándékot tükröz.

A mindennapi életben fontos szerepet kap a megbízhatóság és a tolerancia is. Egy barát, vagy társ feladata, hogy jóban-rosszban kitartson a másik fél mellett. Ne csak a boldog percekben, a szórakozásban, hanem a problémák megoldásában is társ legyen, el tudja fogadni a másik fél döntéseit, és segítséget nyújtson számára mindenben. Minimális odafigyeléssel, szeretettel és toleranciával jobbá tehetők az emberi kapcsolatok. Ha megismerjük önmagunkat és igényeinket, kiegyensúlyozottá tehetjük kapcsolatainkat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja