SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barátok, kapcsolatok, házasságok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-11
Honnan tudjuk, hogy elérkezett az "igazi", és egyáltalán hogyan értékeljük kapcsolatainkat? Az emberi szeretet szövevényes hálózata bonyolult és kiismerhetetlen.
Barátok, kapcsolatok, házasságok

Az emberi élet első percében megkezdődnek a társas kapcsolatok. Az első perc, amikor szülésznők, orvosok nyüzsögnek a baba körül, majd átadják a szülőknek, az a pillanat, amikor az édesanya érintését először érzi gyermeke csupán a kezdete annak, ami egy életen át elkíséri. Hamar megismeri a rokonokat, a család barátait, majd később saját barátokat, ismerősöket szerez. Előbb-utóbb kialakul a többi emberhez fűződő viszonya, s megtanul szeretni.

Vannak emberek akik számára fontosak a társas kapcsolatok, s a nagyobb tömegben érzi jól magát, ahol nem szükséges felfednie valódi énjét, elvegyülhet a tömegben és megtarthatja magának, vagy családjának a valós énjét, az érzelmeit. Mások számára fontos, hogy legyenek olyan barátaik, akikkel minden gondolatukat megoszthatják, s akik feltétel nélkül elfogadják szeretetét.

A mélyebb, bensőségesebb emberi kapcsolatok kialakítása nemcsak a mindennapi életben, de a párkapcsolatokban is fontos szerepet játszik. Ha valaki a bizalom, vagy hiányában növekedik, később ez párkapcsolataiban is problémát jelenthet, és féltékenység, túlzott ragaszkodás, vagy éppen teljes érdektelenség formájában megjelenhet. A társfüggőség is gyakran olyan személyekben alakul ki, akiket szülei végletesen neveltek, vagy túl sok szeretetet kaptak és még a széltől is óvták, vagy éppen ellenkezőleg, a szülők ügyet sem vetettek gyermekükre.

Életünk során számtalan mintát láthatunk, elsődlegesen a szülők példája befolyásolja a későbbi baráti- és párkapcsolatok milyenségét és minőségét. Az elvált szülők gyermekeiről általánosságban elmondható, hogy "szélsőséges" kapcsolatokba bonyolódhatnak. Vagy barátaik jelentik számukra az egyetlen kapaszkodót, vagy kapcsolatukban akadnak problémák végletes, kiegyensúlyozatlan gondolkodásmódjuk miatt.


Problémát jelenthet az is, ha valaki nincs tisztában saját igényeivel, esetleg ésszel választja ki jövendőbelijét, vagy környezete igényeihez alkalmazkodik. Sokszor fulladnak kudarcba érdekházasságok, és a pusztán ésszel végiggondolt, baráti szereteten alapuló kapcsolatok is elveszik az igazi örömet. A már-már közhelynek tűnő mondás, miszerint "ismerd meg önmagad", ma sem elhanyagolható. Bölcs tanács, hiszen saját igényeink ismerete nélkül a számunkra legmegfelelőbb társban is találhatunk kivetnivalót.

A jó kapcsolat alappillérei

Legyen szó baráti, családi, vagy párkapcsolati viszonyról, létezik néhány alapvető elvárás, amely kiegyensúlyozottá, megbízhatóvá teszi a kapcsolatokat, és segít a konfrontáció elkerülésében. Az első alapszabály a bizalom. Bizalom hiányában a legjobb barátnak sem merjük elmondani sérelmeinket, aggályainkat, s a problémát csak gyűlnek, s lassan a kapcsolat elmérgesedéséhez vezethet.

Hasonlóan fontos az őszinteség. Sokan azért hallgatnak, mert nem akarják megbántani a számukra kedves embereket. Egy probléma mindaddig nem megoldható, amíg az egyik fél ki nem mondja. Az őszinteség nem egyenlő a sértéssel, csupán hangsúly és megfogalmazás kérdése, hogy egy őszinte mondat bántó, vagy inkább segítő szándékot tükröz.

A mindennapi életben fontos szerepet kap a megbízhatóság és a tolerancia is. Egy barát, vagy társ feladata, hogy jóban-rosszban kitartson a másik fél mellett. Ne csak a boldog percekben, a szórakozásban, hanem a problémák megoldásában is társ legyen, el tudja fogadni a másik fél döntéseit, és segítséget nyújtson számára mindenben. Minimális odafigyeléssel, szeretettel és toleranciával jobbá tehetők az emberi kapcsolatok. Ha megismerjük önmagunkat és igényeinket, kiegyensúlyozottá tehetjük kapcsolatainkat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja